عملی که موجب آسانی حسابرسی در قیامت می‌شود

عملی که موجب آسانی حسابرسی در قیامت می‌شود

خانه / قرآن و عترت / عترت / ستارگان هدایت / امام علی (علیه السلام) / عملی که موجب آسانی حسابرسی در قیامت می‌شود

امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در حدیثی زیبا فرمودند: «حَسِّنْ خُلْقَکَ یُخَفِّفِ اللّه ُحِسابَکَ؛ اخلاقت را خوب کن تا خداوند حسابت را آسان کند.»

عملی که موجب آسانی حسابرسی در قیامت می‌شود

هیات: در آیات متعدد قرآن کریم و روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام بسیار به حُسن خُلق تأکید شده است، آن‌قدر در فرهنگ قرآن و عترت از آن سخن گفته شده که ـ البته نشان از اهمیت بالای آن در سرنوشت هر انسانی است ـ علمای دین بابی مفصّل در مباحث دینی برای آن به نام «باب اخلاق یا اخلاقیات» گشوده‌اند. اخلاق حسنه؛ همان چیزی که بسیاری از اعمال ما وابسته به آن است، همان چیزی که با اندکی غفلت و افتادن در ورط ۀ بد اخلاقی به راحتی بسیاری از اعمال نیک انسان حبط می‌شود.

عملی که موجب آسانی حسابرسی در قیامت می‌شود
عملی که موجب آسانی حسابرسی در قیامت می‌شود

پس بیاییم در اخلاق نیکو سرآمد باشیم و مدام به خود نهیب بزنیم که باید در حریم خدا و در محضر نگاه اهل‌بیت علیهم‌السلام و امام زمان عجل الله و تعالی فرجه الشریف، خوش اخلاق‌ترین باشیم تا از نگاه محبت‌آمیز مولایمان بهره‌مند شویم؛ خوش‌اخلاق باشیم چون امام خوش اخلاقی را دوست دارند، خوش اخلاق باشیم چون سید و سرورمان آقا رسول‌الله صلی الله و علیه و آله و سلم در اوج اخلاق بودند و مشهور به “خلق عظیم”؛ خوش اخلاقی زینتی بزرگ در دین اسلام است؛ این فرمایش مولایمان امام صادق علیه‌السلام است: «اِنَّ مِمّا یُزَیِّنُ الاِْسْلامَ الاَْخْلاقُ الْحَسَنَهُ فیما بَیْنَ النّاسِ». (مشکاه الأنوار، ص ۴۲۲). امیر‏المؤمنین علیه‏السلام فرمودند: حَسِّنْ خُلْقَکَ یُخَفِّفِ اللّه ُحِسابَکَ؛ اخلاقت را خوب کن تا خداوند حسابت را آسان کند. (امالى صدوق، ص ۲۷۸)

منبع:تسنیم

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *