حاج قاسم الهام بخش اهل سینما

حاج قاسم الهام بخش اهل سینما

خانه / پیشنهاد ویژه / حاج قاسم الهام بخش اهل سینما

یک سینماگر گفت: از مهم‌ترین دلایل شکل‌دهی جلسه حاج قاسم با تعدادی از سینماگران شاخص، طرح این پیشنهاد بود که مجمع بین‌المللی کارگردانان جهان اسلام را شکل بدهیم. او از کارگردانان شاخص سینمای ایران دعوت کرده بود که آنها شروع‌کننده این حرکت بشوند.

حاج قاسم الهام بخش اهل سینما

پایگاه اطلاع رسانی هیات: محمدمهدی حیدریان، رئیس سابق سازمان سینمایی در گفت‌وگو با ویژه‌نامه «مکتب حاج قاسم» درباره جلسه فرمانده شهید نیروی قدس سپاه با تعدادی از فیلمسازها توضیح داد: یکی از جلساتی که با اهل سینما خدمت ایشان رسیدیم دوستانی مثل آقایان مجیدی، حاتمی‌کیا، درویش، برزیده، تبریزی، میرکریمی‌ و منوچهر محمدی بودند. پیش از آن جلسه ایشان مدتی بود که ایران نبودند و بچه‌ها هم علاقه‌مند بودند که بدانند در بیرون مرزهای ما در مناطق جنگی چه خبر است.‌ ترتیب برگزاری جلسه را خود حاج قاسم داد و ما چند نفری خدمت‌شان رسیدیم.

وی گفت: جلسه طولانی بود، چند ساعتی طول کشید؛ شاید بیش از یک ساعت حاج قاسم شرایط منطقه و جنگ میدانی را توضیح می‌داد؛ هم ابعاد استراتژیک مسئله را توضیح می‌داد و هم آنچه در وسط میدان به‌صورت عینی وجود داشت را به قول اهل سینما دراماتیزه شده برای بچه‌ها گفت.

حاج قاسم الهام بخش اهل سینما
حاج قاسم الهام بخش اهل سینما

رئیس سابق سازمان سینمایی افزود: خب سؤالات بچه‌ها هم زیاد بود، هر کدام از کارگردانان نکته‌ای را می‌پرسید و می‌نوشت. حس خود من این بود که انگار از لابه‌لای صحبت‌های حاج قاسم دنبال قصه‌هایی می‌گردند که شروع کنند به نوشتن و ساختن؛ شاید استارت «به وقت شام» آقای حاتمی‌کیا همان‌جا خورد.
حیدریان درباره دغدغه حاج قاسم در مورد سینمایی شدن وقایع سوریه و داعش افزود: در آن جلسه حاج قاسم سعی می‌کرد شرح کامل و با جزئیاتی از وقایع بدهد تا کارگردانان ما را تشویق کند که هم اهمیت موضوع را درک کنند و هم راغب شوند تا در مورد سوریه و داعش فیلم بسازند.
وی در ادامه گفت: البته این تشویق‌ها و تلاش‌ها محدود به این اتفاقات نبود، من شاهد بودم که ایشان برای دوران انقلاب و دفاع مقدس هم همین حرص خوردن را داشت. مثلا برای اینکه از فرماندهان دفاع مقدس فیلم ساخته شود خیلی تلاش می‌کرد. از فیلم‌هایی که برای شهید «حسن باقری» و «حاج احمد متوسلیان» ساخته شده بود خیلی خوشحال بود و همچنین فیلمی‌ که برای آن بیست و سه نفر رزمنده نوجوان ساخته شده بود و یکی از علایقش که چند باری گفته بود این بود که ‌ای‌‌کاش یک فیلم برای شهید مهدی زین‌الدین ساخته می‌شد.
وی درباره تلاش حاج قاسم برای ساختن کار با موضوع داعش و سوریه افزود: بعد از آن جلسه ایشان تلاشش را متوقف نکرد. سعی می‌کرد کارگردانان را به سوریه ببرد تا از نزدیک با شرایط آشنا بشوند و از نزدیک ببینند و کار بسازند. شرایط را برای هر کس که ابراز علاقه اندکی می‌کرد فراهم می‌کرد که به سوریه برود و از نزدیک ببیند شاید جرقه‌ای در ذهن آن فرد ایجاد شود.

حاج قاسم الهام بخش اهل سینما
حاج قاسم الهام بخش اهل سینما

حیدریان از دغدغه حاج قاسم درخصوص شکل‌دهی یک مجمع بین‌المللی برای کارگردانان سینمایی جهان اسلام سخن گفت و افزود: مسئله اتحاد کارگردانان سینمای جهان اسلام برای حاج قاسم خیلی مهم بود و از مهم‌ترین دلایل شکل‌دهی آن جلسه طرح این پیشنهاد حاج قاسم بود که مجمع بین‌المللی کارگردانان جهان اسلام را شکل بدهیم. او از کارگردانان شاخص سینمای ایران دعوت کرده بود که آنها شروع‌کننده این حرکت بشوند.

منبع: کیهان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *