من کشته‌ی اشک‌ها هستم

من کشته‌ی اشک‌ها هستم

این لقب که به‌صورت قَتیلُ العَبَرَه نیز به کار می‌رود، منظور آن است که امام حسین علیه السلام شهیدی است که هم یادش گریه‌آور است و هم اشک ریختن در سوگ او ثواب دارد و موجب احیای عاشورا است.

من کشته‌ی اشک‌ها هستم

هیات: قتیل العبرات صفتی که از امام حسین‌ علیه السلام نقل شده و ایشان به خود استناد داده‌اند، از جمله فرمود :أَنَا قَتِیلُ الْعَبْرَهِ لَا یَذْکُرُنِی مُؤْمِنٌ إلا استعبر، من کشته شده‌ اشک هستم؛ هیچ مومنی مرا یاد نمی‌کند، مگر این‌که در مصیبتم اشک می‌ریزد.

من کشته‌ی اشک‌ها هستم
من کشته‌ی اشک‌ها هستم

کلمه‌ استعبر به معنای جاری شدن اشک است. اما به ‌کار گیری العبره به صورت جمع؛ یعنی «أنا قتیل العبرات» در منابع حدیثی از امام حسین علیه السلام یافت نشد، بلکه امامان علیه السلام به ایشان لقب قتیل العبرات را داده‌اند. به عنوان نمونه، در زیارت اربعین از امام صادق  نقل شده است: « السَّلَامُ عَلَى … وَ قَتِیلِ الْعَبَرَاتِ». همچنین در روایت دیگری به ‌صورت مفرد نیز به ایشان خطاب شده است؛ امیر المؤمنین علی‌ علیه السلام خطاب به امام حسین‌ علیه السلام فرموده‌اند: «یا عبره کل مومن»؛ ای اشک هر مومن.اما در باب معنای کشته شده اشک‌ها؛ معنای این تعبیر اینست که؛ امام کشته شده‌ای است که مومن یا هر شخص آزاده‌ای این مصیبت را بشنود، محزون و گریان شود و اشک‌هایش جاری گردد.

من کشته‌ی اشک‌ها هستم
من کشته‌ی اشک‌ها هستم

عالمان نیز چنین معنایی را برای این تعبیر آورده‌اند؛ مانند طریحی می‌گوید: معنای أنا قتیل العبره این است که این مصیبت وقتی بر کسی ذکر شود، آن شخص حالت حزن و اندوه را به خود می‌گیرد و اشک می‌ریزد. علامه مجلسی می‌گوید: قتیل العبرات؛ یعنی کشته‌ای که اشک‌ها برای آن جاری می‌شود. 

منبع: دارالعرفان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *