سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی

سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی

سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی، در منطق مطابق با فطرت و وجدان انسانی آن است که با طبع زلال بشری سازگاری دارد و کافی است ندا و مرام و فریاد بسیجیان، این لشکر مخلص خدا، به گوش تمامی آحاد بشر روی زمین به ویژه مستضعفان و محرومان و مظلومان و پا برهنگان از هر دین و آئین و مذهب و مسلکی برسد

سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی

پایگاه اطلاع رسانی هیاتبسیج درخت تنومندی است که ریشه در اعماق جهادگران دارد. از «بای» بسیج بصیرت و بینایی درون متجلی است که خود دریایی از معرفت است که سرچشمه آن معرفت الله که اعلی المعارف است و در پهنای آن دشمن شناسی و آگاهی و فهم سیاسی عمیقی است که از فرد بسیجی دژ مستحکم و نفوذ ناپذیری ساخته است در برابر فتنه ها و توطئه های مرموز و پیچیده، و لذا همیشه راست قامت است و پایدار.

هرچند اکسیر بصیرت بسان دُرّ گرانبهایی است که به بهایی اندک بدست نیاید ولی آنگاه که بدست آید مسیر حرکت را در پهنای زندگی هموار و هموار تر می سازد. چه آنکه مولای بصیرمان امام علی علیه السلام فرمودند: فقد البصر اهون من فقد البصیره. یعنی چشم سر نداشتن راحت تر است از محرومیت چشم و بینایی درون.

 سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی
سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی

و از «سین» بسیج سخاوت و سعی و تلاشی بی وقفه و بی منت بسیجیانش متجلی است که اگر همه عالم را به آنان دهند هرگز با شیرینی خدمت به خلق و یک لحظه توفیق دستگیری محرومان و مستضعفان عوض نمی کنند. سخاوت بسیجی جلوه ای دیگر از ایثار و از خود گذشتگی است که جز در مکتب و مرام بسیجی نمونه و تجسمی عینی برای آن نمی یابید. به راستی چرا هرگاه کارگزاران حکومتی با وجود در اختیار داشتن قدرت و بیت المال، در بحران های گوناگون کم می آورند بیاد این سرمایه و پشتوانه عظیم می افتند؟ و البته چه راحت و سریع، فوق تصورشان نتیجه ای مطلوب می گیرند.

با صلابت و استوار

از «یای» بسیج یاد خدا و یاری و نصرت الهی را می توان فهمید که اساس کار بسیجی همین حقیقتی است که بزرگانی همچون امام راحل نسبت به آن غبطه می خوردند و همواره آرزوی هم نفسی و همجواری با بسیجیان مخلص را به رخ می کشیدند. یاد خدا را در تمامی مراحل و بلکه ظاهر و باطن عمل بسیجی به روشنی می توان یافت که خود جلوه ای دیگر از عمل مومنانه و مخلصانه است که فقط در مسیر بندگی و معامله با خدا تفسیر و معنی می گردد. و لذا به حکم آیه کریمه: الا بذکر الله تطمئن القلوب، بسیجی عنصری است آرام و بدور از تشویش و تردید و مصون از هر گونه شبهه و اما و اگری کلافه کننده، نیرویی است همیشه آماده و پا در رکاب، نترس و خستگی ناپذیر، با صلابت و استوار

 سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی
سر جاودانگی بسیج و فرهنگ بسیجی

جهاد و جدیت در راه خدا

اما در «جیم» بسیج؛ دربی از درب های بهشت را می بینید که تنها به روی خواص بندگان خدا باز گردیده است. جهاد و جدیت در راه خدا، چنانکه اول بسیجی جهان اسلام امیر عدالت و ایمان امام علی علیه السلام در فراز های اول خطبه ۲۷ نهج البلاغه فرمودند: ان الجهاد باب من ابواب الجنه، فتحه الله لخاصه اولیائه. جهاد در راه خدا که روح بخش زندگی بشر است نه اختصاص به میدان نبرد و رزم نظامی دارد که ۸ سال دفاع مقدس گویای نقش آفرینی بسیجیان این مرز و بوم بود، بلکه به پهنای وجب به وجب سرزمین های اسلامی و بلکه هر جا که انسان مظلوم و تحت ظلمی باشد، گستردگی دارد، بسیجی مرز نمی شناسد.

اوج جهاد و جدیتش در مناطق محروم و میان مردمانی است که با هیچ زندگی می کنند، تفریح و پیک نیک بسیجی به واقع اردوهای جهادی است که نشانی از جهاد سازندگی روزهای آغازین پیروزی انقلاب دارد که چه خالصانه و بی منت جریان یافت و متاسفانه به خاطره تبدیل گردید. جهاد بسیجی را در بحران ها و زلزله ها و مناطق سیل زده و هم اکنون در عرصه مبارزه واقعی با کرونا به خوبی می توان نظاره کرد و همچون امام راحل به جهاد و تلاش و همت بلندشان افتخار کرد.

رمز گشایی از کلمه بسیج، از این حیث اهمیت و بلکه در این اوضاع بلبشو و بی ریخت آخرالزمانی ضرورت دارد که بسیج نه یک سازمان خشک و بی روح نظامی است، بلکه بسیج یک جریان فکری فرهنگ ساز و تمدن آفرین است. نوعی تفکر است که ریشه در زلال وحی و بعثت و غدیر و عاشورا دارد و لذا جاودان و ماندگار است. بسیج که دارای ظرفیت فوق العاده خیره کننده بسیج کنندگی آحاد انسان های مومن و انقلابی را در داخل و منطقه و جهان اسلام در برابر توطئه های سخت و ترم دشمنان بشریت دارد به واقع ریشه در منطقی قوی و پاک و الهی دارد که از آن مکتب و مدرسه ای ساخته است که آموزه های آن برای بشریت تشنه عدالت و طهارت و معنویت و امنیت، قابل توجه و پر خریدار است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی حوزه

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *