معرفی کتاب | اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا

خانه / پیشنهاد ویژه / معرفی کتاب | اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا

تاب «اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا» اثر ابوالفضل بهشتی به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

معرفی کتاب | اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا

هیاتکتاب «اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا» نوشته ابوالفضل بهشتی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۲۰ صفحه به چاپ رسید.

اسوه کامل سعادت بشریت پیامبر اکرم صلی الله عله و آله وسلم ، بارها اهل بیت خویش به ویژه حسین بن علی علیه السلام را نجات بخش و راهنما معرفی کرده است و همگان را به حادثه و نهضت بزرگ عاشورا سوق می دهد.

نهضتی که الگویی جامع در زمینه های عبادی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی است؛ ولی در میان آنچه از ابعاد نهضت آن بزرگوار متأسفانه فراموش و مورد غفلت واقع شده، بُعد اخلاقی نهضت عاشوراست؛ لذا در این مجموعه به احیای جلوه های اخلاقی نهضت عاشورا پرداخته شده است.

اثر حاضر، در ارائه الگوی اخلاقی حادثه کربلا، حدیث امام صادق علیه السلام پیرامون ویژگی های اخلاقی پیامبر صلی الله عله و آله وسلم را محور بحث قرار داده است.

معرفی کتاب | اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا

ساختار اثر

این اثر در سه فصل تهیه و تنظیم شده است؛ در فصل نخست اثر مذکور، ابتدا به جایگاه اخلاق و خودسازی اشاره شده و در ادامه ۹ نکته اساسی در فرآیند خودسازی مورد تبیین قرار گرفته است که عبارتند از: مفهوم خودسازی، تعدیل غرایز، هدف از خودسازی، استمداد از وحی، ضرورت علم و آگاهی، استمرار عمل گرایی در خودسازی، ضرورت جامعیت در فضایل اخلاقی، ضرورت الگوگیری، و نهضت عاشورا الگوی عملی اخلاق اسلامی.

نویسنده در دومین فصل از این کتاب، اخلاق را در باب حدیثی ناب از کتاب وسائل الشیعه مورد بررسی قرار داده است و به خصلت های ویژه و کلیدی پیامبر اکرم صلی الله عله و آله وسلم که برگرفته از حدیث مذکور است، پرداخته و سپس، الگوسازی را به عنوان یکی از اصول مهم تربیتی تبیین کرده و در ادامه، الگوگیری و خودآزمایی، فرآیند و مراحل خود آزمایی اخلاقی و همچنین شکرگزاری عملی (مشارطه، مراقبه، مرابطه و محاسبه) را بررسی و تشریح کرده است.

«خصلت ها و جلوه های عاشورایی» عنوان فصل سوم کتاب مذکور است که در این فصل، یقین، قناعت، صبر، شکرگزاری، حلم، حسن خلق، سخاوت، غیرت، شجاعت و مروّت به طور مفصل تبیین و تشریح شده است.

معرفی کتاب | اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا

برشی از اثر

* نهضت عاشورا؛ الگوی عملی اخلاق اسلامی

گویا اباعبدالله الحسین علیه السلام برای ارائه الگوی کامل اخلاقی از این نهضت، در جریان عاشورا گام به گام اصول اخلاقی را در برابر دشمن به نمایش گذاشته است؛ به طوری که عاشورا را جلوه گاه خلق و خوی متعالی و مکارم متین اخلاقی قرار داده است. رفتار او و سخنان دلنشین آن حضرت و خانواده و یاران او در نهضت کربلا منبع ارزشمندی برای آموزش اخلاق و الگویی غنی و کامل در زمینه خودسازی و سلوک اجتماعی و تربیت و کرامت انسانی است. متأسفانه تاکنون نتوانسته ایم ارزش های عاشورا را آن چنان که شایسته و بایسته است، بشناسیم و به جوامع جهانی بشناسانیم. از این رو، عاشورا رسالت بزرگی را بر دوش همه دین داران به ویژه افراد آگاه جامعه نهاده است و همگان پس از شناخت ابعاد آن موظفند خود و جامعه خود را با آن مقایسه کنند و از آن الگو و سرمشق بگیرند.

* بصیرت یقین محور

بصیرت و آگاهی یاران امام حسین علیه السلام در پرتو نورانیت قلب آنان بر باور و یقین به این امر بود که همراه شدن با امام علیه السلام و شهادت در کنار او، پاداش اخروی و سعادت ابدی را صددرصد برای آنان تضمین می کند؛ لذا در میدان رزم و جهاد پیوسته از سعادت ابدی خود بسیار سخن گفته و با اشتیاق فراوان به استقبال مرگ می رفتند. و این واقعیتی است که وقتی زینب کبری سلام الله علیها از همراهی اصحاب احساس نگرانی می کند، امام علیه السلام درباره آنان می فرماید «به خدا سوگند! آری، آن ها را آزموده ام و نیافتم آنان را مگر دلاور و غرّنده و باصلابت و استوار. اشتیاق آنان به کشته شدن در پیش روی من، مانند اشتیاق طفل شیرخوار است به پستان مادرش.» امام با نگاه کردن به صفحه دل پر یقین آنان دریافت که تا پایان در کنارش هستند که با سوگند به لفظ جلاله درباره آنان چنین شهادتی می دهد.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.com می توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری حوزه

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *