بر فرزندان خود نام نیکو بگذاریم

بر فرزندان خود نام نیکو بگذاریم

خانه / پیشنهاد ویژه / بر فرزندان خود نام نیکو بگذاریم

پاسخ به پرسشی شرعی را از کلام حجت الاسلام والمسلمین جاودان بخوانید.

بر فرزندان خود نام نیکو بگذاریم

پایگاه اطلاع رسانی هیات: حجت الاسلام و المسلمین جاودان، استاد حوزه علمیه، در پاسخ به پرسشی در باب نامگذاری بر فرزند مواردی را مطرح نموده‌اند که از شما خوانندگان محترم دعوت میکنیم در ادامه مطالب شرح این پرسش و پاسخ استاد جاودان را بخوانید.

پرسش: از آنجا که در برخی روایات، خطاب شده که فرزندتان را نامی نیکو بنهید، چطور می توان متوجه شد که نامی برای فرزندی نیکو هست یا خیر؟ و در ضمن، چرا چنین مطلبی توسط اولیاء خدا تذکر داده شده است، آیا نام انسان در سرنوشتش دخیل است؟ با تشکر

بر فرزندان خود نام نیکو بگذاریم
بر فرزندان خود نام نیکو بگذاریم

حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند:

سلام علیکم و رحمه الله

امام باقر علیه السلام فرمود : راست ترین نام ها نامی است که دلالت بر بندگی خدا کند مثل عبدالله و بهترین نام ها نام پیامبران است. از حضرت موسی کاظم علیه السلام نقل شده است که اول نیکی که پدر با فرزند خود می کند آن است که برای او نام نیکی بگذارد ، و باز از امام کاظم منقول است که بینوائی داخل خانه نمی شود که در آن خانه نام محمد، احمد، علی و… بوده باشد.

جابر می گوید: با امام باقر به خانه شخصی رفتیم پسری کوچک بیرون آمد حضرت از او پرسید : چه نام داری ؟
گفت: محمد …
امام فرمود: خود را از شر شیطان در محل محکمی قرار داده ای . هرگاه شیطان می شنود که کسی را به نام محمد یا علی صدا می کنند آب می شود و امام صادق فرمود : خانه ای نیست که در آن اسم محمد باشد مگر اینکه هر روز آن خانه را مقدس و مطهر می گردانند .

در این چند روایت که برای شما از کتاب حلیه المتقین نقل کردیم، همه نمونه هائی از نام های خوب آمده بود و هم تاثیر آن را در سرنوشت فرزند نشان می دهد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله جاودان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *