شهیدی که مأمور ساواک را به زانو درآورد

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / شهدا / انقلاب اسلامی / شهیدی که مأمور ساواک را به زانو درآورد

شهید عباسعلی ناطق نوری در بحث‌ها گفتار مخالفان را با صبر و حوصله گوش می‌کرد، بدون اینکه عکس‌العملی از خود نشان دهد.

شهید عباسعلی ناطق نوری سال ۱۳۱۴ در شهر نور به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۰ در زمان تجاوز ابرقدرت‌های شرق و غرب وارد دبستان شد. به دلیل مشکلات از تحصیل دست کشید و به مکانیکی روی آورد؛ ولی از آنجا که به تحصیل و کسب علم و دانش علاقه داشت دروس مذهبی و تحقیق در ادیان را فرا گرفت.

گرچه در اثر کار زیاد خسته می‌شد؛ ولی برای جلب رضای پروردگار در مناطق دوردست به تدریس مشغول شد. در گروه‌های اسلامی نظیر موتلفه اسلامی که زیر نظر شهید مطهری و شهید بهشتی اداره می‌شد، فعالیت کرد. از اقدامات مبارزاتی‌اش فراهم آوردن بی سیم (رادیو) بود که مکالمات شهربانی و نیروهای انتظامی آن زمان را زیر نظر داشت.

آنقدر رفتار و کردار و حسن برخورد وی دلپذیر بود که یکی از ماموران ساواک که مامور دستگیری وی بود، با زیر نظر گرفتن حرکات و رفتار شهید قساوت قلبش در مقابل آن همه تواضع و کرامت انسانی و اخلاق پسندیده به زانو در آمد و به بهانه دعوت شهید به صرف بستنی، در مقابل وی اقرار می کند که من مامور تعقیب و دستگیری شما هستم ولی با مشاهده عظمت وجود و وارستگی شما با خود گفتم آخر به چه جرمی شما را دستگیر کنم. من این کار را نخواهم کرد و از شما راهنمایی می خواهم .

گاه یک تن یک جهان است و گاه یک فرد یک جامعه. شهید عباسعلی ناطق نوری قدرت عمل زیادی داشت. در بحث‌ها گفتار مخالفان را با صبر و حوصله گوش می‌کرد؛ بدون اینکه عکس العملی از خود نشان بدهد و پس از پایان حرف‌های آنها با خنده رویی خاصی به جدلی مستدل می پرداخت. به گونه ای که منجر به یک چرخش فکری در طرف مقابل می شد. همه این خصلتها و مشخصات اخلاقی ایشان ناشی از اصل کلی تقواست که در او به میزان فراوان موجود بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی نیز به فعالیت خویش ادامه داد و همزمان با انتخابات در شهرستان نور با به دست آوردن ۶۷ درصد آرای مردمی، راهی مجلس شد. وی در سنگر مبارزه، همراه دوستان و همفکران در هفتم تیر ماه ۶۰ به شهادت رسید.

منبع: عقیق

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=168610

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *