شاعران غدیر را برای مردم و در ابعاد جهانی به درستی معرفی کنند | آیت الله سبحانی

خانه / پیشنهاد ویژه / شاعران غدیر را برای مردم و در ابعاد جهانی به درستی معرفی کنند | آیت الله سبحانی

آیت الله سبحانی گفت: برای واقعه غدیرخم باید مخاطب شناسی کرد و برای مخاطب عالم، فاضل و اهل برهان، باید با دلیل و متقن شعر سرود.

شاعران غدیر را برای مردم و در ابعاد جهانی به درستی معرفی کنند | آیت الله سبحانی

هیاتحضرت آیت الله سبحانی در پیامی به نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر بیان کردند: با ولایت امیرالمومنین علیه السلام  در روز غدیر، دین کامل شد و به همین دلیل باید در این روز بزرگ به جشن و شادمانی پرداخته شود. شاعران باید واقعه غدیر خم را برای مردم و حتی در ابعاد بین‌المللی برای مردم جهان به درستی تبیین و معرفی کنند.

شاعران غدیر را برای مردم و در ابعاد جهانی به درستی معرفی کنند | آیت الله سبحانی

متن پیام مرجع تقلید شیعیان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی: {الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا} صدق الله العلی العظیم

بیش از آنکه در مورد «عید سعید غدیر» سخن بگویم لازم است مقدم همه شرکت کنندگان به این همایش ولایی که از دور و نزدیک گرد هم آمده‌اند را گرامی بدارم؛ عزیزان، نقطه‌ای که در آن گرد آمده‌اید، مسجد کبود است که در سال ۸۷۰ ق. (یعنی ۵۷۲ سال قبل) بناگردیده است ولی حوادث روزگار و برخی از زلزله‌های بنیان کن (در سال ۱۰۹۳ ق.) موجب ویرانی مسجد شده که البته به تدریج ترمیم شده است.

روز غدیر یکی از اعیاد اسلامی که ریشه در قرآن اولاً و سنت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم ثانیاً و تاریخ اسلامی ثالثاً دارد.

درمورد نخست آیه یاد شده، وآیه دیگر به نام {یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ}

رسول گرامی صلی الله علیه و آله وسلم  در یک منطقه بزرگ که زائران خدا از هم جدا می‌شوند اجتماع عظیمی تشکیل داد که هزاران نفر در آن حضور داشتند، سپس بر منبری که ترتیب داده بودند سخن از توحید و رسالت به میان آورد و ضمناً گزارش از رحلت خود در چنین موقع داد. دست علی علیه السلام  را گرفت و بالای منبر برد تا همگان مشاهده کنند، فرمود: ایّها الناس من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم والِ مَن والاه و عادِ من عاداه».

در تاریخ حدیث نبوی هیچ حدیثی از نظر تواتر به پایه حدیث غدیر نمی‌رسد. تنها از صحابه ۱۲۱ نفر و از تابعان ۹۰ نفر از آن دو گروه بگذریم از محدثان و محققان ۳۶۰ نفر از علما اهل سنت این حدیث را نقل کرده¬اند و اگر نقل شیعیان را بر آن اضافه کنیم، بالاترین تواتر را تحقق می‌پذیرد.

در این روز عظیم با ولایت علی علیه السلام ، دین کامل شد و به همین دلیل باید در این روز بزرگ به جشن و شادمانی پرداخته شود. شاعران باید واقعه غدیر خم را برای مردم و حتی در ابعاد بین‌المللی برای مردم جهان به درستی تبیین و معرفی کنند.

برای واقعه غدیرخم باید مخاطب شناسی کرد و برای مخاطب عالم، فاضل و اهل برهان، باید با دلیل و متقن شعر سرود.

حدیث غدیر در میان شعرای اسلامی موجی ایجاد کرده و ارادتمندان اهل بیت (علیهم السلام) حدیث غدیر را در قالب شعر ریخته و نخستین کسی که مضمون حدیث را به صورت شعر درآورده صاحب ولایت کبری امیرمومنان علیه السلام  است.

پس از ایشان شاعران و مخلصان به زبانهای مختلف حدیث غدیر را به نظم در آورده و مرحوم علامه امینی خصوص شعرای عرب را گردآوری و در مورد آن سخن گفته است در حالی که محققان می‌توانند این موضوع را در زبان فارسی، اردو و دیگر زبان‌ها تعقیب کنید و من به فرهیختگان این مجلس پیشنهاد می‌کنم که در این راه گامی بردارند

اینجانب از این راه دور به کلیه برگزار کنندگان و حاضران کنگره شعر ترکی غدیر، اجرای این برنامه را که مظهر ولاء خاص و ارادت به خاندان رسالت است تبریک گفته و توفیقات همگان را در پیشبرد مکتب اهل بیت – علیهم السّلام- از خداوند متعال خواهانم.

در پایان به روح پاک و بزرگ سراینده معاصر، مرحوم استاد سید محمدحسین شهریار که از شعرای متعهد کشور و شیفتگان ولاء اهل بیت نبوی علیهم السلام بودند و سرودهای ولایی ایشان زینت بخش مجالس و محافل است، درود فرستاده و از خدای بزرگ خواهانم که او را با نیاکان طاهرینش محشور گرداند.

قم جعفر سبحانی
مؤسسه امام صادق (علیه السلام).

منبع: خبرگزاری مهر

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *