معرفی کتاب عیار مدیران از منظر امام خامنه ای

خانه / آموزش / معرفی کتاب عیار مدیران از منظر امام خامنه ای

معرفی کتاب عیار مدیران از منظر امام خامنه ای

 

کتاب عیار مدیران در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی موسسه انقلاب اسلامی مورد تائید قرار گرفت.

این کتاب که برگرفته از بیانات و مواضع رهبر انقلاب اسلامی در طول ۲۴ سال گذشته است توصیه‌ها و توصیف‌های معظم‌له در ارتباط با مدیران نظام، جمع‌آوری و با طبقه‌بندی مناسبی ارایه نموده است.

رهبر معظم انقلاب از بدو رهبری تا کنون با نصایح و توصیه‌های‌شان و بعضا تعریف‌ها و یا هشدارهایی که نسبت به مدیران کشور داشته‌اند، در شرایط زمانی مختلف به اصلاح رفتار مدیران پرداخته‌اند.  با جمع‌آوری سخنان معظم‌له در این زمینه می‌توان به عیاری رسید که تراز مدیران انقلاب اسلامی را تعیین می‌کند.

 

کتاب “عیار مدیران” مشتمل بر ۶۴ ویژگی اصلی مدیران انقلاب اسلامی است که در ۳ فصل تقسیم‌بندی شده است:

عنوان فصل اول “مهارت‌های مدیریتی” است و شامل محورهایی است که برای هر مدیری در هر نظام و با هر مرامی لازم است. شرایطی از قبیل تدبیر، عقلانیت، منطق، ابتکار، اعتماد بنفس، کارآمدی، احساس مسئولیت، دلسوزی، شایسته‌سالاری، سعه‌ی صدر و انتقادپذیری.

دومین فصل کتاب “خصوصیات انقلابی” است و مراد از آن ویژگی‌هایی است که در مدیریت‌های درون نظام جمهوری اسلامی باید لحاظ شود. خصوصیت‌های ۲۱ گانه‌ای از جمله: پایبند به ارزش‌ها و شعارهای انقلاب، بصیرت، پیروی از خط امام و رهبری، حفظ منافع و مصالح نظام، استقلال و خودباوری ملی، صبر و استقامت، توجه به کار فرهنگی، فسادستیزی، ساده‌زیستی، مردمی بودن، وزانت سیاسی و وجهه اجتماعی، کفایت و صلاحیت و…

فصل سوم کتاب مربوط  به “ویژگی‌های معنوی و اخلاقی” مدیران است و شامل  ۱۷ ملاکی است که برای قبول مسئولیت یک انسان متدین در نظام اسلامی باید لحاظ شود. مواردی از جمله: ایمان، اخلاص، توکل، خودسازی، اخلاق، عفت، امانت، فداکاری، دوری از غرور، امید و شجاعت و …

در بخشی از متن کتاب که به معیار “زهد و دوری از دنیا” اختصاص دارد آمده است: ضعف‌های ما خطرهایی است که در سر راه ماست و در این مدت وجود داشته است و باید بعدها جلوی اینها را بگیریم. اولین ضعف ما گرایش به دنیاطلبی بود که گریبان بعضی از ماها را گرفت. بعضی از ما مسئولین دچار دنیاطلبی شدیم، دچار مادی‌گرائی شدیم. برای ما ثروت، تجمل، آرایش، تشریفات و اشرافی‌گری یواش یواش از قبح افتاد. وقتی  ما این‌جور شدیم، این سرریز می‌شود به مردم. میل به اشرافی‌گری، میل به تجمل، میل به جمع ثروت و استفاده از ثروت به شکل نامشروع و نامطلوب به طور طبیعی در خیلی از انسان‌ها هست. وقتی ما خودمان را رها کردیم، ول کردیم، دچار شدیم، این سرریز می‌شود به مردم؛ در مردم هم این مسئله پیدا می‌شود. (خطبه‌های نماز جمعه تهران ۹۰/۱۱/۱۴)

مطالعه این کتاب برای مدیران و افرادی که در معرض مدیریت هستند می‌تواند بسیار سودمند باشد. البته مخاطب عبارات این کتاب  فقط مدیران اجرایی نیستند بلکه کارگزاران نظام اعم از نمایندگان و اعضاء شوارها مورد خطاب رهبری در این ویژگی‌ها بوده‌اند.

امیرحسین بانکی‌پور فرد، در مقدمه کتاب “عیار مدیران” درباره روش تدوین کتاب نوشته است: «از آنجا که مطالب معظم‌له هر چه جلوتر آمده پویاتر شده و به مسائل فعلی مرتبط‌تر است، ‌شیوه تنظیم مطالب ذیل هر معیار به ترتیب دوره‌های ریاست جمهوری از آخر به اول است؛ هر فصل با روایتی از معصومین یا سخنی از حضرت امام آغاز شده است. این نوع تنظیم کمک می‌کند در هر دوره قبل از انتخابات رهنمودهای رهبری به مردم برای ویژگی‌های بالاترین مدیر اجرایی کشور دیده شود و بعد روال تذکرات و یا تاکیدات معظم‌له در آن زمینه در طول دوره بررسی گردد. این نگاه کمک می‌کند که از لحاظ تاریخی دغدغه‌ها و منویات رهبری نسبت به مدیران نظام مرور گردد و میزان تحقق آن در دوره‌های مختلف نمایان گردد.»

با بهره‌گیری تربیتی و تحلیل تاریخی که از این کتاب به دست می‌آید، افرادی که در معرض انتخاب مدیران یا نظارت بر عملکرد آن‌ها هستند می‌توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

منبع : khamenei.ir(دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله))

پایگاه اطّلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=314380

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *