ويژه نامه شهادت امام سجاد علیه السلام

در سوگ شهادت امام سجاد

امروز، سالروز شهادت امام سجاد (ع) داغدیده کربلاست، چهارمین امام شیعیان که پس از واقعه عاشورا یزید لعنت الله علیه بار‌ها کمر به قتل ایشان بست.

در سوگ شهادت امام سجاد

امروز، سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام داغدیده کربلاست، چهارمین امام شیعیان که پس از واقعه عاشورا یزید لعنت الله علیه بار‌ها کمر به قتل ایشان بست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام به نقل از صدا و سیما: یزید پس از واقعه کربلا درصدد به شهادت رساندن امام معصوم، امام سجاد علیه السلام بود، اما مجال نیافت و پس از سه سال و به روایتی چهار سال به هلاکت رسید.
امام سجاد علیه السلام از همان ابتدا همیشه همراه پدرش بود؛ از مدینه به مکه و از مکه به عراق و سرزمین کربلا. ایشان از آغاز مبارزه امام حسین علیه السلام با یزید و نیز در واقعه کربلا در کنار امام حسین علیه السلام بود، ولی در روز عاشورا امام سجاد علیه السلام بر اثر بیماری و تب شدید و به اراده الهی از جنگ با دشمنان بازماند تا پس از واقعه خونین عاشورا، به عنوان حجت خدا بر روی زمین، امام امت و جانشین پدر بزرگوارش باشد.

امام سجاد علیه السلام پس از شهادت پدر بزرگوارش به امامت رسید و در دشوارترین تاریخ امت، رهبری شیعیان و محبان اهل بیت علیهم‌السلام را برعهده گرفت و راه و روش پدران و نیاکان خویش را استمرار بخشید.
حضرت سید الساجدین علیه السلام پس از گذراندن یک عمر پربرکت از ویژگی‌های مهمی در بین مردم برخوردار شده بود چراکه فضایل و مکارم اخلاقی آن حضرت در هر مجلس و محفلی بیان می‌شد و در یک کلام امام علیه السلام در دل‌ها و عواطف مردم جا گرفته بود، به طوری که شرایط برای امویان سخت شده بود و آن‌ها را رنج می‌داد.

 

ویژه نامه شهادت امام سجاد علیه السلام
ویژه نامه شهادت امام سجاد علیه السلام

چهار عامل امویان برای شهادت امام سجاد علیه السلام

دستگاه اموی با گذشت زمان به شیوه‌های مبارزاتی امام سجاد علیه السلام پی برد و دریافت که ادامه حیات امام با شرایط و اوضاع زمامداری آن‌ها نمی‌سازد و به طور کلی می‌توان چهار عامل مهم را انگیزه دستگاه حاکم از قتل امام برشمرد:

– وسعت نفوذ امام در طول ۳۵ سال بعد از واقعه کربلا، امام از طریق دعا‌ها و نشر معارف اسلامی به تدریج توانست یارانش را منسجم کنند و آگاهی‌های لازم را به آن‌ها بدهد که این خطر بزرگی برای دشمن به حساب می‌آمد.
– بغض و حسادت عبدالملک، هشام و ولید و حتی جمعی از بزرگان بنی امیه به امام سجاد علیه السلام حسادت می‌ورزیدند؛ چرا که مردم از روی فهم و درایت به امام عرض ارادت می‌کردند.
– افشاگری امام سجاد علیه السلام در فرصت‌های بسیار و از داستان شهادت پدر و اسارت و مظلومیت خود و خاندانش سخن‌ها می‌گفت که این خود نوعی افشاگری رسمی علیه ظلم بنی امیه بود.
– ترس از قیام دستگاه خلافت تصور می‌کرد که اگر امام عَلَمی بلند کند بخاطر محبوبیت و نفوذ معنوی آن حضرت حتی کسانی که دوست اهل بیت هم نیستند زیر آن پرچم جمع می‌شوند و قیامی بزرگ علیه حکومت آنان به وجود خواهد آمد.

ولید بن عبدالملک از همه کس بیشتر کینه امام سجاد علیه السلام را در دل داشت؛ او بار‌ها می‌گفت: «من تا وقتی که علی بن الحسین در دنیا باشد راحت نیستم»، این بود که وقتی زمام سلطنت را به دست گرفت تصمیم گرفت امام را مسموم کند.
او زهر کشنده‌ای برای کارگزارش در مدینه فرستاد و دستور داد تا این زهر را به امام بخوراند و آن نانجیب نیز دستور ولید را عملی کرد و سرانجام حضرت در ۵۷ سالگی در مدینه به شهادت رسید و در قبرستان بقیع در جوار قبر مطهر عمویش امام حسن‌مجتبی علیه‌السلام به خاک سپرده شد.
اگرچه مورخان برای سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام اختلاف نظر دارند، اما عده زیادی دوازدهم محرم را روز شهادت ایشان می‌دانند.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *