نصیحت خوبان| خصلتی بهتر و زیباتر برای مرد!

خانه / قرآن و عترت / عترت / ستارگان هدایت / امام صادق (علیه السلام) / نصیحت خوبان| خصلتی بهتر و زیباتر برای مرد!

یحیی بن عمران حلبی گوید ، به امام صادق علیه السلام گفتم چه خصلتی برای مرد بهترو زیباتر است؟( حضرت علیه السلام ) می فرماید: یکی از خصلت های زیبا این است که دارای وقاری باشد که در آن مَهابَت نباشد. – وقار یعنی سنگینی، وزانت، انسان در گفتار و عمل سبک نباشد .

عَنْ یَحْیَی بْنِ عِمْرَانَ الْحَلَبِیِّ ، قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام أَیُّ الْخِصَالِ بِالْمَرْءِ أَجْمَلُ؟ فَقَالَ : وَقَارٌ بِلَا مَهَابَهٍ ؛ وَ سَمَاحٌ بِلَا طَلَبِ مُکَافَأَهٍ وَ تَشَاغُلٌ بِغَیْرِ مَتَاعِ الدُّنْیَا ؛  

(امالی صدوق ص ۲۸۹ )

یحیی بن عمران حلبی گوید ، به امام صادق (علیه السلام) گفتم چه خصلتی برای مرد بهترو زیباتر است؟( حضرت علیه السلام ) می فرماید: یکی از خصلت های زیبا این است که دارای وقاری باشد که در آن مَهابَت نباشد. – وقار یعنی سنگینی، وزانت، انسان در گفتار و عمل سبک نباشد. – امّا این وزانت همراه با مهابت نباشد . یعنی ، رفـتار او ، گفتار او به گـونه ای نباشد که طـرف مقابل از ترس او به خـود بلرزد.َ سَمَاحٌ یعنی گشاده دستی. یعنی گشـاده دستی بـدون چشم داشت به عوض. یکی هـم ایـنه، انسان اشتغال ذهنی و عملی داشته باشد و اهتمام داشته باشد به غیر بهره های دنیوی. بالاخره (به صورت طبیعی) انسان چیزهایی را در زندگی – چه ضروریات و چه بیش از ضروریات – دنبالش هست . اما سرگرم و متشاغل به آنها نباشد. این جور نباشد که همتش مطالبه زر و زیور و ظاهر و مطالبه امور دنیوی و متاع دنیوی باشد.

[ شرح حدیث از امام خامنه ای ( مدظلّه العالی ) ]

به کانال هیات رزمندگان اسلام بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *