جایگاه مهم و ویژه زیارت جامعه کبیره از دیدگاه امام هادی | گفت و گو با حجت الاسلام موسویان

خانه / ویژه نامه / ویژه نامه های اهل بیت / ویژه نامه شهادت امام هادی (علیه السلام) / کرامات امام هادی (ع) / جایگاه مهم و ویژه زیارت جامعه کبیره از دیدگاه امام هادی | گفت و گو با حجت الاسلام موسویان

یکی از یادگاری‌های مهمی که امام هادی علیه السلام بر جای گذاشته اند و به آن تاکید فراوانی فرمودند زیارت جامعه کبیره است.

جایگاه مهم و ویژه زیارت جامعه کبیره از دیدگاه امام هادی | گفت و گو با حجت الاسلام موسویان

هیاتحجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان سخنران و کارشناس مذهبی، درباره ویژگی های امام هادی علیه السلام گفت: امام هادی علیه السلام در برهه‌هایی از زمان زندگی می‌کردند که مردم معرفت و نیازشان نسبت به امام بیشتر شده بود و از طرفی بعضی از مردم به انحراف کشیده شده بودند. تعبیری که در احادیث ما است به عنوان غلات یعنی کسانی که افراط و غلو می‌کردند و نیز در روایت نقل شده است که ما را خدا نخوانید بلکه ما ائمه معصومین در زیر سایه خدا هدایتگر مردم هستیم.

حجت الاسلام موسویان افزود: از امام هادی علیه السلام یادگار مهمی به جای مانده است و آن زیارت جامعه کبیره است که ۴۰۰ ویژگی معصوم در این زیارت نامه وجود دارد که امام هادی علیه السلام در این زیارت نامه خصوصیات کامل یک انسان را بیان کردند و بسیار ستودنی است که بزرگان و اولیای ما برای حل مشکلات زندگی، اعتقادی، فکری این زیارت نامه را توصیه کردند. از جمله آنان آیت الله مرعشی نجفی که صاحب تشرف حضرت، ولی عصر عجل الله هستند. فردی برای ایشان نامه‌ای نوشت که مدتی است از مسائل روحی و فکری رنج می‌برم و نسبت به خدا و ائمه دچار بحران‌ها و سوالات عجیب و غریب شده ام باید برای حل این مشکل چه کاری انجام دهم؛ آیت الله مرعشی نجفی فرمودند بالاترین توصیه که می‌شود به شما کرد یک سال مداومت به زیارت جامعه کبیره در روز و یا در شب است که بحران‌های شما را حل می‌کند.

جایگاه مهم و ویژه زیارت جامعه کبیره از دیدگاه امام هادی | گفت و گو با حجت الاسلام موسویان

حجت الاسلام موسویان ادامه داد: سید رشتی از امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف پرسیدند چه کنیم که ثابت قدم بمانیم، ایشان فرمودند: جامعه جامعه جامعه، عاشورا عاشورا عاشورا، نافله نافله نافله اگر کسی می‌خواهد مورد توجه اولیا قرار گیرد در روایت نقل شده است که در زیارت جامعه کبیره دست عنایت حضرات معصومین را لمس خواهد کرد که مورد توجه و لطف آل الله قرار گرفته است.

محور‌های اصلی زیارت جامعه کبیره

این کارشناس مذهبی با اشاره به محور‌های اصلی زیارت جامعه کبیره افزود:

۱) موضوع توحید، ائمه ما خداشناس واقعی هستند و در باطن و ظاهر معرفت به خدا و نیز جایگاه رفیعی دارند.

۲) نمایندگی تام داشتن خدا است، ائمه در واقع باب الله هستند یعنی به واسطه ایشان رحمت الهی جاری می‌شود و برای رسیدن به تعالی حقیقی ائمه راه را باز کرده‌اند و یکی از این راه‌ها زیارت جامعه است.

۳) اهل بیت صاحب عبودیت و بندگی بوده اند و هیچگاه طغیان نفس و تکبر نداشته و در اصل به معنای عبودیت و یا بندگی ملتزم بودند و در شدت عبادت و معرفت به خداوند به مقام بندگی رسیده اند که یکی از بالاترین مقام‌هایی است که خداوند به بنده اش میدهد.

۴) ائمه معصومین کسانی هستند که واسطه فیض خداوند هستند، علاوه بر باب الله بودند ائمه صاحبان فیض الهی هستند و امیدوارم که در این مشکلات روزگار همگی به زیارت‌جامعه پناه برده همچنان که امام هادی علیه السلام در این زیارت فرمودند هر کسی به ما پناه بیاورد ما مشکلات ایشان را حل می‌کنیم.

حجت الاسلام موسویان ادامه داد: امام هادی علیه السلام در حدیثی فرمودند: خدا یک خانه‌هایی را در زمین دارد که در آنجا دعا مستجاب می‌شود اولین مسجد و دیگری کربلا است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *