روایت استقبال و میزبانی مردم عراق از زائران اربعین حسینی(علیه السلام) در مستند «میزبان»

خانه / مطالب و رویدادها / روایت استقبال و میزبانی مردم عراق از زائران اربعین حسینی(علیه السلام) در مستند «میزبان»

مستند «میزبان» به کارگردانی مسعود دهنوی و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی که سعی دارد در سه دوره تاریخی میزبانی مردم عراق از حضرت ابا عبدالله(علیه السلام) و زوار ایشان را بررسی کند، به زودی از سیمای ملی به نمایش در خواهد آمد.

فرآیند تولید مستند «میزبان» با موضوع استقبال و میزبانی مردم عراق از زائران اهل بیت(علیه السلام) به خصوص در ایام اربعین به پایان رسیده است و این مستند به زودی از شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد.

مسعود دهنوی کارگردان این مستند ضمن اعلام این خبر، به تشریح چگونگی پدید آمدن ایده‌ این مستند پرداخت و تصریح کرد: ایده اصلی ساخت مستند «میزبان» از جایی به وجود آمد که برای من و شاید خیلی از مردم سوال شده بود که چگونه و چرا این خیل میلیونی جمعیت در اربعین بدون هیچ مشکلی در کربلا حضور پیدا می‌کنند و عراقی‌ها به بهترین شکل ممکن از زائران امام حسین(علیه السلام) پذیرایی می‌کنند. «میزبان» سعی دارد در سه دوره تاریخی میزبانی مردم عراق از حضرت ابا عبدالله و زوار ایشان را بررسی کند.

وی افزود: در پرده اول مستند «میزبان» میزبانی عراقی‌ها و شهر های اطراف کوفه از امام حسین(علیه السلام) بررسی می‌شود که علیرغم اینکه خودشان حضرت را دعوت کرده بودند میزبانی خوبی به عمل نیاوردند و آن اتفاقات غم انگیز رخ داد. در پرده دوم میزبانی نسل‌های بعدی همان مردم را نشان می‌دهد که این بار قصور اجداد خویش را جبران کردند و از زائران امام حسین(علیه السلام) طوری میزبانی کردند که آوازه حضور میلیونی عاشقان آن حضرت در جهان پیچید و حرکت اربعین را تبدیل به یک مکتب جهانی کرد. در پرده سوم میزبان که از گذشته سرخ شیعه سخن گفته بود به آینده ای سبز می اندیشد و این میزبانی‌ها را به عنوان  تمرینی برای میزبانی از امام غائب به نمایش می‌گذارد.

دهنوی تاکید کرد: اینطور نیست که سه داستان در کنار هم قرار گرفته باشد و با گفتار متن ارتباطی سطحی برقرار شده باشد بلکه سعی شده که مستند میزبان دارای یک سیر داستانی مشخص باشد و از روند داستان، آن میزبانی نهایی که بشریت در انتظارش نشسته استنتاج شود. میزبان در دو موقعیت متفاوت ساخته شده است تا عملکرد اقشار مختلف مردم عراق در اربعین را به تصویر بکشد. یکی روستایی در اطراف حله است و مردمی که در نهایت تهی دستی آنچه در توان دارند برای زائران اربعین حسینی پیشکش می‌آورند و دیگری در شهر ناصریه است و در کنار خانواده‌ای متمول که آن‌ها هم از هیچ کاری برای زوار دریغ نمی‌کنند.

مستند «میزبان» به تهیه کنندگی احمد شفیعی و کارگردانی مسعود دهنوی از تازه‌ترین محصولات خانه مستند انقلاب اسلامی است که به زودی از سیمای ملی پخش خواهد شد.

منبع: حلقه وصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *