صفحه اول / مطالب و رویدادها / حدیث روز|سجده طولانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به خاطر امام حسن علیه السلام

حدیث روز|سجده طولانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به خاطر امام حسن علیه السلام

حاکم در مستدرک، به سند خود از مردی به نام شداد بن هاد، روایت کرده که گوید:
رسول خدا صلی الله علیه و آله در هنگام یکی از دو نماز ظهر یا عصر به نزد ما آمد و یکی از دو فرزندش حسن و حسین علیهما را به همراه خود داشت، پس آن حضرت در جلوی صفوف ایستاد و آن دو کودک را نزد پای راست خود گذارد، سپس به سجده رفت و سجده را طولانی کرد.

راوی گوید: پدرم گفت: من از میان مردم سرم را از سجده بلند کردم و دیدم که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در سجده است و آن کودک بر پشت آن حضرت سوار شده، من به حال سجده برگشتم و چون نماز آن حضرت تمام شد مردم عرض کردند: ای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلمدر این نمازی که امروز خواندی سجده ای طولانی داشتی که در نمازهای دیگر نداشتی، آیا دستوری به شما در این باره رسیده بود یا وحی بر شما نازل گردید؟

فرمود: هیچ یک از اینها نبود، بلکه پسرم بر پشت من سوار شده بود و نخواستم او را ناراحت کنم تا هر کاری که می خواهد انجام دهد.

متن حدیث:

خرج علینا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلمفی احدی صلاتی العشی: الظهر او العصر و هو حامل احد ابنیه الحسن او الحسین فتقدم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلمفوضعه عند قدمه الیمنی فسجد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم سجده اطالها قال ابی: فرفعت راسی من بین الناس فاذا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلمساجد و اذا الغلام راکب علی ظهره فعدت فسجدت فلما انصرف رسول الله صلی الله علیه و آله و سلمقال الناس: یا رسول الله لقد سجدت فی صلاتک هذه سجده ما کنت تسجدها، افشی ء امرت به او کان یوحی الیک؟قال: کل ذلک لم یکن و لکن ابنی ارتحلنی فکرهت ان اعجله حتی یقضی حاجته

«مستدرک، جلد ۳، صفحه ۱۶۵»

نظر شما

ایمیل شما منتشر نمی شود.پرکردن قسمت های ستاره دار الزامی می باشد. *

*

x

همچنین ببینید

سربازانِ جنگ نرم، لب مرز

رامین دانشور یک جوان اردبیلی فارغ‌التحصیل رشته فلسفه اسلامی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران در مقطع کارشناسی ارشد است. او فعالیت‌های مختلف فرهنگی-آموزشی داشته که یکی از آن‌ها مسئولیت فرهنگی موسسه تحقیقاتی شهید مطهری اردبیل است. دانشور با راه‌اندازی «بنیاد مهدویت و هویت» اردبیل تلاش کرده تا سریع‌تر و کارآمدتر به اهداف فرهنگی خودش برسد. این بنیاد با توجه به هم‌مرز بودن و ارتباط با کشور آذربایجان، علاوه بر آموزش‌های فرهنگی- اعتقادی به نوجوانان و جوانان، مبدع ایده‌های نو و به‌‌روز برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی به این استان مرزی و ترک‌زبان است.