مراسم سوگواری پیامبر اکرم و سبط اکبر در لردگان+تصویر

خانه / پیروان عترت / احکام بانوان(پیروان عترت) / مراسم سوگواری پیامبر اکرم و سبط اکبر در لردگان+تصویر

مراسم عزاداری رحلت جانسوز حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم وشهادت امام حسن مجتبی علیه السلام همراه با اقامه نماز صبح در مسجد روستای کندر لردگان برگزارشد.

مراسم عزاداری رحلت جانسوز حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم وشهادت امام حسن مجتبی علیه السلام  همراه با اقامه نماز صبح در مسجد روستای کندر لردگان برگزارشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیأت رزمندگان اسلام استان چهارمحال و بختیاری؛ دراین مراسم حجت الاسلام‌ محمود خیری  امام‌جمعه فلارد لردگان با تسلیت رحلت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام به دوران امامت سبط اکبر اشاره کرد و گفت:حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام مسئولیت امامت و رهبرى را در جوّى مضطرب و ناآرام ،در وضعى بسیار پیچیده و پر کشاکش که در پایان زندگانى پدر بزرگوارش حضرت امام على بن ابیطالب علیه السلام بروز کرده و شعله ور شده بود،به عهده گرفت.

امام جمعه فلارد ادامه داد: در نتیجه وضع نابسامان مردمى که امام حسن مجتبی علیه السلام با آنان روبه رو بود تنها این راه باقى ماند که یا وارد جنگى بى حاصل شود و جماعتش به شهادت برسند، یا پس از سپرى شدن مدّتى مواضع خود را مسجّل گرداند و صلحى را که به صلاح ملّت است بر جنگ بى ثمر ترجیح داده شود.

حجت الاسلام‌ خیری اظهار کرد:این امرى طبیعى است ،جنگى که مردم به آن به دید شکّ و تردید نگاه کنند، جنگی بى نتیجه و یأس آور خواهد بود.

وی ادامه داد: نشانه هاى تاریخى بسیارى وجود دارد که به تأکید بیان مى کند امام حسن مجتبی علیه السلام موضع خود را به خوبى درک مى کرد و مى دانستند مبارزه با معاویه، آنهم با وجود شکّ و تردیدى که در توده هاى مردم وجود داشت، محال بود به پیروزى برسد.

امام جمعه فلارد افزود: کار جمعی از طرفداران حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام به حدّ خیانت رسیده بود و از روى طمع به سوى معاویه گرایش پیدا کرده بودند و به دلیل پول و مقام و آسایشى که براى آنان فراهم بود، روى به سوى معاویه نمودند.

وى با اشاره به اوضاع عصر امامت سبط اکبر گفت: برخی از اهل کوفه کار را به جایى رساندند که به معاویه نوشتند: هر وقت بخواهید حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام را دست بسته نزدش مى فرستیم؛  همین افراد وقتی به امام حسن علیه السلام مى رسیدند به او اظهار اطاعت و ارادت مى نمودند و اعلام می کردند: ” تو جانشین پدرت و وصىّ او هستى و ما سراپا در مقابل تو مطیع و فرمان برداریم ، هر فرمان که دارى بفرماید”.

 امام جمعه فلارد ادامه داد: امام حسن مجتبی علیه السلام در پاسخ اظهارات ای جماعت، به آنها مى فرمودند: به خدا قسم، دروغ مى گویید، به خدا سوگند شما به کسى که بهتر از من بود(حضرت علی علیه السلام) وفا نکردید، پس چگونه به من وفا مى کنید ، چگونه به شما اطمینان کنم، اگر راست مى گویید، اردوگاه مدائن، میعادگاه و قرارگاه ما باشد، به آنجا بروید. امام مجتبى علیه السلام به مدائن رفتند، امّا بیشتر سپاهیانش، آن حضرت را رها کردند،حال آیا امام حسن مجتبى علیه السلام با چنین جماعتی مى توانست با معاویه بجنگد.

اقامه نماز صبح ، تلاوت کلام‌نورانی وحی ،زیارت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم از بعید ،سخنرانی ذکر توسل ،سینه زنی ضیافت صبحانه از برنامه های  این مراسم بود.

این مراسم را از دریچه دوربین باهم نگاه کنیم…

عکاس:  حاج نبی الله بابا احمدی

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *