منتهی الآمال

منتهی الآمال

در تاریخ اسلام سنت مقتل نویسی؛ یعنی گزارش حوادث و وقایعی که به مرگ و کشته شدن یک شخص یا گروه و چگونگی کشته شدن آن­ها منجر شده است، جایگاه گسترده­ای دارد و از موضوعاتی است که بیشترین توجه تاریخ نگاران و محدثان را به خود جلب کرده است،

منتهی الآمال 

منتهی الآمال

کتاب «منتهی الآمال» محدث بزرگوار حاج شیخ عباس قمی این مورخ خبیر و متتبع بصیر در تاریخ زندگانی چهارده معصوم علیهم‏السلام، یکی از بهترین آثار فکری و قلمی آن عالم جلیل است.
مرحوم حاج شیخ عباس در سال ۱۳۵۰ ه ق که ۵۶ ساله بوده این کتاب از پس از تألیف و تصنیف حدود ۸۰ کتاب دیگرش، به فارسی در تاریخ چهارده معصوم نوشته است. منتهی الآمال پس از شصت و پنج سال هنوز هم از بهترین و جامعترین کتابهای تاریخ حیات چهارده معصوم است. آن مرحوم به مناسبت هر یک از معصومین علیهم‏السلام، از وفات و شهادت آنها نیز سخن گفته که اگر آن قسمت جداگانه چاپ شود، خود کتابی بسیار جالب در مقابل ذوات مقدس است.
مقتل امام حسین علیه‏السلام که در این کتاب آمده است به قطع وزیری و خط نستعلیق طاهر خوشنویس تبریزی و چاپ اسلامیه ۱۲۳ صفحه است که در صورت طب حروفی کتابی در حدود ۳۰۰ صفحه و مقتلی مفصل و معتبر است. آنچه از آن نقل شود مانند «نفس المهموم» معتبر و گزیده‏ی تحقیقات آن محدث مورخ محقق است. در حقیقت می‏توان گفت محدث قمی با آن مقاتلی که نوشته است بحث مهمی از وقایع کربلا و مقاتل ائمه اطهار را فروگذار ننموده است. مقاتلی که پس از این کتابهای محدث قمی تألیف شده، بیشتر روی نوشته‏ها و نقلهای او تکیه کرده‏اند چه نویسندگان آنها اظهار داشته باشند، و چه طبق معمول ارباب بی‏مروت دنیا یادآور نشده باشند.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *