حکمت معنوی وصایای شهدا

حکمت معنوی وصایای شهدا؛ حسین زمانتان را تنها نگذارید

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / حکمت معنوی وصایای شهدا؛ حسین زمانتان را تنها نگذارید

شهید مسعود سلیمانی ماهینی در وصیت نامه خود می‌نویسد که «… الان این کاغذ را که می‌­نویسم شب حمله است. مادر نمی‌دانی چه شور و حالی در میان ماست، انگار که همه پر در آورده و پرواز می‌­کنیم و همه سبکبال شده‌­ایم».

روزگاری امام خمینی رحمة الله علیه در مورد وصیت نامه شهدا می‌فرمود: «این وصیت‌نامه‌‏هایى که این عزیزان می‌نویسند مطالعه کنید. 50 سال عبادت کردید، و خدا قبول کند، یک روز هم یکى از این وصیت‌نامه‏ ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید.» چند سال پیش بود که امام خامنه ای هم در یکی از دیدارهای رسمی‌شان به خواندن وصایای شهدا توصیه داشتند.

ایشان در این زمینه فرمودند: «این وصیت‌نامه‌هایی که امام می‌فرمودند بخوانید، من به این توصیه‌ ایشان خیلی عمل کرده‌ام. هرچه از وصیت‌نامه‌های همین بچه‌ها به دستم رسیده – یک فتوکپی، یک جزوه – غالباً من اینها را خوانده‌ام؛ چیزهای عجیبی است. ماها واقعاً از این وصیت‌نامه‌ها درس می‌گیریم. این‌جا معلوم می‌شود که درس و علم و علم الهی، بیش از آنچه که به ظواهر و قالب‌های رسمی وابسته باشد، به «حکمت معنوی» – که ناشی از  نورانیت الهی است – وابسته است. آن جوان خطش هم بزور خوانده می‌شود، اما هر کلمه‌اش برای من و امثال من، یک درس راهگشاست و من خودم خیلی استفاده کرده‌ام…وقتی معنویت هست، دلها مجذوب آن می‌شود. وقتی دل‌ها مجذوب شد، نیروها به دنبال دل‌ها و اراده‌ها حرکت می‌کند. وقتی این‌طور شد، بزرگ‌ترین قدرت‌ها نمی‌توانند یک ملت را شکست بدهند. برادران! این واقعیت در ایران اتفاق افتاد؛ بزرگ‌ترین قدرت‌های دنیا نتوانستند ایران را شکست بدهند.» اعجازهای نهفته در کلام این مردان خدا گنجینه‌ای از حکمت آن‌هاست که میدان جهاد در راه خدا به آن دست یافتند. مرور خطوط این وصایا ضروری است.

شهید اسدالله(مسعود) سلیمانی ماهینی متولد سال 1342 بود و شانزدهم اسفند سال 63 در سن 21 سالگی در عملیات بدر به فیض شهادت نائل شد. پیکر او پس از سال‌ها گمنامی تفحص شد و سرانجام در 14 تیر سال 76 در قطعه 52 گلزار شهدای بهشت زهرا سلام الله علیها تهران آرام گرفت. در ادامه وصیت نامه این شهید والامقام را می خوانید:

الحمدلله الذی یومن الخائفین و ینجی الصالحین و یرفع المستضعفین و یضع المستکبرین و یهلک ملوکا ویستخلف آخرین

با سلام و درود خدمت امام امت و با سلام به ارواح پاک شهدای اسلام و با درود بیپایان به خانواده­ گرانقدر شهدا.

برادران و خواهران عزیز در این دنیا سخن علی علیه السلام را آویزه گوش کنید و تقوای خدا پیشه کنید، که دنیا محل گذر است ، عده‌­ای آمدند و رفتند و ما نیز خواهیم رفت ، پس چه بهتر که در همین دنیا، آخرت خود را آباد سازیم، با یکدیگر عطوف و مهربان باشید و نسبت به یکدیگر گذشت داشته باشید. تقاضای عاجزانه و خالصانه‌­ام این است که امام را یاری کنید و او را که حسین زمان ماست تنها نگذارید و پیرو خط او که همان خط حسین است باشید و همیشه دعای بر جان امام عزیز را فراموش نکنید که خدا او را تا انقلاب مهدی برای ما نگهدار.

پدرم، مادرم، از شما کمال تشکر و قدردانی را دارم ، که مرا برای یاری روح خدا ودین خدا فرستادید، البته باید با بزرگواری خویش مرا ببخشید، چرا که در طول زندگیام، قدر شما را کامل ندانستم، پدرم، مادرم، شما در جامعه سربلند، کنید و افتخار کنید که فرزندتان در این راه گام برداشته و اگر قطره خون ناقابلی داشته در راه دین راستین اسلام ریخته.

مادرم، تنها خواهشم این است که در شهادت من گریه نکنی، چرا که ما راه حق را می­رویم و بر علیه کفر میستیزیم و برای یاری اسلام وامام قدم برمی‌داریم. الان این کاغذ را که می­نویسم شب حمله است. مادر نمیدانی چه شور و حالی در میان ماست، انگار که همه پر در آورده و پرواز می­کنیم و همه سبکبال شده‌­ایم ، قبل از این برنامه نوحه و سینه زنی داشتیم و واقعاً که شب عاشورا در خاطر زنده گشت و ان‌شاءالله که با ریختن خون ما راه کربلای حسین باز شود و شما همگی برای زیارت قبر آقا اباعبدالله بیایید و یاد ما نیز باشید.

برادران و خواهران عزیزم، شما نیز مرا ببخشید، چرا که در طول زندگی ممکن است از من آزاری دیده باشید، برادر عزیزم محمد، ان‌شاءالله پس از پایان تحصیلات، درس طلبگی را فراموش نکنی و مرثیه­‌گوی خاندان آن عصمت وطهارت باش، چرا که به فرمایش امام ، همین روضه­‌خوانیها و همین روضه امام­‌حسین بود که اسلام را زنده کرد(نجات داد.)

برادر بزرگوار و صبور، جناب آقای مصطفوی ، شما رسالت عمده‌­ای بدوش دارید، شما باید پیام خون شهدا را به مردم ابلاغ کنید وآنان را برای یاری بیشتر اسلام فرا خوانید. دلمان برای صحبت های بین دو نماز شما تنگ شده­ است. ولی هنوز آخرین نصیحتی که از شما خواستم به من بگویید در گوشم هست، فرمودید که کار را برای خدا انجام دهید ودر راه خدا قدم بردارید و مخلص و خالص در راه اسلام باشید.

برادران عزیز گروه فرهنگی و بسیج و کلاً تمام اهل مسجد و محل، تقاضایم این است که دست به دست هم داده و فقط و فقط برای خدا کار کنید و یاری دین خدا کنید. توصیه دیگرم اینکه نماز جمعه را که به فرمایش امام دشمن شکن است ترک نکنید و دعایکمیل را در شب‌های جمعه فراموش نکنید چرا که دعا دل انسان را جلا می­دهد و صفای باطن به انسان می­دهد و او را غرق در عالم ملکوت می­کند.

دیگر سرتان را بیش از این درد نمی­آورم و تنها تقاضای عاجزانه ام که امام را یاری و دعا کنید و قدر او را بدانید و پیرو او باشید.

و باز مادر عزیزم، ترا به خدا برای من گریه نکن. و افتخار کن که تو نیز مادر شهید هستی و برای خدا فرزندی را قربانی کردی.

خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

از عمر ما بکاه و بر عمر او بیفزای

مسعود سلیمانی – بستان –62/11/16

والسلام

هیات رزمندگان اسلام

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *