خدایا! ما را در دنیا عقوبت کن و به آخرت موکول نکن! | آقامجتبی تهرانی

خانه / پیشنهاد ویژه / خدایا! ما را در دنیا عقوبت کن و به آخرت موکول نکن! | آقامجتبی تهرانی

مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی گفت: وقتی خداوند بنده را در دنیا عقوبت کند، در آخرت به خاطر همان گناه عقوبتش نمی‌کند. انسان باید آرزو کند که اگر مبتلا به گناهی شد، خدا در همین دنیا عقوبتش کند و عقوبت او را به قیامت نکشاند.

خدایا! ما را در دنیا عقوبت کن و به آخرت موکول نکن! | آقامجتبی تهرانی

هیاتمرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی، استاد اخلاق در یکی از سخنرانی‌هایش به مناسبت آغاز سال جدید می‌گوید: وقتی خداوند بنده را در دنیا عقوبت کند، در آخرت به خاطر همان گناه عقوبتش نمی‌کند. انسان باید آرزو کند که اگر مبتلا به گناهی شد، خدا در همین دنیا عقوبتش کند و عقوبت او را به قیامت نکشاند؛ چون ابتلائات دنیویّه با ابتلائات اُخرویه قابل قیاس نیست.

هرچه تصویر کنیم، باز نتوانسته‌ایم قیامت و شداید آن را که مربوط به قبل از حساب است، درست تصویر کنیم. باید یکی از دعاهای ما این باشد که خدایا! ما را در دنیا عقوبت کن و به آخرت موکول نکن.

آقا میرزا جواد آقای ملکی رحمه الله آن عالم ربانی، در کتاب اعمال السّنه و در اعمال ماه شعبان می‌گوید: در دنیا به قدری معصیت کنید که در آخرت تحمّل عقوبت آن را داشته باشید. چون عقوبت اُخروی قابل تحمّل نیست؛ لذا در دنیا به هر مقدار معصیت می‌کنید، استغفار هم کنید.

در روایات متعدّد آمده است که در قیامت همه حتی انبیاء علیهم السلام غیر از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فریاد وانفسا سر می‌دهند. من که نمی‌دانم این تعبیر به چه معناست؛ یعنی انبیاء علیهم السلام همان طور که از بعضی روایات، برداشت می‌شود، امّت خودشان را فراموش می‌کنند؟!

فیلم این سخنرانی را اینجا مشاهده کنید:

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *