نحوه شهادت امام حسن عسکری

نحوه شهادت امام حسن عسکری

همزمان با شهادت امام حسن عسکری علیه السلام، می‌توانید شرح مختصری از چگونگی شهادت آن حضرت را در اینجا بخوانید.

نحوه شهادت امام حسن عسکری

پایگاه اطلاع رسانی هیات: شهادت امام حسن عسکری علیه السلام در هشتم ربیع الاول، اتفاقی ناگهانی بود که همه دوستداران و شیعیان ایشان را در شهر سامرا شوکه کرد. حتی کسانی که در دوره خفقان شهر سامرا حب اهل بیت علیه السلام را در خود سرکوب کرده بودند، پس از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام خود را به منزل ایشان رساندند.

با شهادت یازدهمین اختر امامت، در حالی که بیش از پنجاه بهار از عمر شریفشان سپری نشده بود، امامت حجت الهی آغاز شد. معتمد در ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری به واسطه یکی از نزدیکان خویش، امام حسن عسکری علیه السلام را با زهر مسموم کرد و امام در اثر آن، چند روز در بستر بیماری قرار گرفتند و در این ایام معتمد پیوسته پزشکان درباری را بر بالین امام می‌فرستاد تا مردم گمان کنند که حضرت از بیماری طبیعی رنج می‌برد.

نحوه شهادت امام حسن عسکری
نحوه شهادت امام حسن عسکری

او می‌خواست از طرفی ضمن مداواى حضرت علیه السلام و کسب وجهه عمومى، از طریق مأمورانش اوضاع و شرایط را زیر نظر بگیرد و رفت و آمد‌ها را تحت کنترل در بیاورد تا آن‌ها اگر صحنه مشکوکى در رابطه با جانشینى و امامت پس از امام حسن علیه السلام دیدند آن را گزارش کنند.

 

امام عسکری پس از مدت کوتاهی به دلیل تشدید بیماری، در روز جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری هنگام نماز صبح به شهادت رسیدند.

ایشان در بیست و هشت سالگى از دنیا رفتند و دوره‏ امامتشان فقط شش سال طول کشید. بنابر روایات تاریخی، تمام این مدت شش سال یا در حبس و یا اگر هم آزاد بودند، اجازه ملاقات با مردم را نداشتند. در واقع ایشان از نظر معاشرت آزادى نداشتند.

آغاز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

هشتم ربیع الاول در وهله اول شهادت امام حسن عسکری علیه السلام است، که مصیبتی دیگر از خاندان نبوی در دل‌ها تازه می‌شود و قلب امام زمان «ارواحنافدا» حزن آلود است، اما به امامت رسیدن ایشان و پرچمداری ولایت جشنی است که طعم شیرین «ربیع» را به همه می‌چشاند.

نحوه شهادت امام حسن عسکری
نحوه شهادت امام حسن عسکری

مرحوم شیخ طوسی و برخی دیگر از بزرگان، به نقل از  اسماعیل بن علی معروف به ابوسهل نوبختی درباره چگونگی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف روایت‌هایی داشتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *