در محضر نور ؛ مرور رهنمود های امام اُمت حضرت روح الله سلام الله علیه

خانه / با ولایت / امام خمینی(ره) / در محضر نور ؛ مرور رهنمود های امام اُمت حضرت روح الله سلام الله علیه

کوثر همیشه جاری گفتار و نوشتار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی، که در مقام سخن گفتن با امت بر شیوه قرآن وسنت عمل می کرد وکلامش مردمی وآکنده از سادگی وصدق وصفا بود چراغ راه رهروان طریق انقلاب اسلامی در این روزهای پر تب و تاب انتخاباتی است

حفظ نظام و استمرار نهضت

*حفظ این جمهورى اسلامى از اعظم فرایض است. حفظ نظام از واجبات شرعیه و عقلیه است. ملت بزرگ اسلامى مصمم است به نهضت اسلامى خود ادامه دهد و اجازه دخالت ‏خیانتکاران را در کشور خود ندهد.

*ما برایمان واجب عقلى است، واجب شرعى است که در این موقع دنبال بکنیم واین نهضتى که ایران بپا کرده است به آخر برسانیم.

* به ملت عزیز ایران توصیه مى‏کنم، نعمتى که با جهاد عظیم خودتان و خون جوانان برومندتان به دست آوردید، همچون عزیزترین امور قدرش را بدانید و ازآن حفاظت و پاسدارى نمایید.

*به ملت‏ شریف ایران وصیت مى ‏کنم که در جهان، حجم تحمل زحمتها و رنجها و فداکاریها و جا نثاریها و محرومیتها، مناسب حجم بزرگى مقصود و ارزشمندى و علو رتبه آن است.

*وقتى مقصد الهى شد، راه هر چه مشکل باشد – چون مقصد الهى است – باید به نظر آسان باشد.

 *ما اگر حق را نصرت ننماییم نباید در انتظار نصرت حق باشیم.

*شما بدانید، هر چه تبلیغات دنیا و شیاطین دنیا بر ضد شما مى‏ گویند، دلیل بر قدرت شماست.

*تا این نهضت هست از هیچ چیز نترسید، و اصلا ترس در دل خود راه ندهید.

*مشکلات به دنبال هر انقلابى اجتناب ناپذیر است، لکن مشکلاتى نیست که نشود جبران کرد.

* باید در حفظ دین مقدس و اسلام عزیز و جمهورى اسلامى استقامت کنیم، و مشکلات را با استقبال و استقامت انقلابى رفع نماییم.

*خدا مى ‏داند که اگر این نهضت‏ شکست بخورد، تا آخر دیگر ایران روى خوش به خودش نمى‏ بیند. اگر ایران شکست بخورد شرق شکست‏ خورده است. اگر ایران شکست بخورد مستضعفین شکست‏ خورده‏ اند. اگر این نهضت بخوابد، این آتشى که در دل مردم روشن شده است، اگر این بخوابد و این آتش خاموش بشود، دیگر امکان ندارد این نهضت پیدا بشود یا شبیه آن پیدا بشود.

*اگر به واسطه بعضى از جهالتها لطمه‏اى به این نهضت بزرگ وارد بشود، معاقبید پیش خداى تبارک و تعالى، توبه‏ تان مشکل است قبول بشود ؛ چون به حیثیت اسلام لطمه وارد مى‏شود. همه به فکر این خونها به ناحق ریخته باشید، به فکر این معلولین عزیز ما باشید به فکر این آوارگان جنگ باشید و به فکر پیشرفت اسلام ؛ نه به فکر این که من‏باید و تو نباید! من هستم و تو نیستى!امروز روزى است که اگر- خداى نخواسته – ما در این نهضت‏ شکست بخوریم، شکست‏ خوردیم تا آخر.

*ملت با تمام قوا باید در مقابل دسیسه‏ ها مقاومت کنداگر شما گمان کنید که دیگر پیروز شدید و باید سراغ کسب و کارتان، باشید راجع به مقدراتتان، من خوف این را دارم که شکست بخورید.

*امروز هم شما نباید از کید ساحران و وسوسه خناسان غافل باشید. قوى باشید! برومند باشید! و از هیاهوى دنیا هیچ وقت به خودتان هراس راه ندهید.

*ملت بزرگ

*مردم عزیز ایران، حقا چهره منور تاریخ بزرگ اسلام در زمان معاصرند.

*ما همه مفتخریم که در چنین عصرى و در پیشگاه چنین ملتى مى‏باشیم.

*من با جرات مدعى هستم که ملت ایران و توده میلیونى آن در عصر حاضر، بهتر از ملت‏ حجاز در عهد رسول‏ الله – صلى الله علیه و آله -، و کوفه و عراق در عهد امیرالمومنین و حسین بن على – صلوات الله و سلامه علیهما – مى‏ باشند.

*هر چه در راه این ملت عزیز در طبق اخلاص بگذاریم از عهده شکر آنان برنخواهیم آمد.

*مردم عادى ما اسلام را پیاده کرده‏اند و تمام زحمات حکومت را متحمل مى‏ شوند ؛ پس ما باید بسیار به فکر مردم باشیم.

*ملت عزیز ما با قیام دلاورانه خود، و نثار خون فرزندان عزیز خود، نام ارجمند خود را در تاریخ و در صف اول مجاهدان اسلام ثبت نمود.

*نام بزرگ ملت ایران، در عالم به رشد سیاسى ثبت‏ شد.

*ملت بزرگ اسلام از محراب مسجد کوفه تا صحراى افتخارآمیز کربلا، و در طول تاریخ پرارزش سرخ تشیع، قربانیانى ارزشمند به اسلام عزیز و فى سبیل الله تقدیم نموده ؛ و ایران شهادت‏ طلب هم از این پدیده سعادت بخش سعادتمند مستثنى نیست.

*ملت ما بر بزرگترین قدرتهاى عالم غلبه کرده است ؛ دست بزرگترین قدرتهاى عالم را از مملکت‏ خودش قطع کرده است ؛ دست دشمنان بشریت را از کشور خودش قطع کرده است؛ الگو شده است از براى همه کشورهاى مستضعفین.

*خداوند تعالى بر ما منّت نهاد و رژیم استکبار را با دست تواناى خود، که قدرت مستضعفین است درهم پیچید، و ملت عظیم ما را ائمه و پیشواى ملتهاى ‏مستضعف نمود.

*انصافا از اول انقلاب تا حالا، آن که کار خودش را صددرصد صحیح انجام داد ملت بود.

*حضور مردم در صحنه

*یک کشورى وقتى آسیب مى‏بیند که ملتش بى‏ تفاوت باشند.

*ملت همه باید حاضر باشند در مسائل سیاسى.

*مردم نباید کنار بروند، اگر مردم کنار بروند همه شکست مى‏ خوریم.

*من امید واثق دارم که ملت ما تن به ننگ نداده و نخواهد داد.

*حضور شما مردم مؤمن و از جان‏ گذشته است که روشنفکران غرب و شرق‏زده را براى همیشه رسوا مى‏ کند.

*حضور شما مردم عزیز و مسلمان‏ در صحنه است که توطئه‏ هاى ستمگران و حیله ‏گران تاریخ را خنثى مى‏ کند.

*آن چیزى که براى همه ما لازم است، این است که ما در فکر این باشیم که مردم را در صحنه نگاه داریم. اگر ملت بنشیند کنار و بخواهد دولت‏ یک کارى بکند، دولت همچو قدرتى ندارد. ملت اسلام دیگر بیدار شد، دیگر نمى ‏نشیند، اگر من هم برگردم ملت اسلام برنمى ‏گردد.

امروز است که تمام ملت، چه بانوان محترم و چه برادران، در سرنوشت‏ خودشان دخالت مى‏کنند.

برگرفته از کلمات قصار امام –  حکمت ها و پندها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *