در دوران کرونا و بعد از آن مساجد چه می کنند

در دوران کرونا و بعد از آن مساجد چه می کنند

خانه / پیشنهاد ویژه / در دوران کرونا و بعد از آن مساجد چه می کنند

مدیر هماهنگی نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه برای مقابله با کرونا به سمت ایجاد شبکه مساجد و کار تشکیلاتی رفتیم، گفت: برای این کار اطلاعات مساجد فعال را جمع‌آوری و پس از شناسایی در هر منطقه یک مسجد را قرارگاه کردیم.

در دوران کرونا و بعد از آن مساجد چه می کنند

پایگاه اطلاع رسانی هیات: حجت‌الاسلام والمسلمین یوسف اصغری، مدیر هماهنگی نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به برنامه‌ ریزی‌های امور مساجد در خصوص هماهنگی مساجد در ایام کرونا و اقدامات جهادی آن‌ها، اظهار داشت: در همین خصوص دو هدف کوتاه‌مدت یعنی مقابله با کرونا و هدف بلندمدت یعنی استفاده از ظرفیت بالای مساجد در پساکرونا را تعریف کردیم. در مورد موضوع کرونا برای اینکه ما بتوانیم سازماندهی شده عمل کرده و به فرموده امام خامنه ای کار تشکیلاتی کنیم به سمت ایجاد شبکه مساجد رفتیم.

در هر منطقه یک مسجد، قرارگاه است

وی ادامه داد: برای این کار اطلاعات مساجد فعال را جمع‌آوری و پس از شناسایی در هر منطقه، یک مسجد را به عنوان قرارگاه انتخاب کردیم. براساس تقسیم‌بندی شهرداری هر مسجد در هر منطقه، محدوده چند محله را در بر می‌گیرد، براین اساس مسجدی که قرارگاه منطقه بود، موظف شد که با محله‌‌های دیگر ارتباط برقرار کند.

مدیر هماهنگی نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد تاکید کرد: چنانچه ۲۰ منطقه زیرپوشش در تهران را مدنظر قرار دهیم، ۲۰ قرارگاه محله‌ای را ایجاد و برای هر منطقه یک رابط انتخاب کردیم و برای رابطین نیز کلاس‌های حضوری آموزشی برگزار شد. در واقع هر مدیر ناحیه و رابطین زیرمجموعه‌اش را نسبت به اقدامات و وظایف و نحوه عملکرد آنها در این ایام توجیه کردیم.

در دوران کرونا و بعد از آن مساجد چه می کنند
در دوران کرونا و بعد از آن مساجد چه می کنند

مساجد تهران در ایام کرونایی چه می‌کنند؟

اصغری اضافه کرد: بر همین اساس برای مقابله با کرونا وظایف را تقسیم کردیم، برای مثال در تولید ماسک، طبخ غذا، کمک‌های خیرین، برگزاری مراسم‌های مذهبی سیار و حتی پخش دعا و اذان ظرفیت مساجد را ارزیابی و با توجه به تجربه‌های موفق و ظرفیت هر مسجد، وظایف را بین آنها تقسیم‌بندی کردیم.

وی افزود: علاوه بر کلاس‌های آموزشی فوق برای تمام شبکه‌های مساجد نیز کارگاه آموزشی برگزار کردیم. در این کارگاه از تقسیم‌بندی شهرداری فراتر رفته و براساس شبکه‎‌های خود تقسیم‌بندی محله‌ای را برای پوشش مساجد انجام دادیم. به همین منظور ۵۰۰ ائمه جماعت دو هفته در نوبت‌های متفاوت در کلاس‌های آموزشی برای توجیه، شناسایی اهداف و چگونگی استفاده از ظرفیت مسجد حضور پیدا کردند.

استفاده از تجربه مساجد برای هم‌افزایی و ارتقای برنامه‌ها

مدیر هماهنگی نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه یک جلسه هم برای ایده‌پردازی برای ائمه جماعات برگزار شد، خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این جلسه استفاده از ظرفیت‌ها و تجربیات مساجد بود. سعی کردیم در این کلاس‌ها کمبودها و مشکلات روز جامعه را نیز بررسی کنیم. در همین جلسات دو هدف کوتاه‌مدت یعنی مقابله با کرونا و هدف بلندمدت یعنی استفاده از ظرفیت بالای مساجد در پساکرونا را تعریف کردیم.

اصغری بیان کرد: در برنامه‌ریزی ما یک دوره تثبیت نیز در نظر گرفته شد که مربوط به دی‌ماه تا پایان سال است. برای نمونه در روز پرستار به شکل شبکه‌ای به تمام بیمارستان‌ها و خانه‌های پرستاران سر زدیم. همچنین برای حماسه ۹ دی، اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، چهلمین روز درگذشت شهید محسن فخری‌زاده و همچنین آغاز ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها کلاس‌هایی برای چگونگی برنامه‌ریزی در این ایام را داشته و سعی کردیم به صورت جلسه وبیناری ائمه جماعات را توجیه کردیم.

وی گفت: هر ناحیه نیز وظیفه دارد هر هفته جلسات توجیهی خود را برگزار تا رابطین نسبت به شرایط روز توجیه شوند، البته محتواهای ایام دی‌ماه نیز برنامه‌ریزی شده و تا دهه فجر، عید نوروز و پس از آن نیز برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا می‌کند.

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *