معرفی کتاب | سیما و سیره ریحانه پیامبر

معرفی کتاب | سیما و سیره ریحانه پیامبر

خانه / پیشنهاد ویژه / معرفی کتاب | سیما و سیره ریحانه پیامبر

حضرت زهراسلام الله علیها دارای برجستگی ها و امتیازات تحسین برانگیزی است که هم ایشان را از دیگر زنان ممتاز ساخته و همچنین ایشان را به همسر، مادر، دختر برتر رسانده و این خصلت ها توانسته حضرت را به شایسته ترین الگوی زنان گیتی برساند

معرفی کتاب | سیما و سیره ریحانه پیامبر

هیات: دانستن فضایل و جایگاه معصومین از یک سو و فراگیری سبک و سیره زندگانی آنان از سوی دیگر بر هر فرد مؤمن و دوستدار اهل بیت لازم است تا بدین وسیله در مسیر صحیح حرکت کند.

کتاب سیما و سیره ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم به قلم علی کرمی فریدونی بیانگر شخصیت والای حضرت زهرا سلام الله علیها و ترسیم کننده سیمای پرشکوه و پرفروغ آن حضرت در آیینه وحی و رسالت و نمایانگر پرتویی از سیره و سبک انسانی و ارزش های اخلاقی این بانوی بزرگوار است.

نویسنده در این کتاب با سبکی دلپذیر و تازه، با نگرشی جدید، با انتخاب مفاهیم و نکات جذاب و با بهره گیری از روایات، تاریخ و شعر ابعاد گوناگون زندگانی حضرت زهراسلام الله علیها را برای مخاطب به تصویر کشانده و اطلاعات خوبی را در اختیار خواننده قرار می دهد.

نگارنده در ابتدای کتاب قبل از شروع مباحث اصلی با عنوان در رواق سخن با طرح این سوال که آیا راز این محبوبیت را باید در سیره فردی و خانوادگی آن حضرت جستجو کرد و یا در سبک و سیره اجتماعی اش؟ کدام یک؟ راز محبوبیت حضرت زهراسلام الله علیها را به صورت اجمالی و در بخش نهم به صورت مفصل بررسی کرده است.

این کتاب در 22 بخش تنظیم شده که روح حیات در کالبد زمان، ریشه و تبار پرافتخار ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم، نام های بلندآوازه و لقب های الهام بخش او، رشد و شکوفایی در محیط و شرایط آرمانی، سرآغاز زندگی مشترک با امیروالایی ها، سیمای پرشکوه ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم در آیینه قرآن، سیمای ریحانه پیامبر در آیینه شفاف محمدصلی الله علیه و آله وسلم، سیمای ریحانه پیامبر در آیینه امامان نور، راز جاودانگی ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم، جایگاه پرفراز علمی و فرهنگی ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم و کرامات ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم از عناوین یازده بخش اول کتاب حاضر است.

حضرت زهراسلام الله علیها دارای برجستگی ها و امتیازات تحسین برانگیزی است که هم ایشان را از دیگر زنان ممتاز ساخته و همچنین ایشان را به همسر، مادر، دختر برتر رسانده و این خصلت ها توانسته حضرت را به شایسته ترین الگوی زنان گیتی برساند که نویسنده به نمونه هایی از این امتیازات اشاره کرده است.

تببین مفاهیم نام های مبارک حضرت زهراسلام الله علیها، ذکر برخی از القاب، بیان داستان ازدواج حضرت با امام علی علیه السلام، تببین آیه مباهله و دیگر آیات مربوط به حضرت، فاطمه سلام الله علیها در نگاه پیامبراکرم صلی الله علیه و آله وسلم، ذکر نمونه هایی از روایاتی که اهل بیت درباره حضرت زهراسلام الله علیها سخن گفته اند، بیان موقعیت والای علمی و فرهنگی حضرت با استناد به روایات متعدد و ذکر نمونه هایی از معجزات و کرامات حضرت از تولد تا شهادت بخش کوچکی از مباحث مفصل و خواندنی یازده بخش اول کتاب است.

معرفی کتاب | سیما و سیره ریحانه پیامبر
معرفی کتاب | سیما و سیره ریحانه پیامبر

در نگاه نویسنده روایات رسیده از پیامبر گرامی در مورد برترین بانوی عصرها و نسل ها به بیش از چهل دسته قابل تقسیم و بررسی است که هر دسته دارای درس های آموزنده مستقلی می باشد که نویسنده چند نمونه روایات از هر دسته را ذکر می کند که این احادیث در منابع معتبر و مهم شیعیان و اهل سنت وجود دارد. مؤلف با بهره گیری از روایات و احادیث متعدد به پاره ای از جلوه ها و فرازهایی از سرخط های جهان بینی حضرت زهراسلام الله علیها می پردازد که می توان گفت از مباحث جالب و خواندنی کتاب است.

واژه سیره، در جامعه کوچک خانه و خانواده، سبک سیاسی و اجتماعی ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم، روشنگری ها و مبارزات ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم، محورهای چندگانه سخن اندیشاننده و حماسه ساز ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم، قهر بزرگوارانه و درس آموز، سخنی موج انگیز با انبوه زنان عیادت کننده، ابتکاری شگرف در استمرار و پایندگی مبارزه، علل پانزده گانه گریه های تفکر انگیز ریحانه پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم، آخرین وضو یا وضوی پرواز و لحظه فراق است و دیدار تا بهشت خدا عناوین بخش های دوازدهم تا بیست ودوم است.

در بخش دوازدهم نویسنده سیستم اخلاقی حضرت زهراسلام الله علیها را به ترسیم کشانده و در این سیستم از ساده زیستی، راز و نیاز، دعا و عبادت، تقوا و پارسایی، عفت و پاکدامنی، ادب و رعایت اصل قانون گرایی سخن گفته است. حضرت زهراسلام الله علیها در همه ابعاد زندگانی سرمشق و الگو است که نگارنده در بخش سیزدهم ده اصل کلی در سبک و سیره حضرت در خانواده و در بخش چهاردم دوازده اصل در موضوع اجتماع و سیاست را بیان کرده که مطالعه آن برای خواننده می تواند سودمند و درس آموز باشد. نویسنده در یک بخش مستقل خطبه فدکیه را تشریح و دوازده محور سخنان ارزشمند و اندیشمندانه ریحانه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم را تبیین و همچنین در بخش بیستم علت گریه های حضرت را بیان کرده تا اگر خواننده نسبت به گریه های به ظاهر بیش از حد حضرت فاطمه سلام الله علیها شبهه و سؤالی داشته باشد با مطالعه این بحث پاسخ خود را دریافت نماید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *