تواضع و خشوع در برابر اهل‌بیت از آداب حضور در قم است | حجت الاسلام میرباقری

خانه / پیشنهاد ویژه / تواضع و خشوع در برابر اهل‌بیت از آداب حضور در قم است | حجت الاسلام میرباقری

اینکه امام صادق علیه السلام فرمودند، قم حرم ما اهل بیت است و این سرزمین را به اهل بیت نسبت دادند نشان می‌دهد یکی از سرزمین‌های مقدسی که مؤمنان می‌توانند در آن رشد پیدا کنند قم است و آدابش هم تواضع و خشوع در برابر خدا و اهل بیت است.

تواضع و خشوع در برابر اهل‌بیت از آداب حضور در قم است | حجت الاسلام میرباقری

هیات:حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی میرباقری در آیین شمعدان گردانی شام رحلت شهادت گونه بانوی کرامت که در صحن صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف حرم مطهر برگزار شد، اظهار کرد: خداوند در قرآن می فرماید حضرت موسی کلیم الله بعد از اینکه قوم خود را از مصر بیرون آوردند و از دریا عبور دادند به آنها فرمودند باید از سرزمین گذشته خود خارج شوید و دل بکنید تا وارد سرزمین مقدس شوید.

وی با بیان اینکه باطن این آیات به پیروان پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم اشاره دارد، گفت: کسانی که همراه پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم از فرهنگ شرک و بت پرستی نجات پیدا کردند باید با حضرت وارد وادی ولایت معصومین علیهم السلام شوند و نباید به فضای شرک و کفر و دستگاه ولایت شیطان بازگردند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: در روایت دارد همانطور که بنی اسرائیل از حضرت موسی علیه السلام اطاعت نکردند و ۴۰ سال در وادی تیه سرگردان شدند قوم پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم هم از این فرمان ایشان اطاعت نکردند و مبتلا به وادی تیه شدند و این سرگردانی تا دوران ظهور ادامه دارد.

وی با بیان این که خداوند برای امت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم وادی مقدسی قرار داده که وادی ولایت اهل بیت است، افزود: اینکه امام صادق علیه السلام فرمودند قم حرم ما اهل بیت علیهم السلام است و این سرزمین را به اهل بیت نسبت دادند نشان می‌دهد یکی از سرزمین‌های مقدسی که مؤمنان می‌توانند در آن رشد پیدا کنند قم است و آدابش هم تواضع و خشوع در برابر خدا و اهل بیت علیهم السلام است.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری ادامه داد: وقتی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم به معراج می رفتند سرزمین نورانی را دیدند که پیرمردی در آن نشسته بود؛ حضرت از جبرئیل پرسیدند که این سرزمین کجاست؟ او پاسخ داد اینجا قم است؛ حضرت دوباره پرسیدند این پیرمرد کیست؟ جبرئیل پاسخ داد او شیطان است که در کمین نشسته تا مردم این سرزمین را از وادی ولایت اهل بیت علیهم السلام جدا کند؛ سپس حضرت به همراه جبرئیل به آن سرزمین رفتند و شیطان را از آن سرزمین دور کردند.

وی با بیان اینکه قم حرم اهل بیت علیهم السلام است و شعاعی از اهل بیت علیهم السلام در آن وجود دارد، گفت: شیطان از این سرزمین رانده شده و سرزمین دوستداران اهل بیت علیهم السلام است و امام صادق علیه السلام فرمودند که به زودی یکی از پاره‌های تن من در این سرزمین دفن خواهد شد و تمام شیعیان به شفاعت او وارد بهشت می‌شوند.

تواضع و خشوع در برابر اهل‌بیت از آداب حضور در قم است | حجت الاسلام میرباقری

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حرم حضرت معصومه سلام الله علیها بیت النور است، گفت: مردم و مسئولان قم باید توجه داشته باشند که این حرم اقتضای خود را دارد و شهری است که فضای آن فضای اهل بیت علیهم السلام است و ظاهر این شهر باید بر محور حضرت معصومه سلام الله علیها شکل بگیرد ولی جای تعجب است که شهر قم دارد به مدل شهرهای غربی نزدیک می شود و این خطرناک است.

وی با بیان اینکه باید حرم حضرت معصومه سلام الله علیها نقطه کانونی شهر باشد، خاطرنشان کرد: اگر بنا است فرهنگ قم فرهنگ اهل بیت علیهم السلام باشد باید ظاهر و پیکره شهر هم نشان دهنده فرهنگ اهل بیت باشد.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با تأکید بر اینکه خادمان حرم بانوی کرامت باید این نعمت را بی نهایت شکر کنند، گفت: این تصادفی نیست که خدا به افرادی توفیق دهد که یک عمر در این بیت النور رفت و آمد داشته باشند بنابراین اگر ۵۰ سال هم اینجا خدمت کنید باید مثل روز اول باشد و هرچه می توانیم از خدمت به حضرت و زوار حضرت توشه برداریم.

وی ادب و تواضع به زوار را ادب و تواضع به حضرت معصومه سلام الله علیها دانست و افزود: این حرم یکی از درب‌های بهشت است بنابراین اگر اهل ایمان از دری داخل و از در دیگر خارج شوند حال بهتری پیدا می کنند و اهل قم باید این نعمت را قدر بدانند و هر روز دقایقی را به نفس کشیدن در این بیت النور اختصاص دهند.

منبع: خبرگزاری حوزه

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *