فوائد قرائت زیارت عاشورا از زبان ائمه معصومین

خانه / پیشنهاد ویژه / فوائد قرائت زیارت عاشورا از زبان ائمه معصومین

در فضیلت و فوائد قرائت زیارت عاشورا روایات زیادی از ائمه معصومین(علیهم السلام) ذکر شده است که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

فوائد قرائت زیارت عاشورا از زبان ائمه معصومین 

امام محمد باقرعلیه السلام به علقمه فرمود: پس از آنکه به آن حضرت با سلامی اشاره کردی، دو رکعت نماز بخوان و سپس زیارت عاشورا را بخوان. هنگامی که این زیارت را خواندی در حقیقت او را به چیزی خواندی که هر کس از ملائکه که بخواهند او را زیارت کنند، به آن می خوانند و خداوند برای تو هزار هزار حسنه می نویسد و از تو هزار هزار سیئه محو می نماید و تو را هزار هزار مرتبه بالا می برد و همانند کسانی می باشی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسیدند. حتی در درجات آنها هم شریک می شوی. (کامل الزیارات- ص ۷۴)

امام صادقعلیه السلام به صفوان می‌فرماید: زیارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت کن، به درستی که من چند خیر را برای خواننده آن تضمین می کنم، اول زیارتش قبول شود. دوم سعی و کوشش او شکور باشد. سوم حاجات او هرچه باشد از طرف خداوند بزرگ برآورده شود و نا امید از درگاه او برنگردد زیرا خداوند وعده خود را خلاف نخواهد کرد. (بحارالانوار-جلد ۹۸-ص ۳۰۰)

در روایت دیگر می‌خوانیم: اگر مردم می دانستند زیارت امام حسینعلیه السلام چه ارزشی دارد، از شدت شوق و علاقه می مردند و حسرت رسیدن به آن پاداش ها، جسم و روح آنها را پاره پاره می کرد.” (بحارالانوار-جلد ۱۰۱ –ص ۱۸)

زیارت امام حسینعلیه السلام بر هر مؤمنی که اقرار به امامت ایشان داشته باشد، واجب است.(بحارالانوار-جلد ۱۰۱ –ص ۶۹)

کسی که امام حسینعلیه السلام را تنها برای رضا و خوشنودی پروردگار، و نه برای کسب شهرت زیارت کند، خداوند تمامی گناهان او را پاک می کند.(بحارالانوار-جلد ۱۰۱ –ص ۴)

اگرکسی بدون عذر موجه امام حسینعلیه السلام را زیارت نکند، از اهل آتش خواهد بود.(بحارالانوار-جلد ۱۰۱ –ص ۴)

کسی که امام حسینعلیه السلام را زیارت نکند شیعه اهل بیت نیست.(بحارالانوار-جلد ۱۰۱ –ص ۴)

امام صادق علیه السّلام فرمود:” ای زراره ! آسمان چهل روز ، در سوگ حسین بن علی علیه السّلام گریه کرد.(جامع احادیث الشیعه ، ج ۱۲، ص ۵۵۲)

این زیارت امروزه به زیارت عاشورا شهرت یافته است و خواندن آن در همه اوقات و هر روز دارای فوائد و برکات زیادی است. این زیارت تجدید عهد همه روزه پیروان حسین بن علی ‏علیهم ‏السلام با مولای خویش است که همراه با تولّی و تبری است و خط فکری زائر را در برابر دوستان و دشمنان اسلام و اهل بیت‏علیه السلامترسیم می‏کند و اعلام همبستگی با موافقان راه حسین‏علیه السلام و اعلان جنگ و مبارزه با دشمنان حق است تا عشق در وی به جهاد بیرونی بیانجامد.

 

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=313155

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *