مبانی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب | قسمت پایانی

خانه / قرآن و عترت / قرآن / مطالب قرآنی / مبانی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب | قسمت پایانی

مبانی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب – قسمت پایانی

     بعد از گذشت دوازده شماره از مجموعه مبانی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب به قسمت پایانی رسیده ایم. امید است که منشأ آثار و برکات روزافزون برای این نظام مقدّس و میهن اسلامی ما باشد. و گام دوم انقلاب، گامی محکم در مسیر آرمان های انقلاب و مقدّمه ی شیرین ظهور بقیّه الله الاعظم عجّل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

نگاه جمعی

     اسلام به خاطر آن که مکتب خود را بر پایه عقل و فطرت گذاشته است، چشم اندازش کل بشریت است. یعنی دفاع را برای همه ی مظلومان، عزت و پیشرفت و خدمت و ثروت را برای همه می خواهد. کمالات را برای همه ی عصرها و نسل ها و عرصه ها و کشورها می داند. در آموزه های دینی مشاهده می کنیم که انسان حتی اگر به تنهایی نماز می خواند، حق ندارد فقط خودش را ببیند، بلکه باید بگوید: «إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعِینُ» یعنی همه ی ما بنده ی تو هستیم. هدایت را برای همه می خواهد؛ «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ» به همه سلام می کند؛ «السّلامُ علینا».

     اگر دعا می کند، برای همه ی فقرا، اُسرا، مرضا، در راه ماندگان، غریبان و… دعا می کند. «اللَّهُمَّ أَغْنِ کُلَّ فَقِیرٍ اللَّهُمَّ أَشْبِعْ کُلَّ جَائِعٍ اللَّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیَانٍ اللَّهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدِینٍ اللَّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوب». این روحیه برخاسته از همّت بلند و اتّصال به بی نهایت است. کسانی که خودبین و خودخواه هستند، نمی توانند این گونه با سعه ی صدر برخورد کنند.

     سفارشات اسلام برای همه است. اگر سخن از تلاش، تحصیل، لقمه ی حلال، کمک به مظلومان می شود برای همه است و استثناء ندارد.

پویایی

     گاهی در بعضی افراد، جمعیت ها، مناطق، فکر یا حرکت خوبی پیدا می شود، ولی با گذشت مدتی اختلاف و انشعاب و دلسردی پیدا می شود. این اسلام است که می فرماید: «الْأَخِلَّاءُ یَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِینَ» زخرف-۶۷ . یعنی جز افراد باتقوا، ارتباطات مردم به بدبینی و دشمنی تبدیل می شود.

     از الطاف خداوند به انسان آن است که ورود و خروجش به این دنیا، صادقانه بدون شک، بدون دلسردی، بدون فتنه و فساد و ختم به خیر شود. قرآن می فرماید: «وَ قُلْ رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ» اسراء-۸۰ . و در ستایش حضرت عیسی علیه السّلام می فرماید که عیسی روز تولد و روز وفات و روز قیامتش همراه با سلامتی بود. «وَالسَّلَامُ عَلَیَّ یَوْمَ وُلِدتُّ وَ یَوْمَ أَمُوتُ وَ یَوْمَ أُبْعَثُ حَیًّاً».

حضرت یوسف از خداوند حُسن عاقبت درخواست کرد و گفت: «تَوَفَّنِی مُسْلِمًا وَ أَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ» یوسف-۱۰۱ .

     حضرت علی همین که خبر شهادتش را از پیامبر شنید، به جای آنکه بپرسد کجا و به دست چه کسی، و به چه دلیل من شهید می شوم، فقط سؤالش این بود که فرمود: «أ فی سلامه مِن دینی؟» یعنی آیا لحظه ی شهادت دین من سالم خواهد بود؟ دینداری مهم است، ولی دیندار ماندن مهم تر است. قرآن از دینی سخن می گوید که استوار باشد نه عاریه ای! «وَ ذَلِکَ دِینُ الْقَیِّمَهِ».

«کوتاه سخن آنکه انقلابی بودن مهم نیست، انقلابی ماندن مهم است»

     به لطف خداوند انقلاب ایران، ماندگار و پویا و بی شک استوار خواهد ماند و اگر گاه و بی گاه ریزشی داشت، در کنارش رویش هایی نیز بوده است و این وعده ی خداوند است که می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ» هر کس از شما از دین خود برگردد (به خدا ضررى نمى زند، چون) خداوند در آینده، قومى را خواهد آورد که آنان را دوست دارد و آنان نیز خدا را دوست دارند.

     حتی کسانی که از مسایل، یا افراد و روش ها و مدیریت ها و سیاست هایی انتقاد می کنند، اصل اسلام و انقلاب و نظام را قبول دارند و همین که احساس کنند که بیگانگان به فکر تجزیه هستند، بیشتر با هم متّحد می شوند.

پاکدستی و پارسایی

     شرط پاکدستی برای همه واجب و برای مسئولین واجب تر است. برخورد امیرالمؤمنین علی علیه السّلام حتی نسبت به تقاضای برادرش عقیل را شنیده اید که همین که او تقاضای سهم بیشتری کرد، حضرت، آهنی داغ کرد و نزدیک دست برادر آورد و گفت: تو اگر از حرارت این آتش در هراسی، من از آتش قیامت ترسانم. و در جای دیگر فرمود: «وَ إِنِّی أُقْسِمُ بِاللَّهِ قَسَماً صَادِقاً لَئِنْ بَلَغَنِی أَنَّکَ خُنْتَ مِنْ فَی ءِ الْمُسْلِمِینَ شَیْئاً صَغِیراً أَوْ کَبِیراً لاشُدَّنَّ عَلَیْکَ شَدَّهً تَدَعُکَ قَلِیلَ الْوَفْرِ ثَقِیلَ الظَّهْرِ ضَئِیلَ الامْرِ وَ السَّلامُ» نهج البلاغه، نامه۲۰ . به خدا سوگند، سوگندی راست! که اگر آگاه گردم که در مال مسلمانان، کم یا زیاد، خیانت ورزیده ای، چنان بر تو سخت گیرم که اندک مال و گران پشت از فاقه و خوار مایه گردی.

     حضرت علی علیه السّلام فرمود: «دَخَلْت بِلَادَکُم بِأَشْمَالِی هَذِهِ وَ رِحْلَتِی وَ رَاحِلَتِی هَا هِیَ فَإِنْ أَنَا خَرَجْتُ مِنْ بِلَادِکُمْ بِغَیْرِ مَا دَخَلْتُ فَإِنَّنِی مِنَ الْخَائِنِینَ» بحارالانوار، ج۴۰ص۳۲۵ .

ای مردم عراق! (پایتخت آن کوفه) من با این بار و بند و رحل و راحله و این چند اثاث از حجاز به دیار شما آمدم و اکنون پس از چند سال فرمانروایی بر شما اگر با غیر این رحل و راحله و این چند شمله از اینجا بیرون رفتم، من از خیانتکاران خواهم بود.

به پایان آمد این دفتر …

     به لطف خدا مجموعه مبانی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب که به همّت حجت الاسلام قرائتی دامت توفیقاته تنظیم شده بود، طی چندین شماره تقدیم گردید. از خداوند منّان، طول عمر و عافیت و عزّت رهبر معظّم انقلاب امام خامنه ای را مسألت داریم و امیدواریم که دعای ایشان در مسیر تحقّق گام دوم انقلاب، یار و همراه ما باشد.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج

مرکز تخصّصی نماز-قنوت

پایگاه اطّلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *