علاقه به حضرت فاطمه زهرا بعد از انقلاب بیشتر شده است

علاقه به حضرت فاطمه زهرا بعد از انقلاب بیشتر شده است

خانه / قرآن و عترت / عترت / اهل بیت در کلام بزرگان / علاقه به حضرت فاطمه زهرا بعد از انقلاب بیشتر شده است

علاقه به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از انقلاب بیشتر شده است

     یکی از برنامه های چندین ساله امام خامنه‌ای حفظه الله تعالیف دیدار با مداحان و ذاکرین اهل بیت علیهم السّلام به مناسبت ولادت با عظمت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیها می باشد. آنچه در اینجا خدمتتان تقدیم می گردد بیانات معظم له در دیدار آذرماه سال ۱۳۷۳ می باشد که به نقل از سایت دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه‌ای آورده ایم.

بسم‌ الله الرّحمن‌الرّحیم‌

     با همه وجود و همه اعماق دل و جان از خدای متعال سپاسگزاریم که یک بار دیگر این توفیق را ارزانی فرمود تا با شما بلبلان گلزار اهل بیت علیهم‌السّلام و مدّاحان خاندان عصمت و طهارت، این روز بزرگ را جشن بگیریم و به یاد فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها، دل و جان خودمان را صفا بخشیم. از شما عزیزان هم متشکّریم که عید ما را شیرین کردید و با این توسّل بسیار خوب و گرم و صمیمانه‌تان، این روز را به معنای حقیقىِ کلمه عید کردید؛ بخصوص برادرانی که سرودند و خواندند و مجلس را به یادِ زهرای درخشانِ اطهر و کوکب درّی خاندان پیغمبر، منوّر کردند و به یاد آن بزرگوار رطب‌اللسان شدند.

     درباره فاطمه زهرا سلام الله علیها، هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم و حقیقتاً نمی دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. به قدری ابعاد وجود این انسیّه حوراء، این روح مجرّد و این خلاصه نبوّت و ولایت برای ما پهناور و بی پایان و درک ناشدنی است که حقیقتاً متحیّر می مانیم. می دانید که همزمانی و هم‌عصری از عواملی است که مانع از شناختِ درستِ شخصیت ها می شود. ستارگان درخشان عالم بشریّت غالباً در زمان حیاتشان به‌وسیله هم‌عصرانشان شناخته نشده‌اند؛ مگر عدّه کمی از برجستگان که انبیاء و اولیاء باشند؛ آن هم به‌وسیله عدّه معدودی. امّا فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها چنانند که در زمان خودشان، نه فقط پدر و همسر و فرزندان و شیعیان خاصّشان، بلکه حتّی کسانی که شاید رابطه صمیمانه و گرمی هم با ایشان نداشتند، زبان به مدح آن بزرگوار گشودند.

مقام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

     اگر به کتاب هایی که درباره فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها به‌وسیله محدّثین اهل سنّت نوشته شده است، نگاه کنید، روایات بسیاری را می بینید که از زبان پیغمبر صلّی الله علیه‌وآله‌وسلّم در ستایش صدّیقه طاهره علیهاسلام صادر شده است و یا رفتار پیغمبر با آن بزرگوار را نقل می کنند. بسیاری از این روایات، از زبان کسانی است که از آن قبیل بوده‌اند؛ مثل بعضی از زوجات پیغمبر و دیگران. این حدیث معروف از عایشه است که گفت: «واللّه ما رأیت فی سمته و هدیه اشبه برسول‌اللّه صلّی اللّه‌علیه‌وآله‌وسلّم من فاطمه»؛ هیچ کس را از لحاظ هیأت، چهره، سیما، درخشندگی و حرکات و رفتار، شبیه‌تر از فاطمه به پیغمبر اکرم ندیدم. «وکانت إذا دخلت على النبیّ صلّى اللّه علیه و آله و سلّم قام إلیها و …»؛ وقتی که فاطمه زهرا بر پیغمبر وارد می شد، آن حضرت برمی خاست و مشتاقانه به سمت او می رفت. این معنای تعبیرِ «قام الیها» است. این‌طور نبود که وقتی فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها وارد اتاق می شود، پیغمبر جلو پای او فقط بلند شود. قام‌الیها؛ برمی خاست و به سمت او می رفت. در بعضی از این نقل ها، باز از همین راوی این‌گونه آمده است: «وکان یقبلها و یجلسها مجلسه»؛ فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها را می بوسید، دست او را می گرفت و می آورد در جای خودش می نشاند. این مقام فاطمه زهراست. انسان درباره این دختر چه بگوید؟ درباره این موجود باعظمت چه بگوید؟

     عزیزان من! عظمت فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها، در سیره آن بزرگوار آشکار است. یک مسأله این است که ما چه شناختی از فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها داریم؟ این یک حرف است. بالأخره دوستان اهل بیت علیهم السّلام، در طول زمان، تا آن‌جا که توانستند سعی کردند به حقِ‌ّ دختر پیغمبر، فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها معرفت پیدا کنند. چنین هم نیست که کسی خیال کند همان‌طور که در زمان ما، این بزرگوار این‌قدر در دلها عزیز و در چشمها شیرین است، همیشه همین‌طور بوده است. امروز بحمد الله دورانِ اسلامی است، دورانِ حکومت قرآن است، دورانِ حکومت علوی و حکومت اهل بیت علیهم‌السّلام است و آنچه در دل هاست، بر زبان ها جاری می شود.

علاقه به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از انقلاب بیشتر شده است
علاقه به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از انقلاب بیشتر شده است

     قدیمی ترین دانشگاه اسلامی در دنیای اسلام – مربوط به قرن سوم و چهارم – به نام فاطمه زهرا سلام‌ الله علیهاست. نام دانشگاه معروف «الازهر» در مصر از نام فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها گرفته شده است. در گذشته به‌نام فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها دانشگاه تأسیس می کردند. حتّی خلفای فاطمی که بر مصر حکومت می کردند، شیعه بودند. قرن هاست که شیعه سعی کرده به حقِ‌ّ این بزرگوار معرفت پیدا کند. این، یک مسأله است. مسأله دیگر این است که ما باید راه را از همه ستارگان بیاموزیم؛ «وَ بِالنَّجْمِ هُمْ یَهْتَدُونَ» نحل ۱۶٫ انسان عاقل این‌گونه است. از ستاره باید استفاده کرد. ستاره در آسمان است و می درخشد. آن‌جا عالمِ عظیمی است. مگر این ستاره همینی است که من و شما می بینیم؟ بعضی از ستارگان که در آسمانند و مثل یک نقطه سوسو می زنند، کهکشانی هستند. گاهی یک ستاره بزرگتر است از کهکشان راه شیری که میلیاردها ستاره داخل آن است! – قدرت الهی که حدّ و اندازه‌ای ندارد – ولی من و شما آن را یک ستاره کوچکِ درخشان می بینیم. خوب؛ مقصود از این مطالب چیست؟ مقصود این است انسان عاقلی که خدا به او چشم داده است، باید از این ستاره برای امری در زندگی استفاده کند. قرآن می گوید: «و بالنّجم هم یهتدون»؛ به وسیله آن راه را پیدا می کنند.

     عزیزان من! این ستاره درخشان عالم خلقت، فقط همان نیست که به چشم ما می ‌آید. فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها بسیار بالاتر از این حرفهاست. ما فقط درخشندگی ای می بینیم؛ ولی بسیار بزرگتر از این حرفهاست. امّا من و شما چه استفاده‌ای می کنیم؟ همین قدر که بدانیم او زهراست، کافی است؟ در روایتی خواندم که درخشندگی فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها باعث می شود تا چشمان کرّوبیان ملأاعلی خیره شود: «زَهَر نورها للملائکه السّماء». برای آنها می درخشد. ما از این درخشندگی چه استفاده‌ای بکنیم؟ ما باید از این ستاره درخشان، راه به‌سوی خدا و راهِ بندگی را که راه راست است و فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها پیمود و به آن مدارج عالی رسید، پیدا کنیم. اگر می بینید خدا خمیره او را هم خمیره متعالی قرار داده است، به این دلیل است که می دانست این موجود در عالم مادّه و عالم ناسوت، خوب از امتحان بیرون خواهد آمد؛ «یَا مُمْتَحَنَهُ اِمْتَحَنَکِ اَللَّهُ اَلَّذِی خَلَقَکِ قَبْلَ أَنْ یَخْلُقَکِ فَوَجَدَکِ لِمَا اِمْتَحَنَکِ صَابِرَهً»؛ قضیه این است. خدای متعال حتّی اگر لطف ویژه‌ای درباره آن خمیره می کند، بخشی مربوط به این است که می داند او از عهده امتحان چگونه برخواهد آمد؛ والّا بسیار کسان خمیره خوب داشتند. مگر همه توانستند از عهده برآیند؟ این بخش از زندگی فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها، آنی است که ما برای نجات خودمان به آن احتیاج داریم. حدیث از طرق شیعه است که پیغمبر به فاطمه سلام‌ الله علیها فرمود: «یا فاطمه اننّی لم اغنی عنک من‌ الله شیئا»؛ یعنی ای عزیز من! ای فاطمه من! نمی توانم پیش خدا تو را از چیزی بی نیاز کنم. یعنی خودت باید به فکر خودت باشی، و او از دوران کودکی تا پایان عمر کوتاهش به فکر خود بود.

     شما ببینید آن حضرت چگونه زندگی کرده است! تا قبل از ازدواج که دخترکی بود، با آن پدرِ به این عظمت کاری کرد که کنیه‌اش را امّ‌ابیها – مادرِ پدر – گذاشتند. در آن زمان، پیامبر رحمت و نور، پدیدآورنده دنیای نو و رهبر و فرمانده عظیم آن انقلاب جهانی – انقلابی که باید تا ابد بماند – در حال برافراشتن پرچم اسلام بود. بیخود که نمی گویند امّ‌ابیها! نامیدن آن حضرت به این کنیه، به دلیل خدمت و کار و مجاهدت و تلاش اوست. آن حضرت چه در دوران مکّه، چه در دوران شعب‌ابی‌طالب – با آن‌همه سختیهاکه داشت – و چه آن هنگام که مادرش خدیجه از دنیا رفت و پیغمبر را تنها گذاشت، در کنار و غمخوارِ پدر بود. دلِ پیغمبر در مدّت کوتاهی با دو حادثه وفات خدیجه و وفات ابی‌طالب شکست. به فاصله کمی این دو شخصیّت از دست پیغمبر رفتند و پیغمبر احساس تنهایی کرد. فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها در آن روزها قد برافراشت و با دست های کوچک خود غبار محنت را از چهره پیغمبر زدود. امّ‌ابیها؛ تسلّی بخش پیغمبر. این کُنیت از آن ایام نشأت گرفت.

     شما ببینید این دریای شخصیت و مجاهدت چه دریای عظیمی است! بعد رسید به دوران اسلام. بعد رسید به ازدواج با علی بن ‌ابی طالب علیه‌السّلام؛ همان علی بن ابی‌طالب که مصداق کامل یک بسیجىِ فداکار انقلاب است. هفته بسیج است؛ بسیجی یعنی این. یعنی همه وجودش وقف اسلام است. وقف است برای آنچه پیغمبر می خواهد و خدا را خشنود می کند. امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاه و السّلام هیچ مایه‌ای برای شخص خود نگذاشت. در آن ده سال – ده سال حیات پیغمبر – امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاهوالسّلام هر کاری که کرد، برای پیشرفت اسلام بود. این که می بینید می گفتند فاطمه زهرا و امیرالمؤمنین و فرزندانشان گرسنه ماندند، علّتش همین است. والّا این جوان اگر به فکر کاسبی بود، می توانست بهتر از هر کاسبی، به کسب بپردازد. این همان علی است که بعدها در دوران پیری اش چاه می کنْد؛ چاهی که مثل گردن شتر، آب از آن بیرون می زد. آن‌وقت، هنوز دست و رویش را از گرد و غبار کار نشُسته، می نشست و وقف نامه چاه را می نوشت! آن حضرت از این کارها زیاد کرده است. چقدر نخلستان ها آباد کرده بود. چرا باید امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاه و السّلام، در جوانی گرسنه بماند؟ در روایت است که فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها خدمت پیغمبر رفت. آن‌قدر گرسنگی کشیده بود که پیغمبر زردی گرسنگی را در صورت او مشاهده کرد؛ دل پیغمبر سوخت و برای دخترش دعا فرمود. همه تلاش امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاهوالسّلام در راه خدا و برای پیشرفت اسلام بود. آن حضرت برای خودش کاری نمی کرد. این، همان مصداق کامل بسیجی است.

علاقه به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از انقلاب بیشتر شده است
علاقه به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از انقلاب بیشتر شده است

     من به بسیجیانِ عزیزِ فعّالِ این کشورِ علوی و فاطمی عرض می کنم: امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاهوالسّلام را الگوی خودتان قرار دهید که بهترین و بزرگترین الگو برای بسیجیان مسلمان در همه عالم، علی بن ‌ابی طالب علیه‌السّلام است. آن وقت، فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها از بین آن همه خواستگار، این جوان پاکباخته همه چیز در راه خدا داده را انتخاب کرد که دائم در میدان های جنگ بود. شوخی که نیست! دخترِ رهبرِ با عظمت اسلام و حاکم مقتدر زمان است؛ این همه خواستگار دارد؛ در بین این خواستگارها، پولدار هست، شخصیت‌دار هم هست. اما خدا از بین این همه، علی را برای فاطمه انتخاب کرده بود و فاطمه هم به انتخاب الهی راضی و از آن خشنود بود. بعد، چنان با امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاهوالسّلام زندگی کرد که آن حضرت با همه وجود از او راضی بود. کلماتی که این بزرگوار در روزهای آخرِ عمر خود به امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاهوالسّلام فرمود، شاهد و حاکی از این معناست. دیگر نمی خواهم آن کلمات حزن‌آور را در این روز عید بخوانم. صبر کرد؛ آن فرزندان را تربیت نمود؛ به آن دفاع جانانه از حقِ‌ّ ولایت پرداخت؛ در راهش آن زجر و شکنجه را متحمّل شد و بعد هم با آغوش باز به استقبال آن شهادت بزرگ رفت. این فاطمه زهرا سلام‌ الله علیهاست.

     عزیزان من! شما که بلبلان گلزار فاطمی و مدّاحان اهل بیت علیهم‌السّلام‌ و سرایندگان «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا» هستید، هرچه می توانید روی این نکات تکیه کنید. بخصوص از سروده‌های بعضی سرایندگان بسیار خوب استفاده کنید. امروز واقعاً شعر و سرودِ خوب و زیبایی انشاد و اجرا شد. مضامین شعر هم بسیار خوب و بینقص بود. هر چه می توانید این اشعار و اشعاری را که برای مردم می خوانید، از این مضامین سازنده و جهت‌بخش و هدایتگر پر کنید. کافی نیست که مرتّب بگوییم این ستاره درخشنده است. گرچه این درخشندگی ای که ما می بینیم، پرتوی از آن درخشندگی وصف‌ناپذیر است. از همین پرتوِ آن ستاره درخشان باید اهتدا پیدا کنیم. من عرض می کنم که بحمداللّه دل های جوانان ما با یاد فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها روشن و منوّر است. من این را احساس می کنم. انسان احساس می کند که در این ده پانزده سال اخیر، جوشش عشق به فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها در دل این امّت مؤمن و انقلابی و مخلص و حزب‌اللَّه، بسیار زیاد شده است. نام آن بزرگوار و توسّل به آن، در جبهه‌ها بود، در دوران جنگ بود، در دوران صلح و سازندگی هم هست، در آمادگىِ در مقابله با دشمنان هم بحمداللّه هست. این توسّل، توسّل خوب و باارزشی است و این روح جهاد فی‌سبیل‌اللّه، به هر شکلی که ممکن شود، همانی است که فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها آن را دوست می دارد. این، مژده‌ای به جوانان بسیجی کشور است که هم فاطمه زهرا سلام‌ الله علیها را دوست می دارند، و هم برطبق خواست و میل او حرکت می کنند و هم راه او را می روند که راه خدا و راه عبودیّت است. «وَ أَنِ اعْبُدُونِی هَٰذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِیمٌ» یس ۶۱ .

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، در دنیا و آخرت دست های ما را از دامن فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها جدا مفرما.

دل های ما را به نور زهرای اطهر هدایت کن.

پروردگارا! محبّت او را در دل های ما روزبه‌روز بیشتر کن. ما را با عشق به خاندان پیغمبر بمیران و در قیامت با عشق به خاندان پیغمبر زنده کن.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، مشکلات همه مردم را با تمسّک به اسلام و احکام اسلامی و الهی برطرف فرما و از این اجتماع، لطف و رحمت و صفا و نوری به روح امام بزرگوارمان و شهدای بزرگوار اسلام نثار کن.

والسّلام علیکم و رحمهاللّه وبرکاته

 

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *