«حاج‌قاسم» چه کتاب‌هایی می‌خواند؟

«حاج‌قاسم» چه کتاب‌هایی می‌خواند؟

حاج قاسم، هم خودش و هم ما بچه‌هایش را موظف به خواندن می‌دانست. دایره کتاب‌های انتخابی‌اش هم وسیع بود: از شعر فارسی و رمان خارجی تا کتاب‌های تاریخی و سیاسی.

«حاج‌قاسم» چه کتاب‌هایی می‌خواند؟

هیات: شهید قاسم سلیمانی اگرچه یک شخصیت نظامی بود، اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فردی‌اش مأنوس بودن با کتاب است. تصاویر زیاد و متعددی از این شهید والامقام در حال مطالعه کتاب منتشر شده است.

اخیراً کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» که زندگینامه خودنوشت این شهید است منتشر شده است. در مقدمه اثر زینب سلیمانی نکاتی را درباره کتاب نوشته است و از قضا چندمورد از مدل کتابخوانی این سردار شهید را هم آورده است.

«حاج‌قاسم» چه کتاب‌هایی می‌خواند؟
«حاج‌قاسم» چه کتاب‌هایی می‌خواند؟

او در مقدمه می‌نویسد: «ساعت‌های کاری و فشردگی مسولیت‌هایش، بیشتر اوقات وقتی برای امور شخصی‌اش باقی نمی‌گذاشت؛ اما یک چیز در این میان استثنا بود: مطالعه کردن و نوشتن. حاج قاسم، هم خودش و هم ما بچه‌هایش را موظف به خواندن می‌دانست. دایره کتاب‌های انتخابی‌اش هم وسیع بود: از شعر فارسی و رمان خارجی تا کتاب‌های تاریخی و سیاسی، و از خاطره‌ها تا شرح حال‌ها تا کتاب‌های نظامی»

زینب سلیمانی در ادامه به مدل کتاب‌خوانی سردار شهید هم اشاره می‌کند: «کتاب را با دقت می‌خواند. بر ابتدا و انتهای کتاب یادداشت می‌نوشت. گاهی حتی یادداشت‌های مفصل‌ترش را در دفتر جداگانه‌ای ثبت می‌کرد. بسیاری کتاب‌ها را با ماژیک رنگی نشانه‌گذاری می‌کرد و خط می‌کشید.»
منبع: مشرق

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *