حمایت و همبستگی مراجع و علما با آیت الله عیسی قاسم و ملت بحرین

خانه / علما وسخنرانان / حمایت و همبستگی مراجع و علما با آیت الله عیسی قاسم و ملت بحرین

مراجع عظام تقلید و علما، همواره اعلام همبستگی خود را با آیت الله عیسی قاسم رهبر دینی بحرین و ملت این کشور اعلام کرده اند و تعرض به علما و شیعیان بحرین را محکوم نموده اند.

مراجع عظام تقلید و علما، همواره اعلام همبستگی خود را با آیت الله عیسی قاسم رهبر دینی بحرین و ملت این کشور اعلام کرده اند و تعرض به علما و شیعیان بحرین را محکوم نموده اند. به مناسبت نزدیکی محاکمه آیت الله عیسی قاسم، گزارشی از  مواضع علمای شیعه  در خصوص ایشان ارائه می شود:

امام خامنه ای:

حضرت آیت الله خامنه ای مسئله پیش آمده در بحرین را «ماجرا حاکمیت جائرانه‌ی یک اقلیت مستکبر خودخواه بر یک اکثریت گسترده» خواندند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی «تعرض حاکمان بحرین به عالم مجاهد شیخ عیسی قاسم را نشانه‌ی بلاهت آنها دانستند.» ایشان تأکید کردند، شیخ عیسی قاسم فردی است که تا وقتی می‌توانست با مردم بحرین حرف بزند، آنها را از حرکات تند و مسلحانه منع می‌کرد، اما حاکمان بحرین متوجه نیستند که «تعرض به این عالم مجاهد، به معنای برداشتن مانع از مقابل جوانان حماسی و پرشور بحرین برای انجام هر اقدامی در مقابل حکومت است.»

آیت الله العظمی سیستانی:

حضرت آیت الله سیستانی خطاب به آیت الله قاسم تاکید کردند: «جایگاه شما در دل هاست و آنچه پیش آمده، ضرری برایتان نخواهد داش»“.

ایشان از تلاش های آیت الله عیسی قاسم در دفاع مسالمت‌آمیز از حقوق مردم بحرین تقدیر کردند.

این مرجع تقلید با دعا برای سلامت شیخ عیسی قاسم و همه برادران مومن بحرینی، تاکید کردند، همه تلاش خود را برای خدمت به مردم بحرین و دفاع از خواسته های به‌ حق آنان به کار خواهند گرفت.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با محکوم نمودن جنایات حکام بحرین علیه مردم و علمای این کشور اظهارداشتند: اخیرا آل خلیفه تصمیم گرفته که تصمیمات شدیدی برای مردم انقلابی بحرین و به خصوص شیخ عیسی قاسم بگیرید.

معظّم له با هشدار به آل خلیفه تصریح کردند: شما باید از سرنوشت شاه ایران، و قذافی ها عبرت بگیرید ،روزی هم در انتظار شما است که انتقام خون های به ناحق ریخته را پس خواهید داد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در این رابطه گفتند: اینجانب سلب تابعیت عالم بزرگ دینی حضرت شیخ عیسی قاسم را محکوم نموده و از علمای بزرگ اسلام و سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر می خواهم که نسبت به این عمل زشت و خلاف انسانیت سکوت ننموده و برای رفع این تصمیم نابخردانه که عواقب وخیمی را در برخواهد داشت، اقدام سریع بنمایند.

آیت الله العظمی سید محمد سعید حکیم:

ما نسبت به وضعیت آیت الله عیسی قاسم بسیار نگران هستیم و از حاکم بحرین می خواهیم تا از تعرض به آیت الله قاسم و ملت مومن بحرین دست بردارد.

آیت الله العظمی سبحانی:

حضرت آیت الله سبحانی انیز گفتند: شیخ عیسی قاسم مایه قوت شیعه و عمودی برای تشیع است، باید به هر صورت ممکن حفظ شود.

معظم له افزودند: اگر در بحرین بودم حتما می رفتم و (همراه با تحصن کنندگان) در منزل آیت الله عیسی قاسم می نشستم.

آیت الله العظمی جوادی آملی:

آیت الله جوادی آملی از علمای برجسته و فاضل جهان اسلام در سخنانی به حمایت از آیت الله «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین پرداختند.

این مرجع تقلید تاکید کردند: اوضاع منطقه (محاصره شده) الدراز بحرین جز با قیام و شهادت به رهبری آیت الله عیسی قاسم تصحیح نخواهد شد.

حضرت آیت الله سید محمد تقی مدرسی:

فشار حکومت بحرین به آیت الله شیخ عیسی قاسم، موجب افزایش فتنه طائفهای در منطقه میشود. ما باید فشار را بر حکومت آلخلیفه افزایش دهیم تا از اقدامهای خود دست برداشته به مقام مراجع دینی و علما احترام بگذارند.

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی:

آیت‌الله شاهرودی با اشاره به اینکه به جایگاه بزرگ اسلامی و ملی آیت الله عیسی قاسم افتخار می کند، اظهار داشت: آیت الله عیسی قاسم نمادی برای مذهب تشیع، اسلام و امت اسلامی است و این مرد برجسته، نقش بزرگی را ایفا می کند.

استاد حوزه علمیه قم با محکومیت تعدی به آیت الله عیسی قاسم، اعلام آمادگی کرد که هر کاری  برای دفاع از آیت الله عیسی قاسم و رفع مظلومیت از وی لازم است، انجام دهد.

آیت الله مصباح یزدی:

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی  عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: شیخ عیسی قاسم سمبل انبیاء و اولیاء در راه، روش، ‌سلوک و اخلاق است.

ایشان  شرط پیروزی را صبر و استقامت دانست و تاکید کرد: بی شک محنت و رنج ملت بحرین طولی نخواهد کشید و با از بین رفتن باطل، حق در بحرین پیروز خواهد شد.

آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه:

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: ما  وظیفه دینی و حوزوی مان می دانیم که از مردم بحرین و آیت الله شیخ عیسی قاسم حمایت کنیم. امیدوارم این تلاشها و پیگیری ها به نتیجه برسد و مردم بحرین، روی آزادی را به خود ببینند.

مدیر حوزه های علمیه پیگیری وضعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم را از وظایف مرکز مدیریت حوزه و جامعه المصطفی دانست و خاطر نشان کرد: رهبر شیعیان بحرین، نه تنها در بحرین، بلکه در منطقه، نماد مقاومت و پایداری است و اکنون مردم بحرین در صف اول مقاومت قرار دارند و لذا وظیفه ماست که از جنبش مردمی حمایت کنیم و در حد توان تلاش خواهیم کرد

منبع:حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *