بررسی و نقد مناسبات ولایت و منتظران از دیدگاه تصوف گنابادی!

خانه / پیشنهاد ویژه / بررسی و نقد مناسبات ولایت و منتظران از دیدگاه تصوف گنابادی!

فصلنامه علمی ـ ترویجی «انتظار موعود» در پنجاه و یکمین شماره خود به «بررسی و نقد مناسبات ولایت و منتظران از دیدگاه تصوف گنابادی» پرداخته است که به بهانه قائله اخیر دراویش در تهران و آشوبگری و اخلال در نظم و امنیت عمومی، مرور می شود.

یکی از دستاوردهای مهم و با برکت مرکز تخصصی مهدویت، تدوین و انتشار فصلنامه علمی ـ ترویجی «انتظار موعود» است؛ که به صورت تخصصی در حوزه معارف مهدوی به منظور ارتقای علمی معارف مهدوی و ایجاد فضای نقد و بررسی بین محققان و اندیشمندان حوزه مهدویت به نشر مقالات علمی ـ پژوهشی می پردازد.

مخاطبان اصلی نشریه متخصصان و صاحب نظران معارف مهدوی بوده و فصلنامه تلاش می کند آخرین دستاوردهای علمی را در این زمینه به جامعه دینی عرضه کند.

فصلنامه علمی ـ ترویجی «انتظار موعود» در پنجاه و یکمین شماره خود به «بررسی و نقد مناسبات ولایت و منتظران از دیدگاه تصوف گنابادی» پرداخته است که به بهانه قائله اخیر دراویش در تهران و آشوبگری و اخلال در نظام و امنیت عمومی که منجر به شهادت مظلومانه سه تن از دلاورمردان جان بر کف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و یک تن از بسیجیان عزیز شد، این مقاله را که به قلم «جواد اسحاقیان دُرچه» و «حجت حیدری چراتی» به نگارش درآمده است، از پیش رو می گذرانیم.

 چکیده

یکی از شاخه های تصوف در دوره اخیر، «گنابادی» ها هستند. این گروه که شاخه ای از «نعمت اللهیه» اند، در موضوعات اعتقادی دارای عقایدی ویژه هستند. از جمله این که در موضوع انتظار و چگونگی تحقق ولایت در دوران غیبت و نیز وظایف منتظران برای بهره مندی از این ولایت، دیدگاه های خاصی دارند؛ مانند طرح ادعای نوعی نیابت خاصه در امور معنوی و ولایی  برای بزرگان خود به منظور  هدایت مردم توسط ایشان در دوران غیبت، لزوم بیعت پیروان با قطب فرقه در جهت استکمال ایمانی و پذیرش اعمال مومنان، بهره برداری خاص از القاب و عناوین، مانند قطب، شیخ، اوتاد و ابدال که این کار به تدریج، اهمیت و جایگاه خودِ امام معصوم و نقش وساطت فیض و هدایتگری ایشان را تضعیف می کند؛ همچنین طرح مسئله اجازه در دوران غیبت و رساندن امتداد این اجازات به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و نیز سرسلسله ولایی آن‌ها به امیرالمومنین علیه السلام.

نتیجه تبیین این مناسبات آن است که از دیدگاه گنابادی‌ها، تحقق انتظار صحیح و هدایت در عصر غیبت، بر وجوب شناخت و معرفت اقطابی مبتنی است که از سلسله ائمه اجازه خاص دارند و دارای الهامات غیبی و قدرت خاص هدایت معنوی از سوی ائمه علیه السلام هستند.

مقدمه

«تصوف» بخشی از فرقه های باطن گرا است که از قرون اولیه اسلامی بروز و ظهور داشتند. این فرقه دارای انشعابات و شاخه های متعددی است. از جمله شاخه های تصوف که در ایران فعالیت دارند، «گنابادی‌های نعمت‌اللهی» هستند. در توضیح سیر رهبران و بزرگان این فرقه می توان چنین گفت:

پس از امتداد سلسله نعمت اللهیه تا اوایل قرن اخیر و رسیدن این سلسله به شخصی به نام  سعادت علیشاه، حاج ملاسلطان محمد (سلطان علیشاه ) اهل بیدختِ گناباد جانشین او شد و در زمان وی سلسله گنابادی شهرت یافت. سلطان علیشاه که در حکمت شاگرد حاج ملاهادی سبزواری بود، از بزرگان تصوف در قرن چهاردهم و صاحب آثاری در گرایش شیعیِ تصوف است. از جمله آثار او است: سعادت نامه، تنبیه النائمین، مجمع السعادات و ولایت نامه به فارسی و تفسیر مشهور کامل قرآن به سبک عرفانی شیعه به نام بیان السعاده فی مقامات العباده به زبان عربی است وی در ۱۳۲۷هـ‌.ق در بیدخت به قتل رسید و در همان‌جا مدفون شد. پس از او این شاخه به سلسله نعمت اللهی گنابادی یا سلطان علیشاهی شهرت یافت (همایونی، بی تا: ۱۹۹ـ۲۲۰).

در حال حاضر از میان شاخه‌های سلسله‌های نعمت اللهی، گنابادی بیش‌ترین طرفدار و فعالیت‌ها را در ایران دارد و نور علی تابنده قطب این شاخه گنابادی هاست.

شاخه‌های تصوف و از جمله گنابادی ها به موضوع ولایت و مهدویت، توجه ویژه‌ای داشته‌اند؛ زیرا مشروعیت خود را بر اجازات متصل به ائمه مبتنی می‌دانند و از طرفی بسیاری از آثار علمی و عملی خود را بر محور ولایت تبیین می‌کنند. در حال حاضر نیز نوعی از ولایت برای بزرگان خود قائلند که به «ولایت قمریه» معروف است و در سایه «ولایت شمسیه» معنا پیدا می کند.

در نقد گنابادی‌ها برخی آثار منتشر شده است که در بخش تاریخ، کتاب هایی مانند «تاریخ و جغرافیای تصوف» نوشته جمعی از مؤلفان؛ «ارزش میراث صوفیه» از دکتر عبدالحسین زرین کوب؛  «معروف کرخی ( ناموس تصوف)» از مهدی عمادی  نگارش یافته و در  تحلیل و نقد عقاید ، آثاری  مانند «راز گشا» از کیوان قزوینی، «کشف الاشتباه» اثر حاج فردوسی و برخی کتاب های دیگر که نقد کلی تصوف است؟ همچون «جلوه حق» اثر آیت الله مکارم شیرازی را می توان نام برد. البته می طلبد که در مورد موضوع خاص گنابادی‌ها با محوریت خاص مهدویت و انتظار و مؤلفه های آموزه مهدویت از دیدگاه گنابادی‌ها تحقیقی تحلیی صورت پذیرد.

با توجه به ماهیت صوفیانه و روش های عملی موجود در‌گنابادی ها، محورهایی که مورد بحث قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 ۱٫ جایگاه مفهوم ولایت در منظومه اعتقادی گنابادی‌ها؛

۲٫ انواع ولایت، وساطت فیض و نحوه اتصال معنوی و بیعت؛

۳٫ مهدویت، انتظار و ظهور از دیدگاه گنابادی‌ها.

جایگاه ولایت

تعریف و توصیف ولایت

گنابادی‌ها، ولایت را «پیوند شجره الاهیه» دانسته‌اند که از وجود بیعت گیرنده به دل بیعت کننده متصل می‌شود؛ و آن پیوند، صورت ملکوتی ولی امر است که از راه باطن به واسطه بیعت و اتصال  صوری، به دل بیعت کننده متصل می‌شود و به همان صورتِ ولی امر ایمانی است. (سلطان علیشاه، ۱۳۲۳: ۷۵).

ولایت در گنابادی‌ها بدین شکل وصف می‌شود : تنها راه هدایت انسان ها و دسترسی به کمالات، اطاعت کامل از بیعت گیرنده است که این بیعت گیرنده مصداقی از ولایت کلیه می‌باشد. بنابراین، آنچه در این راه اصالت دارد و اولویت محسوب می‌شود، همراهی با این اشخاص است. به عبارت دیگر: بیعت کننده مسئول پیدا کردن مسیر معنوی و باطنی است و شخصا موظف است در این مسیر اقدام کند. از طرف دیگر، بیعت گیرنده در تحقق ولایت و تکمیل ایمان دارای جایگاهی محوری است‌ و دیگر اعمال و عبادات، ذیل این جایگاه اصلی مفهوم پیدا می‌کند و در نهایت، محصول این پیوند صورت ملکوتی‌ای است که به بیعت گیرنده منتقل می‌شود و هدایت یافتگی فرد از این راه اثبات می‌گردد.

در عبارات گنابادی‌ها، در مورد رابطه این پیوند با اعمال و عبادات پیروان به‌صراحت سخن گفته شده است:

« …اگر کسی تحت ولایت آنان اقطاب و مشایخ  نباشد و عمل به غیر از اطاعت ولی داشته باشد اعمال و عبادات وی باطل و بیهوده است» (نور علیشاه، ۱۳۴۳: ۲۱۹).

نیز در مورد اهمیت این ارتباط ولایی گفته‌اند: اگر این پیوند بخشکد، صاحبش مرتد فطری می‌شود که امید فلاح در او نیست و در این صورت اگر تمام عالَم جمع شوند برای اصلاح وی، امکان ندارد اصلاح شود» (سلطان علیشاه،۱۳۲۳ : ۸۲-۸۳). این نکته نشان می‌دهد که تایید بیعت گیرندگان در این گروه، نقش بسیار مهمی در تحقق حقیقت ایمان دارد؛ به گونه ای که دیگر اعتقادات و اعمال عبادیِ پیروان، به پذیرش این مصادیق ولایت وابسته است و اگر از این مسیر تخطی شود، شخص پیرو، مرتد فطری محسوب می‌شود که با وجود مسلمان بودن والدین وی، خود او از دایره اسلام خارج خواهد بود.

امتداد این پیوند تا زمان مرگ نیز حائز اهمیت است؛ به گونه ای که ملا سلطان گنابادی گفته است: «اگر پیوند ولایت را به سلامت به دم مرگ ببرد، اگر گناه جن و انس را بروی شانه خود ببرد، تمام را بپاشاند و  هیچ معصیت با وجود آن پیوند ضرر نمی‌رساند». ( نور علیشاه، ۱۳۴۶: ۲۲۳).

در مورد درجه اعتبار این پیوند ولایی به روایاتی استناد کرده اند، مانند این روایات که اگر  شخصی شب  و روز به عبادت و روزه و حج مشغول باشد؛ ولی اهل ولایت  نباشد، از مؤمنان محسوب نمی شود و  مورد مذمت خواهد بود ( کلینی، ۱۴۰۱، ۲: ۱۹).  سپس توضیح می دهند که در مقوله رابطه سالکان و مشایخ هم، اگر شخصی هفتاد سال عبادت کند؛ اما در صورت سرپیچی از ولی و قطب، سودی برای او ندارد ( نور علیشاه، ۱۳۴۶: ۲۱۹). لذا  بیعت با بزرگان خود را نشانه پذیرش اعمال و پیوند با ولایت الاهی و تجلی آن می‌دانند.

جایگاه و ارتباط ولایت و محبت اهل بیت علیه السلام با قبولی عبادات از منظر گنابادی‌ها به گونه ای وصف می‌شود که نوعی استغنا در شخص شکل می‌گیرد و این گمان را ایجاد می‌کند که او در انجام دادن اعمال عبادی به رعایت حدود و مرز  نیازی ندارد و همان محبت و ولایت برای او کافی است. در این زمینه گفته اند: « … و آن پیوند با ولایت و قطب و شیخ  صورت ملکوتی ولی امر است … همان صورت است که معادل حب علی علیه السلام است که هیچ سیئه به او ضرر نمی‌رساند ( سلطان علیشاه، ۱۳۷۹: ۷۶). مستند آن‌ها در این مقوله روایاتی است در مورد حب اهل بیت علیه السلام، مبنی بر آن که به پشتوانه حب اهل بیت علیه السلام، اعمال ناپسند منظور نمی شود؛ از جمله این‌که پیامبر اکرم فرمود: «حُبُّ عَلِیٍّ عَلَیْهِ السَّلَامُ حَسَنَهٌ، لَا یَضُرُّ مَعَهَا سَیِّئَهٌ، وَ بُغْضُهُ سَیِّئَهٌ لَا تَنْفَعُ مَعَهَا حَسَنَه» (ابن شاذان قمی، ۱۴۲۳: ۲۵۹؛ حلی، ۱۹۸۲م: ۲۵۹ و دیلمی همدانی، ۱۴۰۶، ۲: ۱۴۲).

نکته قابل ذکر، این که مکتب اهل بیت علیه السلام، بر اساس بندگی و اطاعت خداوند و دوری از گناهان است و خود آن‌ها نیز به لحاظ عصمت و پاکی و طهارت از گناهان است که صاحب چنین ولایتی هستند. این حدیث گویای نکته‌ای است که به آن اشاره شد:

… به شیعیان ما ابلاغ کن که ما بی نیاز نمی‌کنیم از خداوند چیزی را بدین معنا که صرف محبت به شیعیان اهل بیت علیه السلام، موجب بی نیازی آنان از عمل نیست و برسان به شیعیان ما که نرسد آنچه پیش خدا هست، مگر به عمل» (  صدوق، ۱۳۷۶، ۱: ۳۸۰).

در روایت دیگر، امام باقر علیه السلام فرموده اند: «ای جابر! به خدا قسم جز به اطاعت خداوند تبارک و تعالی به او تقرب نمی‌توان جست و صرف ادعای  همراهی با ما، مجوزی برای آزادی از آتش دوزخ نیست.» (کلینی،  ۱۴۰۱، ۳: ۱۱۹).

انواع ولایت، وساطت فیض و نحوه اتصال معنوی و بیعت

همان‌گونه که در مورد اصل اسلام و تشیع، توجه به روایت متواتر ثقلین و دیگر دلایل مشهود است؛ دو اصل مهم در هدایت انسان ها نقش دارند که یکی متن قرآن کریم است و دیگری معصوم و ولی الاهی که باید در کنار این متن قرار بگیرد تا انسان ها از گمراهی نجات یابند. در چارچوب اعتقادی گنابادی‌ها نیز این موضوع (ضرورت وجود مبیّن و کاشف بودن در کنار قرآن) با تفسیری خاص دیده می‌شود. در این مورد گفته اند: قرآن بدون شیخ و قطب معنا ندارد و خالی از حقیقت است. (نور علیشاه، ۱۳۴۶: ۱۶۲). نیز ملا علی گنابادی می‌گوید: اگر چنین صوفی زیر آسمان نباشد، قرآن را مبیّن نباشد، بلکه عترت هم نباشد (همان: ۲۱۸).

تعبیر دیگر در این بخش به جایگاه مشایخ صوفیه در هدایت قرآنی مربوط است. به عنوان نمونه در مورد آیه‌ای از سوره عصر:إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ إِلَّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ و... چنین تفسیر می‌کنند که همه در زیان‌کاری هستند، مگر کسانی که دست در دست شیخ مجاز قرار دهند (همان). آنان این گونه تفسیر از آیات قرآن را به برخی منابع روایی (مانند روایات جلد دوم وسائل الشیعه) منتسب دانسته اند ( همان).

بنابراین، در جریان هدایت انسان‌ها وساطت فیض اهمیت یافته است و سلسله وسائط باید به‌درستی روشن و مستند شود.

در شکل کلی، فرقه‌های باطنی‌گرا نوعی اتحاد بزرگان خود با انبیا را مطرح می‌کنند و اوج ولایت را انبیای الاهی دانسته‌اند که باید دیگر اولیا، خود را به آن منبع متصل و مستند کنند و گنابادی‌ها نیز در تحلیل چگونگی تحقق وساطت فیض از همین ایده بهره گرفته‌اند.

آن‌ها رهبران معنوی خود را به عنوان فروع و در امتداد معصومین  قلمداد می‌کنند؛ چنان که در جایی این گونه ذکر می‌کنند: به عقیده ما بزرگان سلسله جنبه ظلّیت (سایه) نسبت به مقام کلیه ولایت دارند ( محبوب علیشاه، ۱۳۷۳: ۵۲۸).

دو نکته در مورد ادعای ولایت ظلیه

۱٫ بر اساس آنچه در برخی منابع تصوف وجود دارد، در ولایت معصومین علیه السلام با ولایت اقطاب مورد ادعا نوعی عینیت و آمیختگی بوده و ظلیت به این شکل تفسیر شده و مورد نظر بوده است:

شهرام پازوکی  می‌گوید: ولایت درتصوف با ولایت درتشیع شباهت فراوانی دارد. اعتقاد به وجود امام، به عنوان قطب عالم امکان، بامفهوم قطب درتصوف تقریبا یکسان است. البته این موضوع، چهارچوب خاصّی ندارد و رسیدن به مقام ولایت در هر زمان برای هرکس ممکن است.

بنابراین، نوع ولایت مطرح شده در این گروه، با ولایت معصومین علیه السلام و ولایت معنوی آن بزرگواران قرابت و شباهت فراوانی داشته که با مباحث مربوط به انحصار این‌گونه ولایت در معصومین علیه السلام که در آیات و روایات  وجود دارد در تعارض است.

۲٫ بر فرض پذیرش موضوعی به نام ولایت ظلیه، اثبات آن برای اشخاص و تطبیق آن بر مصادیق خاص دلیل دارد؛ و الاّ ادعای فرقه هایی که برای رهبرانشان چنین مقامی را قائل هستند، باید صادق دانست.

نحوه اتصال و ارتباط انواع ولایت

سلسله‌های معنوی و ولایی به صورت معین و منصوص وجود دارد و این اتصال قطع شدنی نیست، در این مورد گفته اند: « بدین سبب، ائمه اثنی عشر که صاحبان ولایت شمسیه بودند، ازخوان نعمتشان مشایخی تربیت شده و سلسله هایی جاری گردیده (همان: ۳۲).

بنابراین دیدگاه، ولایت معصومین علیه السلام و انبیا مانند سرچشمه ای است که جریان پیدا می‌کند و اقطاب و بزرگان تصوف از این سرچشمه اخذ ولایت می‌کنند. با این بیان روشن می شود که اینان تربیت معنوی و هدایت الاهی را به عنوان ولایت قمریه توسط بزرگان خود جاری می‌دانند که این حرکت در امتداد ولایت شمسیه است  و تنها از راه اجازات و رابطه استادی و شیخوخیت، این سلسله ها مشروعیت یافته و این مناسبات شبیه جریان ولایت اهل بیت علیه السلام است.

از منظر ملا سلطان گنابادی عمده براهین بر شیخوخیت و اخذ طریقت و پیروی کردن  وصحت آن، نص بود ( اجازه از معصوم و قطب قبلی) و تمام اهتمام مشایخ به اخذ همین اجازه بوده است   (سلطان علیشاه، ۱۳۲۳: ۲۴۰).

اکنون باید دید که سالکان و هدایت جویان چگونه از این ولایت استمداد می‌کنند و چگونه می‌توانند نقش خود را در این سلسله و تربیت  ولایی اجرا کنند.

برای تبیین این نوع استمداد، تعریف خاصی از شیعه بیان کرده و گفته‌اند:

شیعه کسی است که «بیعت خالصه ولویه» دارد؛ یعنی از خود امام یا از سوی شخص مجاز (مانند قطب) دارای بیعت باشد و با این ارتباط و اتصال، صورت ملکوتیه برای شخص حاصل می‌شود؛ و الاّ شیعه نیست و فقط محب است. .( گنابادی، ۱۳۸۵: ۱۸).

در این جا باید توجه کرد که آنچه در متون اسلامی در مورد و خصوصیات شیعه ذکر شده است، شناخت و معرفت امام معصوم علیه السلام و تبعیت از دستورات پروردگار و امامت معصومین علیه السلام است و فراتر از این، شروطی مشخص نشده و حتی اگر منظور از صورت ملکوتی نوعی کشف و شهود باشد، چنین توصیه و دستوری به شیعیان داده نشده است .

موضوع دیگر در این بحث، ادعای دستگیری و هدایت معنوی اشخاص است که این دستگیری، توسط بزرگان صوفیه صورت می‌پذیرد. به این عنوان که این بزرگان رابطه‌ای دو سویه دارند؛ یعنی با عنایت خداوند به‌وسیله ولایت اهل بیت علیه السلام به مراتب بالای معنوی رسیده‌اند و از طرف دیگر مدعی هستند که خود را برای خدمت معنوی دیگران وقف می‌کنند.

در این زمینه گفته اند: [اقطاب] در اثر بندگی و نظر مربی، دل صافی پیدا کرده‌اند … رویی به خلق دارند برای تربیت و بردن خلق به سوی خدا و رویی از غیب خود به غیب که فیض دریابند. (صالح علیشاه، ۱۳۶۷: ۱۲۰).

بر اساس آیات و روایات و سیره معصومین علیه السلام مربوط به تبعیت از ولایت؛ قرار گرفتن تحت ولایت الاهی و اولیای او با انجام دادن تکالیف الاهی ممکن است؛ تکالیفی که در متون دینی مطرح شده است؛ مثلاً: قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونی‏ یُحْبِبْکُمُ اللَّه (آل عمران:۳۱). بر اساس این آیه  اگر کسی می‌خواهد در عبادت خود خالص شود و عبادتش  بر اساس محبت حقیقى باشد، لازم است از شریعت که بر محبت و دوستی مبتنی است و تبلور دهنده اخلاص و اسلام مى‌باشد و صراط مستقیم خدا است و سالک را با نزدیک ترین راه به خدا مى‌رساند، پیروى کند. بنابر این،‌ ولایت ‌جز با پیروى معنا ندارد. در آیه دیگر آمده است:

ثُمَّ جَعَلْنَاکَ عَلىَ‏ شَرِیعَهٍ مِّنَ الْأَمْرِ فَاتَّبِعْهَا وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ؛ إِنهُّمْ لَن یُغْنُواْ عَنکَ مِنَ اللَّهِ شَیًئا  وَ إِنَّ الظَّالِمِینَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ وَ اللَّهُ وَلِیُّ الْمُتَّقِین (جاثیه:۱۸و۱۹).

پس بر کسى که مدعى ولایت خدا و دوستى او است، واجب است که از رسول صلی الله علیه و آله و سلم او پیروى کند؛ تا این پیروی به ولایت خدا و به محبت او منتهى شود.

امام باقر علیه السلام می‌فرماید: «مَنْ کَانَ لِلَّهِ مُطِیعاً فَهُوَ لَنَا وَلِیٌّ وَ مَنْ کَانَ لِلَّهِ عَاصِیاً فَهُوَ لَنَا عَدُوٌّ وَ مَا تُنَالُ وَلَایَتُنَا إِلَّا بِالْعَمَلِ وَ الْوَرَع‏؛ هرکس مطیع ما باشد او ولایت ما را دارد و هرکس را نا فرمانی خدا کند. او دشمن ماست. ولایت ما  به کسی نمی رسد، مگر به وسیله عمل و ورع، تقوا و پارسایی.» (کلینی، ۱۴۰۱:۷۵).

راه عملی تحقق این تقوا در دوران غیبت، دینداری و اجرای تکالیف الاهی از طریق پیروی از علما است. در  روایات معصومین علیه السلام بر این نکته تاکید شده است ؛ در عین حال، اطاعت از این  عالمانِ لازم الاطاعه به احراز شروطی، مانند علم و تقوا و دوری از دنیا طلبی مشروط است؛  یعنی تبعیت در فروع دینی نیز بیعت بدون قید و شرط و تسلیم محض و مطلق نیست، بلکه به وجود شرایط عام در علما مقید است.

نحوه ارتباط متقابل مشایخ و سالکان و چگونگی تحقق واقعی این پیوند: از منظر این فرقه، برای قرار گرفتن تحت لوای حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف، باید با شیخ و استاد مجاز بیعت کرده باشد. همچنین  بیان می‌شود که برای راهیابی به ملکوت و مستنیر شدن به این نور نیز باید این بیعت واقع شود. در جهت نورانی شدن و دسترسی به ملکوت و از یاران قائم شدن باید به شیخ مجاز دست داد؛ زیرا «مَنْ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَیْخُ تَمَکَّنَ الشَّیْطانُ مِنْ عُنُقِهِ» (گنابادی، ۱۳۸۷: ۲۲).

در واقع، بیعت، راهی برای قرار گرفتن در مجرای هدایت و بلکه تنها راه هدایت است. بنابراین، شیخوخیت و تحقق سلسله وساطت فیض یک طرف محور هدایت؛ و متصل شدن به شیخ مجاز  و بیعت طرف دیگر آن است.

آنان برای تبیین رابطه شیخوخیت و لزوم برقراری این اتصال، تفسیر خاصی از روایات ارائه می‌کنند، همانند نمونه‌ای که قبلا در اهمیت اصل ولایت عنوان شد.

نکته قابل تأمل در این قسمت، این که اقطاب و بزرگان صوفیه بنابر چه ملاکی می‌توانند در جایگاه وساطت فیض و ولایت قرار بگیرند؟ طبعاً یکی از معیارهای اولیه این جایگاه، صلاحیت‌های علمی، خصوصا در عرصه آموزه‌های دین است؛ در حالی که  افراد مدعی این مقامات، فاقد هر گونه علوم اکتسابی و ظاهری بوده و فقط اصطلاحاً، صفای قلب و شور و عشق و رسیدن به مرتبه کشف و شهود را کافی دانسته‌اند! (غنی، ۱۳۸۹: ۵۳۷).

برخی محققان و نویسندگان به شکل تفصیلی به تحلیل مباحث ولایت در تصوف پرداخته اند.

مهدویت، انتظار و ظهور از دیدگاه گنابادی ها

اصل اعتقاد به مهدویت

وساطت فیض در منظومه اعتقادی گنابادی‌ها دارای جایگاه مهمی است  و نحوه اتصال و ارتباط با مربیان الاهی یکی از مفاهیم ‌کلیدی در این منظومه است. از آن جا که در هر عصر باید این آموزه امتداد داشته باشد، در آخرالزمان و عصر غیبت نیز باید سازو کارهای لازم برای آن تبیین شود.  سوال اصلی این است که در زمان غیبت، چگونه ولایت اهلبیت بر مومنان اعمال می شود و انسان های منتظر چگونه از این چشمه معنوی استفاده کنند؟ در این میان نقش عالمان دین نیز باید روشن شود و نیز این‌که راه یافتگان به این ولایت اهل بیت علیه السلام چه کسانی هستند و خود در مسیر کمال معنوی دیگر مومنان دارای چه نقشی هستند؟ در گروه گنابادی‌ها ولایت معصوم به دید کلی و مطلق نگریسته می شود و بزرگان و مشایخ در امتداد و پرتو آن ولایت کلی، صاحب ولایت و نقش جزئی می‌شوند. این موضوع در دوران غیبت، به گونه‌ای با بحث مهدویت و انتظار ارتباط دارد، بدین لحاظ که گنابادی‌ها بر تشیع  دوازده امامی بودن خود و اعتقاد به امام غایب  تاکید دارند:

امتیاز شیعه از غیر شیعه این است که شیعه به‌طور کلی از اهل طریقت و غیر آن‌ها معتقدند که هیچ زمانی زمین از حجت خالی نیست و اهل طریقت واقعی در زمان غیبت هم در مورد نماینده  امام غایب همین عقیده را دارند ( هیات تحریریه کتابخانه صالح، ۱۳۶۷: ۳۱۶).

«… دراویش شیعه افتخار می‌کنند که دوازده امامی و پیرو حضرت حجت بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف، امام غائب می‌باشند». (همان: ۲۴۳).

نیابت و وساطت در دوران غیبت امام زمانعجل الله تعالی فرجه الشریف

 پیش از ورود به مبحث نیابت، لازم است ارتباط اصل مهدویت را با نیابت از دیدگاه آنان بیان کنیم:

محبوب علیشاه در وصف این موضوع گفته است: مهدی در لغت به معنای هدایت شده و از القاب و اوصاف همه ائمه اثنا عشر علیه السلام است که هر کدام در زمان خودشان هادی و مهدی و خلف و حجت و صاحب السیف بوده‌اند که فرمود: «کُلُّنا هاد وکُلُّنا مَهْدی» و هر کدام لقب خاصی نیز داشته‌اند؛ مانند باقر و صادق و تقی و هادی و زکی و مهدی منتظر، حضرت حجت‌ بن‌ الحسن ‌العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف دوازدهمین وصی پیامبر می‌باشد که لقب خاص آن حضرت نیز‌‌ همان مهدی است. مهدویت نوعی نیز اگر بعضی اظهار داشته‌اند، به این معنا است که ذکر شد؛ یعنی همه آن بزرگواران هادی مهدی هستند و نمایندگان ائمه هدا فقط از جنبه نیابت که از آن بزرگواران دارند، مهدی ظلی و تبعی و هدایت یافته توسط آن بزرگواران می‌باشند ( تابنده، ۱۳۴۸: ۱۳-۱۴).

برای تبیین چگونگی جاری شدن سلسله نیابت در دوران غیبت از دیدگاه گنابادی‌ها، برخی از مستندات و شواهدی را که در کلام آن‌ها وجود دارد و گویای مقامات مربوط به  نایب خاص در اقطاب آنان در زمان غیبت است؛ ذکر می‌کنیم:

۱٫ می‌دانیم روایاتی در مورد انسان منتظر و وظایفش نسبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد؛ لذا می‌توان آن احادیث را نسبت به نمایندگان معصوم در دوران غیبت هم صادق دانست؛ به این معنا که دو نوع ولایت کلیه و جزئیه وجود دارد و ولایت کلیه به معصوم و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مربوط است. در زمان غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، که مظهر ولایت کلیه مطلقه غایب است و صورتا، به صورت ظاهریه آن حضرت دسترسی نبود، باب ولایت جزئیه مفتوح است و بیان می‌کنند که این اقطاب و مشایخ که اجازه دارند، صاحب ولایت جزئیه هستند که هیچ زمانی از آن‌ها خالی نیست و هر زمان باید بگردیم آن‌ها را پیدا کنیم (صالح علیشاه، ۱۳۴۳: ۱۳-۱۵).

۲٫  ولایت جزییه به مشایخ و نماینده امام در هر زمان مربوط است. لذا کسانی که نسبت به ولایت کلیه منتظر محسوب می‌شوند، زمانی به وظیفه خود عمل کرده‌اند که در مورد ولایت جزئیه مشایخ درست عمل کنند (سلطان علیشاه، ۱۳۲۳: ۲۱۵-۲۱۶).

۳٫ این صاحبان ولایت جزئیه  در زمان غیبت، تنها افراد خاص و انتخاب شده ولایت هستند که  معرفت و اطاعت آن‌ها واجب دانسته شده است ( محبوب علیشاه،  ۱۳۷۳: ۵۵۴).

۴٫ وکلا در دوران غیبت صغرا، سفارت ظاهریه به اطلاعات جزویه است تا زمان معین، رجال اولیا را سفارت باطنیه است کلیه، چون حاجب و قائم مقام (نور علیشاه ، بی تا: ۲۲۳).

مبانی مشروعیت صاحبان ولایت جزییه در دوران غیبت امام

عمده دلیل مشروعیت راهبری معنوی توسط بزرگان صوفیه، مفهوم «اجازه» است . «اجازه» به معنای دریافت مجوز دستگیری و هدایت معنوی مردم عادی است و این مجوز باید بر اساس قواعد و چارچوب های تعریف شده تصوف شکل بگیرد. لذا در این مورد گفته‌اند: بزرگان عرفا اجازه خود را مضبوطاً به امام می‌رسانند و در زمان غیبت، به حجت قائم منتظَر عجل الله تعالی فرجه الشریف، به عنوان نیابت و اجازه جزئیه وصل می‌شود ( محبوب علیشاه، ۱۳۷۳: ۵۵۴).

گفته می‌شود هرکس بیعت کرده باشد، امامت امام دوازدهمعجل الله تعالی فرجه الشریف را قبول کرده و آن وقت مذهبش دارای حقیقت است. اگر بیعت نکرده باشد، البته بر حسب صورت احکام مسلمانی بر او جاری است (جذبی، ۱۳۸۴: ۷۲).

در جای دیگر با تاکید بر معرفت بزرگانشان در حد معرفت امام، گفته اند که هر کس این معرفت را داشته باشد، او را به انتظار ظهور حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف  حاجت نخواهد بود؛ نه در عالم صغیر و نه در عالم کبیر(سلطان علیشاه، ۱۳۷۹: ۲۶۹).

خود امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف کسانی را معین فرمود که از طرف ایشان بیعت بگیرند و تا موقعی که امام ظاهر شود، با همان کسانی که از طرف امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف اجازه داشتند، باید بیعت کرد تا وقتی امامعلیه السلام ظاهر شود (جذبی، ۱۳۸۴: ۵۳۵).

نتیجه این مباحث آن است که هر فرد تحت تربیت در این گروه، می‌تواند ادعا کند تمامی نسخه‌ها و دستورات معنوی را با واسطه از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف گرفته است. لذا کسی نمی‌تواند در نوع آن دستورات اشکال و خدشه ای وارد کند و تخلف و سرپیچی از آن هم در حکم مخالفت با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهد بود.

در مورد بیعت و ارتباط با امام چنین گفته‌اند: امر اخذ بیعت در این زمان (غیبت صغرا) از طرف امام بر عهده شیخ جنید بغدادی بود. جنید از طرف امام قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف، امام دوازدهم، مامور اخذ بیعت معنوی بود و در زمان غیبت اجازه داشت جانشین تعیین کند و جانشین طریقتی هم تعیین کرد که شیخ ابو علی رودباری بود (  آزمایش، ۱۳۷۸، ۳۲:۱۵).

اهمیت شیخ و وکلا به گونه‌ای است که جایگاه والایی در وساطت دارند؛ به نحوی که چنین گفته‌اند:

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که معرفتش لازم است، همین شیخ  و قطب است که نبودن آن معرفت باعث مرگ جاهلی است (نور علیشاه، بی تا: ص ۲۱۶- ۲۱۷).

بنابر این، هر زمان دارای راهبری است و بدون راهبر، راه را مسدود و حجت را ناتمام می‌دانند.

پس برای تکمیل چرخه هدایت معنوی و تنظیم ساز و کار راهبری معنوی است که آنان بر لزوم وجود حجت در  هر زمان تاکید می‌کنند؛ اما وجه تمایز این حرف با آنچه در کلام امامیه وجود دارد، آن است که بر حجیت اقطاب و بزرگان تاکید می‌شود و می‌گویند ( شیخ و قطب) همان حجتی است که زمین هیچ زمان از آن خالی نمی‌باشد ( صالح علیشاه، ۱۳۶۷: ۲۳۰).

نکته قابل تامل، این که چگونه عینیت بین معصومین و اقطاب تعریف می‌شود  و اگر بنا باشد این عینیت را بپذیریم، دیگر به رساندن اتصالالت و اجازات به امام معصوم علیه السلام نیازی وجود ندارد. از سوی دیگر در مورد این ادعا که مشایخ، اجازات خود را به معصومین علیه السلام می¬رسانند، باید گفت : اولاً این گونه نیست که تنها مستند نبوت و حجت های الاهی مانند پیامبران، خبر و تصدیق انبیا و حجج قبلی باشد، بلکه در کنار آن، خود دارای ادله و اعجاز مستقل بوده‌اند؛ ثانیاً چنین دلیلی (تصدیق حجت قبلی) تنها در مورد انبیا و ائمه علیه السلام است و دلیلی وجود ندارد که در مورد مربیان معنوی و اقطاب نیز جاری گردد.

پس از بیان مباحث مربوط به انتظار و نحوه اتصال و ارتباط با وساطت فیض در دوران غیبت، اکنون به موضوع دیگری می پردازیم که از دید آن‌ها گویای علم و الهامات غیبی و الاهی برای اقطاب و بزرگان تصوف است و تاکید و تحلیلی که در مورد سخنان بزرگانشان در موضوع دوران غیبت و نزدیکی ظهور انجام می‌دهند، به نوعی مؤید همان مقامات معنوی و ولایت جزئیه است که قبلا ذکر شد.

در این زمینه مستندی که وجود دارد، مطالبی همچون پیشگویی‌های شاه نعمت الله ولی  است. آن‌ها در آثار خود به اشعار وی  استناد می‌کنند . بخش هایی از اشعار وی را که به دوران نزدیک به ظهور مطرح شده است، بیان می‌کنیم:

در خراسان و مصر وشام و عراق                    فتنه و کارزار می بینم

دور ایشان تمام خواهد شد                      لشگری را سوار می بینم

نایب مهدی آشکار شود                   بلکه من آشکار می بینم

سیدی را ز نسل آل حسن               سروری را سوار می بینم

جنگ او در میان افغان است             لشکرش بیشمار می بینم

پادشاهی تمام دانایی                   سروری باوقار می بینم

بندگان جناب حضرت او                  سر بسر تاجدار می بینم

تا چهل سال ای برادر من              دور آن شهریار می بینم

بعد از آن خود امام خواهد بود         که جهان را مدار می بینم

صورت و سیرتش چو پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم     علم و حلمش شعار می بینم.

در سخنرانی افرادی مانند مصطفی آزمایش، تحلیل‌هایی در این مورد بیان شده است:

۱٫ شاه نعمت الله اهل خرافات نبوده و از بزرگان عرفان است و گفته اند حقایق را می‌دیده است.

۲٫ منبع و ماخذ این اشعار و پیش‌گویی‌ها الاهی و به مصحف حضرت زهرا سلام الله علیها منتسب است.

۳٫ این مطالب از مخزن اسراری گرفته شده که به کلید رمزی نیازمند است که فقط عارفان به آن دسترسی دارند.

۴٫ وقوع این حوادث در عراق و شام به صورت چرخه‌ای و هماهنگ با واقعیت زمان حال مطابق است و این انطباق‌ها در هیچ زمانی این‌گونه محقق نشده است و اولین بار است که با واقعیت منطبق می‌شود

۵٫ در امتداد اشعاری که بیان می‌شود، دقیقا سال‌هایی تعیین می‌شود که تعیین زمان برای ظهور است:

زان‌که من در این تشویش، خرمی یار می‌بینم / بعد از امسال و چند سال دیگر، عالَمی چون نگار می‌بینم / چون زمستان پنجمین بگذشت/ ششمین خوش بهار می‌بینم

۶٫ هرچند به نوعی مباحث مربوط به این پیشگویی‌ها را با مطالب نوستر آداموس مقایسه می‌کند؛ برای تبیین چگونگی این پیشگویی‌ها و اختصاصات آن  گفته است که جنس پیش‌گویی‌های آداموس نجوم است، ولی پیشگویی‌های شاه نعمت الله، عرفانی بوده است.

بر اساس تفسیری که آقای آزمایش از این اشعار عنوان می‌کند، این پیشگویی‌ها، در هفتصد سال قبل و اقتباس شده از علوم غیبی و به‌طور خاص دریافت‌هایی از مثل مصحف فاطمه بوده است و این پیشگویی‌ها از سنخ نجوم و … نیست؛ بلکه در آن‌ها از خدا و قدرت او سخن گفته می‌شود.

 نکاتی  در مورد این پیشگویی‌ها

۱٫ اولین نکته آن است که نسخه‌های متعددی در مورد اشعار شاه نعمت الله وجود دارد.

پیشگویی‌های شاه نعمت‌الله ولی از طریق اشعار منسوب به وی نقل شده که این اشعار در طول چند قرن دستخوش تحریف و تصحیف و کسر و اضافه فراوان گردیده و به کلی مسخ شده است. برخی از فرقه ها و احزاب، بنا به امیال و اغراض خصوصی از دخل و تصرف ناروا در قصیده مزبور که متضمن پیشگویی است، خودداری نکرده‌اند؛ تا آن جا که شناخت ابیات اصلی و تشخیص صحیح از سقیم و سره از ناسره در این قصیده مشکل است ( فرزام، ۱۳۷۹: ۳۷۵).

۲٫ سند و مدرکی ارائه نمی‌گردد و امور به شکل مسلم جلوه داده می‌شود. در این صورت، اگر هرکس دیگر از راه‌های خاص خود دیدگاه‌های متفاوتی ارائه کند، چه اتفاق خواهد افتاد و چه معیاری برای صدق و کذب آنان خواهد بود؟ چنان که مشاهده می‌کنیم، در طول تاریخ، شبیه این حوادث در برخی کشورهای ذکر شده در شعر شاه نعمت الله، اتفاق افتاده؛ اما ظهور محقق نشده است؛ خصوصا حوادثی وجود داشته که به علائم حتمی شباهت بسیاری داشته؛ ولی ویژگی‌های علائم الظهور در آن‌ها نبوده است. برخی محققان به این موضوع با تفصیل پرداخته‌اند.

۳٫ این مباحث با علائم حتمی  که در روایات ذکر شده است، سازگاری ندارد ( نعمانی،۱۳۷۶: ۲۶۱).

۴٫ این‌گونه پیشگویی‌ها و انطباقات، قبل از امثال آقای آزمایش هم انجام شده؛ در حالی که ظهور، با وجود گذشت زمان تعیین شده اتفاق نیفتاده است. به عنوان نمونه در دوران صفوی به استناد چنین پیشگویی‌ها، شاهان صفوی مقامات خاصی برای خود قائل شده‌اند (جعفریان، ۱۳۹۱: ۱۳۳-۱۳۶).

رویکرد کلی فرقه‌ها و مدعیان، به سمت ملاقات گرایی و ادعای ارتباط خاص با امام زمانعجل الله تعالی فرجه الشریف است . این مسیر در مورد گنابادی‌ها هم تحقق یافته است.

همسو با مباحث مربوط به تربیت باطنی و معنوی، موضوع مهم دیگر، چگونگی ارتباط اهل سلوک با حجت و امام عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف است. از نکاتی که توسط گنابادی‌ها مطرح می‌شود، می‌توان دریافت که ملاقات و ارتباط همیشگی از دعاوی آنان  است. در این زمینه این موضوع به کل صوفیان تعمیم داده شده است: «هر صوفی برای امور خود همیشه خدمت قائم غایبعجل الله تعالی فرجه الشریف  می‌رسد» ( نورعلیشاه، بی تا: ۲۲۶).

کیوان قزوینی که از یاران ملا سلطان گنابادی است، به دلیل نرسیدن به مقامات، به استاد خود شکوه می‌کند و ملاسلطان بیان می‌کند که بعد از ملاقات با امام زمانعلیه السلام مشکل را بیان می‌کنم. بنابر این، نحوه حل مشکلات معنوی و باطنی از راه ملاقات با امام عنوان شده است. در موارد دیگری نیز ادعای ملاقات و رویت امام عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف صراحتا مطرح می‌شود ( قزوینی، ۱۳۷۶: ص ۳۸).

نتیجه گیری

۱٫ در این گروه‌ها یک نظام تربیتی و دلدادگی معنوی خاصی تعریف می‌شود که شخص پیرو در جریان هدایت معنوی خود باید اصطلاحا از ظواهر بگذرد و به عمق و باطن و حقیقت ولایت برسد؛ در حالی که خود اهل بیت علیه السلام تا آخر به رعایت ظواهر مقید بودند.

۲٫ مفهوم ولایت و ولایت پذیری در گنابادی‌ها با نیابت عامه و استمرار ولایت معصومین متفاوت است.

۲٫ با توجه به مبانی مطرح شده در مورد لزوم اتصال با اقطاب و بزرگان و بیعت با آنان؛ بسیاری از مسلمانان که این بیعت را ندارند، به مرز ارتداد و … می‌رسند.

۳٫  با در نظر گرفتن مباحث مربوط به مهدویت و نوع سلوک باطنی  می‌توان گفت: ارتباط خاص و تایید شدن توسط امام زمانعجل الله تعالی فرجه الشریف از دعاوی آن‌‌هاست.

۴٫ معتقدند در امور معنوی به شیخ مجاز و قطب لازم است و در امور ظاهری، فقها و مراجع.

۵٫ در مرحله دیگر، به دلیل مقامات خاصی که برای مشایخ و اقطاب مطرح می‌شود، جایگاه آنان در حد نوعی امامت و مهدویت نوعی ارتقا می‌یابد .

۶٫ در بحث انتظار ، قرائت ویژه ای از انتظار ارائه شده که بیش‌تر به مشایخ و اقطاب متکی است.

۷٫ تحقق ارتباط و ملاقات با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ادعا شده است.

۸٫ نگاه ویژه آنان به علائم ظهور و پیش بینی‌های بدون دلیل و اتقان امثال شاه نعمت الله ولی، از جمله ادعاهی آن‌ها در مسئله حوادث قبل از ظهور است.

منابع:

قرآن کریم.

۱٫         ابن شاذان قمی، أبو الفضل سدیدالدین( ۱۴۲۳ ق). الروضه فی فضائل أمیر المؤمنین علی بن أبی‌طالب، محقق مصحح: علی شکرچی، قم، مکتبه الامین.

۲٫         ابن عربی، محمد بن علی( بی تا). فتوحات مکیه، قاهره، الهیئه المصریه دار الکتاب.

۳٫         ابن فناری( ۱۳۶۳). مصباح الانس،  تهران، فجر.

۴٫         أبو شجاع دیلمی همدانی، شیرویه بن شهردار ( ۱۴۰۶ ق). الفردوس بمأثور الخطاب، بیروت، دار الکتب العلمیه.

۵٫         آزمایش، مصطفی ( ۱۳۷۸). عرفان ایران ( مجموعه مقالات)، تهران، حقیقت.

۶٫         ــــــــــــــــ ( بی تا).  تاریخچه سلسله صوفیه نعمت اللهیه و فرق منشعبه (از ورود جناب سید معصوم علیشاه دکنی به ایران تا کنون)، بی جا، بی نا.

۷٫         الهامی، داوود (۱۳۷۴). عرفان و تصوف، قم، مکتب اسلام.

۸٫         بخاری، محمد بن  اسماعیل (بی تا). صحیح بخاری، دمشق – بیروت، دار ابن کثیر.

۹٫         برقی، محمد بن خالد( ۱۴۱۶ ق). المحاسن، قم، المجمع العالمی لاهل البیتعلیه السلام.

۱۰٫        بیچاره بیدختی گنابادی صالح علیشاه، محمد حسن(۱۳۶۷). یادنامه صالح، تهران، انتشارات حقیقت.

۱۱٫        تابنده، سلطان‌حسین (۱۳۸۴). نابغه علم و عرفان در قرن چهاردهم، تهران، بی نا.

۱۲٫        ـــــــــــــــــــ (بی تا). رساله رفع شبهات، تهران، انتشارات حقیقت.

۱۳٫        الترکه، علی بن محمد بن محمد(بی تا). تمهید القواعد، تصحیح: رمضانی خراسانی، مؤسسه ام القری.

۱۴٫        جامی، نورالدین عبدالرحمن (۱۳۷۰). نفحات الانس من حضرات القدس، به کوشش دکتر محمود عابدی، تهران، اطلاعات.

۱۵٫        ـــــــــــــــــ (۱۳۵۶).  نقد النصوص، تهران، انجمن حکمت و فلسفه ایران.

۱۶٫        جذبی، سید هبه الله(۱۳۸۴). رساله جذبیه ( شرح حال سید هبه الله جذبی)، گرد آوری: علیرضا جذبی، جذبی.

۱۷٫        جعفریان، رسول(۱۳۹۱). مهدیان دروغین، تهران، علم.

۱۸٫        جوادی آملی، عبد الله (۱۳۸۲). شمیم ولایت، قم، مرکز نشر اسراء.

۱۹٫        حرالعاملی، محمد بن حسین (۱۴۰۳ق). وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشرعیه، تحقیق: عبدالرحیم ربانی شیرازی، بیروت، دار احیاء التراث العربی.

۲۰٫        حسن زاده آملی، حسن( ۱۳۷۸). ممدالهمم، تهران، انتشارات وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی.

۲۱٫        حلی، حسن بن یوسف( ۱۹۸۲م). نهج الحقّ و کشف الصدق، بیروت، دار الکتاب اللبنانی.

۲۲٫        راغب اصفهانی، حسین بن محمد(۱۴۲۶ ق). المفردات فی غریب القرآن، قم، طلیعه النور.

۲۳٫        رضا علیشاه، سلطان حسین (۱۳۳۷).  رساله رفع شبهات،  تهران، حقیقت.

۲۴٫        سبزواری، ملا هادی بن مهدی(بی تا). شرح برمثنوی معنوی، بی جا، سنایی.

۲۵٫        سلطان علیشاه، محمد گنابادی (۱۳۲۳ ق).  ولایت نامه، تهران، حقیقت.

۲۶٫        ـــــــــــــــــــــــــــــ (۱۳۷۹).  مجمع السعادات، تهران، حقیقت.

۲۷٫        شاه نعمت الله ولی، سید نعمت الله (۱۳۴۳). رساله تفسیر لااله الاالله جزو رسائل شاه نعمت الله ولی، تهران، انتشارات خانقاه نعمت اللهی.

۲۸٫        شیرازی، ملا صدرا (۱۳۸۳). شرح اصول کافی، تهران، پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی.

۲۹٫        ــــــــــــــــــ (۱۳۶۳). مفاتیح الغیب، ترجمه محمد خواجویی، تهران، مولی.

۳۰٫        صادقی، مصطفی (۱۳۸۹). تحلیل تاریخی نشانه های ظهور، قم،  پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی.

۳۱٫        صالح علی شاه، محمد حسن ( ۱۳۴۳). مقاله امتیاز شیعه، بی جا، بی نا.

۳۲٫        ـــــــــــــــــــــــ (۱۳۶۷).  یادنامه، تهران، حقیقت.

۳۳٫        صدوق، محمد بن علی بن بابویه (۱۳۷۶). امالی، ترجمه کوکمره ای، تهران، کتابچی.

۳۴٫        طباطبائی، محمد حسن (۱۴۱۱ ق). المیزان، بیروت، منشورات موسسه الاعلمی للمطبوعات.

۳۵٫        طبرسی، احمد ین علی (۱۴۰۳). الاحتجاج، مشهد، مرتضی.

۳۶٫        غنی، قاسم (۱۳۸۹). تاریخ تصوف در اسلام، تهران، زوار.

۳۷٫        فرزام، حمید(  ۱۳۷۹). تحقیق در احوال و نقد آثار و افکار شاه نعمت‌الله، تهران، سروش.

۳۸٫        قزوینی، کیوان (۱۳۷۶). راز گشا، مقدمه محمود عباسی، بی جا، بی نا.

۳۹٫        قیصری، داود (۱۳۷۵). شرح فصوص الحکم، تهران، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی.

۴۰٫        ـــــــــــــ (۱۳۸۱).  رسائل قیصری، تصحیح: آشتیانی، تهران، موسسه پژوهشی حکمت وفلسفه ایران.

۴۱٫        کاشانی، عبد الرزاق (۱۳۷۲).  اصطلاحات صوفیه، ترجمه محمد خواجوی، تهران، مولی.

۴۲٫        کلینی، محمد بن یعقوب (۱۴۰۱ق).  اصول کافی، تصحیح: علی اکبر غفاری، بیروت، دار الصبر.

۴۳٫        گنابادی، سلطان محمد (۱۳۸۷). بشاره المؤمنین، تهران، حقیقت.

۴۴٫        ـــــــــــــــــــــ (۱۳۸۵). سعادت نامه، تحقیق: سینعلی کاشانی، تهران، حقیقت.

۴۵٫        محبوب علیشاه، علی تابنده (۱۳۷۳).  خورشید تابنده، تهران، حقیقت.

۴۶٫        نعمانی، محمد بن ابراهیم (۱۳۷۶). غیبت نعمانی، بی جا، بی نا.

۴۷٫        یادنامه صالح ( شرح  حال صالح علیشاه و چند مقاله)، (۱۳۶۷)، هیات تحریریه کتابخانه صالح (۱۳۶۷). تهران، حقیقت.

۴۸٫        یثربی، سید یحیی(۱۳۸۷). عرفان نظری، قم، بوستان کتاب.

۴۹٫        یزدان پناه، سید ید الله (بی تا). جزوه شرح منازل السائرین، بی جا، بی نا.

۵۰٫        ــــــــــــــــ ( بی تا). دروس عرفان نظری، دائره المعارف علوم عقلی اسلامی، بی جا، بی نا.

۵۱٫        www.Dorrtv.org

به کانال هیات رزمندگان اسلام بپیوندید

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=208263

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *