معرفی کتاب فرهنگ جامع سخنان امام هادی علیه السلام

معرفی کتاب فرهنگ جامع سخنان امام هادی علیه السلام

خانه / قرآن و عترت / عترت / کتابخانه عترت / معرفی کتاب فرهنگ جامع سخنان امام هادی علیه السلام

در مقدمه کتاب به موضوعاتی چون موضع امام هادی علیه السلام در برابر غارات و منحرفان، امام هادی علیه السلام و فتنه خلق قرآن، سخنان دانشمندان اهل سنّت درباره امام هادی علیه السلام و همچنین به روش کار کتاب اشاره شده است.

معرفی کتاب فرهنگ جامع سخنان امام هادی علیه السلام

مشخصات کتاب

نویسنده :محمود شریفی ،سیدحسین سجادی‌تبار ، علی غلامی

مترجم:علی مویدی

ناشر:شرکت چاپ و نشر بین‌الملل

 

معرفی کتاب فرهنگ جامع سخنان امام هادی علیه السلام

امام هادی علیه السلام دهمین امام معصوم است و نام مبارک او علی ،فرزند محمد جواد علیه السلام و لقب او هادی است . وی کسی است که خدا او را برای رهبری این امت و هدایت بندگان و اصلاح امور آدمیان برگزید.

زندگی امام هادی علیه السلام سرشار از پایداری در راه حق و عدم تزلزل در حوادث پر تلاطم روزگارش بوده است . او در خط مستقیم سیره و هدایت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حرکت کرد و با عشق به راه او که راه خداست زیست و در این راه سختیها و رنج های بسیاری از طاغوت های عصر خود دید و تحمل کرد.متوکل عباسی بر آزار و شکستن حرمتش اصرار فراوان داشت ،ظلم و بی احترامی به امامی که به اعتراف همه راویان ،از دانش بی نظیر الهی برخوردار و داناترین مردم به معارف بلند الهی و قرآنی و نیز در زمینه اخلاق و سلوک الهی ،در عصر خود بوده است.۹

چنان نیست که شیعه ،امامانی از خاندان پیامبر را کورکورانه تقدیس کند ،بلکه با مستندات  و ادله محکمی که در اختیار دارد ،پیروی از ایشان را برگزیده است.ایمان شیعه ،بلکه ایمان همه مسلمانان به وجوب مودت اهل بیت علیه السلام ،از عمق معارف اسلام و ژرفای رسالت او گرفته شده است . این فرموده ی خدای سبحان درباره ی اهل بیت علیه السلام که « قل لا أسئلکم علیه اجراً الا الموده فی القربی » ، هر مسلمانی را ملزم می کند به ریسمان مودت و محبت ایشان چنگ زند تا از هر گونه انحراف و گمراهی در امان بماند. شگفت اینکه هیچ امامی از خاندان پیامبر را نمی بینیم که زندگی اش در امن و آسودگی سپری شده باشد. بلکه برعکس ،به جرم پایداری در راه خدا سخت ترین و گاهی وحشتناک ترین ستمهای طواغیت عصر خود را به جان خریده و سرانجام یا به قتل رسیده و یا مسموم شده اند.

کتاب حاضر بخشی از مستندات و ادله محکمی است که با مطالعه آن، انسان به گوشه ای از عظمت امام هادی علیه السلام پی خواهد برد.این اثر، ترجمه کتاب «موسوعه کلمات الامام الهادی علیه السلام » است که به دو زبان فارسی و عربی منتشر شده و متن عربی احادیث در سمت راست و ترجمه فارسی آن در صفحه مقابل قرار گرفته است.

در مقدمه کتاب به موضوعاتی چون موضع امام هادی علیه السلام در برابر غارات و منحرفان، امام هادی علیه السلام و فتنه خلق قرآن، سخنان دانشمندان اهل سنّت درباره امام هادی علیه السلام و همچنین به روش کار کتاب اشاره شده است.

فصل اوّل کتاب در ۸ بخش به مسائل اعتقادی پرداخته و به روایاتی از آن حضرت در باب توحید و معرفت خدا، نبوّت، معجزات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، قرآن و تفسیر و اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پرداخته است. همچنین در این فصل به شخصیت امام هادی علیه السلام ، کرامات و معجزات حضرت و نیز سخنان حضرت درباره افراد اشاره شده است.

فصل دوّم کتاب در باب احکام است و به پانزده باب از ابواب فقهی اشاره نموده است.این فصل به احکام طهارت، نماز، روزه، زکات، خمس، حجّ، تقیّه، نکاح و طلاق، وقف، شفعه و ضمان اچاره، وصیّت، حدود و خوردنی ها و آشامیدنی ها و صلب از کلمات امام اشاره دارد.

فرمایشات حضرت در باب مسائل اخلاقی زینت بخش فصل سوّم کتاب است. اندرزهای امام، توبه نصوح، بدگمانی، نماز شب، مال حرام و مرکّب رئوس مطالب این فصل می باشند.

فصل چهارم کتاب نیز در دو بخش جداگانه به دعاها و زیارات منقول از حضرت اشاره دارد. دعاهای امام علیه السلام در اوقات شبانه روز، قنوت نماز، طلب فرزند، شفای بیماران و علاج دردها و بالاخره فضیلت دعا در حرم سید الشهداء علیه السلام مطالب بخش اوّل این فصل است و در بخش دوّم به چگونگی زیارات ائمّه معصومین (علیهم السلام) و پاداش زیارت امامان و نیز زیارت جامعه کبیره اشاره شده است.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *