مخلوط کردن برنج ایرانی و خارجی و فروش آن به نام برنج ایرانی حرام است | انصاریان

خانه / پیشنهاد ویژه / مخلوط کردن برنج ایرانی و خارجی و فروش آن به نام برنج ایرانی حرام است | انصاریان

انصاریان گفت: اینکه برنج ایرانی را با برنج خارجی مخلوط می‌کنند و به عنوان ایرانی می‌فروشند، حرام است. روغن ایرانی را با روغن نباتی مخلوط کردن و فروختن حرام است. حرام‌­خواری، نجاست‌خواری است، چرا نجاست‌­خوار شویم؟!

مخلوط کردن برنج ایرانی و خارجی و فروش آن به نام برنج ایرانی حرام است | انصاریان

هیاتحجت‌الاسلام حسین انصاریان، استاد حوزه و مفسر قرآن کریم طی سخنرانی در حسینیه همدانی‌ها به مناسبت ماه مبارک رمضان با بیان اینکه بحث حقوق در اسلام بسیار گسترده و کامل است، اظهار داشت: در هیچ یک از ادیان و مذاهب دیگر نمی‌توان بحث حق و حقوق را همچون دین اسلام مشاهده کرد. حق خدا، حق جهان، حق نفس، حق پدر و مادر، حق زن و بچه، حق ارحام، حق ملت و … از جمله این حقوق است و حبس حقوق سبب می‌­شود که خداوند در روز قیامت انسان را از رحمت و مغفرت محروم کند. در روایات آمده اگر پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم می‌­شنید که مرد یا زنی حق همسر خود را تعطیل کرده و ادا نمی‌کند، آن شخص را لعنت می‌کرد.

وی ادامه داد: امام علی علیه السلام فرموده‌اند که خدا حق بندگانش را برحق خود مقدم کرده است. به عنوان نمونه فردی وعده داده که در روز معینی بدهی خود را بپردازد و در همان حین رو به قبله در حال ادای نماز واجب است؛ ناگهان فرد طلبکار وارد می‌شود، طبق احکام اسلامی، واجب است که نماز شکسته شود و دین مردم پرداخت شود و یا پروردگار به فردی نمی‌تواند ایستاده نماز بخواند، می‌گوید که حق تو بر من مقدم است و می‌توانی نشسته نماز بخوانی یعنی اول حق خودت را رعایت کن و بعد سراغ من بیا.

این استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: در نهج البلاغه آمده است حلال نیست که کسی را آزرده کنید مگر اینکه پای دین در کار باشد یعنی در غیر دین آزار رساندن به مردم، خانواده، فرزند و … حلال نیست. در همین باره امام علی علیه السلام فرموده‌اند به خدا سوگند اگر همه آنچه در هفت آسمان و زمین است را به من بدهند تا یک پوست دانه جو را به ظلم از مورچه‌ای بگیرم و دل او را بسوزانم، این کار را نخواهم کرد. هرکس با علی علیه السلام جنگید و با نیت کشتن او به رویش شمشیر کشید،  وقتی پشیمان شد و گفت اشتباه کردم، بلافاصله حضرت فرمود خدا تو را بخشید.

استاد انصاریان با تاکید بر اینکه «دل‌سوزاندن هنر نیست بلکه شیطنت و اقتدا به ابلیس است»، اظهارداشت: دل در باطن انسان و به خدا وصل است پس دل هیچ بشری را اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی، زرتشتی و … را نسوزانید. خانواده‌­ها مواظب باشید دل عروس و داماد را زخم نزنید چرا که در این زمینه­‌ها خدا سخت‌گیر است؛ این دل­‌سوختن‌­ها جمع می‌شود و در نهایت تمام بدن را با بیماری‌هایی مانند سرطان آتش می‌­زند.

این محقق، مفسر و پژوهشگر علوم قرآنی، غش در معامله را از جمله گناهان کبیره برشمرد و بیان کرد: به این موضوع در دین توجه بسیاری شده و پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم از این مسأله بسیار رنجیده‌اند. اینکه عده‌ای برنج ایرانی را با برنج خارجی مخلوط می‌کنند و به عنوان برنج ایرانی می‌فروشند حرام است، روغن ایرانی را با روغن نباتی مخلوط کردن و فروختن حرام است. حرام‌­خواری، نجاست‌خواری است، پس چرا برای این دو روز عمر دنیا، نجاست‌­خوار شویم؟! خداوند ما را پاک آفریده و معده­ ما را برای نجاست‌خواری قرار نداده است.

وی ادامه داد: گناه، مخالفت با خدا، انبیاء، امامان، اولیاء‌الهی و همه‌ نعمت‌های الهی است چرا که نمی­‌خواهند ما به جهنم برویم و در اثر گناه کردن من، دل آنها می‌­سوزد، اما با تمام گناهانی که بنده می‌کند، خدا می‌گوید درجا جریمه‌­ات نمی‌­کنم و تا آخر عمر مهلت داری که آشتی کنی.

این استاد حوزه علمیه با استناد به آیات قرآنی، خاطرنشان کرد: در سوره نساء آمده است که جایگاه منافقین در پایین‌ترین طبقه جهنم قرار دارد و هیچ‌کس دست آنها را نمی‌گیرد اما اگر توبه کنند، به خدا متوسل شوند و ایمان و عبادتشان را خالص کنند در پیشگاه من جزء مومنین خوب دنیا محسوب می‌شوند. همچنین در روایات آمده که زن و مرد زناکار حتی اگر با من حرف نزنند و گریه هم نکنند، چنانکه تنها از عمل خود پشیمان شوند، گناهانشان بخشیده می‌شود.

صوت کامل این سخنرانی را اینجا بشنوید:

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *