هشت کتاب خواندنی دفاع مقدس ویژه نوجوانان

هشت کتاب خواندنی دفاع مقدس ویژه نوجوانان

خانه / تازه ها / هشت کتاب خواندنی دفاع مقدس ویژه نوجوانان

کتاب هایی با موضوع دفاع مقدس یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ دفاع مقدس است که می تواند جامعه را با فرهنگ ایثار و شهادت آشنا کند.

هشت کتاب خواندنی دفاع مقدس ویژه نوجوانان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام: کتاب بهترین رفیق به خصوص در ایام فراغت است و حالا که شرایط ایجاب می کند به دلیل پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در خانه بمانیم، بهتر است به سراغ کتاب هایی برویم که به هر دلیلی در طول سال فرصت مطالعه آن ها را پیدا نکرده ایم.

کتاب هایی با موضوع دفاع مقدس یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ دفاع مقدس است که می تواند جامعه را با فرهنگ ایثار و شهادت آشنا کند.

ما در این گزارش به معرفی تعدادی از کتاب های مربوط به دفاع مقدس پرداخته ایم، کتاب هایی که می توانند شما را با قهرمانان گمنامی آشنا کند که شاید آنچنانکه باید و شاید در مورد آنها صحبت نشده است و خیلی از مردم به ویژه نوجوانان و جوانان با آنها آشنایی ندارند.

شطرنج با ماشین قیامت

این کتاب داستان دیده‌بان نوجوان ۱۷ ساله‌ای است که به ناچار به جای دوست مجروحش راننده ماشین حمل غذا می‌شود، نوجوانی که در کل داستان نامش را متوجه نمی‌شویم و فقط چند باری از پشت بی‌سیم با نام مستعار موسی صدایش می‌کنند.

او متوجه می‌شود عراقی‌ها یک ماشین رادار دارند، به دنبال این ماشین رادار که به آن ماشین قیامت می‌گویند می‌رود تا راز آن را بفهمد.

این کتاب با نگاهی متفاوت نسبت به بقیه آثار حوزه دفاع مقدس نوشته شده و از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده، بسیاری از مفاهیمی که در کتاب‌های دفاع مقدس همیشه تکرار می‌شوند، در این کتاب از زاویه‌ای متفاوت روایت شده است، اگر تاکید خیلی از رمان‌ها بر نگاهی مطلق‌گرایانه به مقوله جنگ و دین است، حبیب احمدزاده در این کتاب با نگاهی نسبی به این مفاهیم می‌پردازد.

کتاب شطرنج با ماشین قیامت ک در کنار کتاب‌های اورهان پاموک در دانشگاه راجرز آمریکا در گروه مطالعات خاورمیانه تدریس می‌شود،برنده جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور در بخش داستان و رمان دفاع مقدس، برنده جایزه ادبی اصفهان، کاندید کتاب سال انجمن نویسندگان و منتقدان مطبوعات کشور و کاندید قلم زرین و کاندید کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 85 شده است.

شطرنج با ماشین قیامت
شطرنج با ماشین قیامت

فرنگیس

اگر پارک شیرین کرمانشاه رفته باشید، حتما تندیس زنی تبر به دست را دیده‌اید. زنی شجاع به نام فرنگیس ، اما ماجرای تبر چیست؟ روزی فرنگیس از پناهگاهی در کوه‌های اطراف روستا به خانه بر می‌گردد تا آذوقه بردارد، در راه بازگشت با ۲ سرباز عراقی مواجه می‌شود که یکی از آن‌ها را با تبر می‌کشد و دیگری را اسیر می‌کند.

مهناز فتاحی در ۱۲ فصل خاطرات فرنگیس حیدرپور از کودکی و جوانی فرنگیس و ماجرای اسیر کردن یک سرباز عراقی را نوشته است، این کتاب اثر برگزیده جایزه کتاب سال دفاع مقدس بود که در 354 صفحه از سوی انتشارات سوره مهر عرضه شده است.

مجموعه خاطرات فرنگیس حیدرپور
مجموعه خاطرات فرنگیس حیدرپور

دختر شینا

در این کتاب قدم خیر محمدی کنعان زندگیش را از دوران کودکی تا زمان شهادت همسرش روایت می‌کند. او روایتی واقعی از اوضاع شهرها و خانواده‌های درگیر جنگ نوشته و از هر گونه پیش‌داوری و جانبداری مثبت و منفی دوری کرده که همین موضوع باعث می‌شود دختر شینا کتابی خواندنی و مهم در حوزه مستندنگاری شود.

بهناز ضرابی زاده برای نوشتن این کتاب شش ماه و هر هفته دو یا سه روز با خانم محمدی کنعان مصاحبه کرده، این کتاب تاکنون به زبان‌های ترکی استانبولی، انگلیسی و عربی ترجمه شده است.

ناشر این کتاب انتشارات سوره مهر بوده و در شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس به عنوان اثر برگزیده در بخش خاطره شفاهی انتخاب شده است.

دختر شینا
دختر شینا

حمله به اچ ۳

یکی از جذاب‌ترین کتاب‌ها در زمینه دفاع مقدس مجموعه کتاب‌های کمیک حسن ودود است. در این مجموعه ودود سعی کرده با قلم هنرمندانه خود بخشی از وقایع دفاع مقدس را به تصویر بکشد.

عملیات اچ ۳ یکی از مهم‌ترین عملیات‌های نیروی هوایی ایران در جنگ بود و از جمله بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیا از آن یاد می‌شود. در این عملیات ارتش ایران پایگاه هوایی الولید را در غربی‌ترین نقطه عراق منهدم کرد.

احمد مهرنیا در  این کتاب تلاش کرده تا لحظه به لحظه عملیات معروف به اچ 3 را بر اساس اسناد و یا نقل و قول هایی از طراحان و خلبانان بازمانده از این عملیات را روایت کند و علاوه بر شرح این عملیات 5 ساعته، تمامی مراحل پیش و پس از انجام این عملیات هوایی را به تصویر کشیده است.

در این اثر مستند و جذاب که از سوی انتشارات سوره مهر عرضه شده، ضمن مصاحبه با 80 نفر از خلبانان نیروی هوایی که در این عملیات شرکت داشتند و گفت و گو با سایر پرسنل از جمله سیستم رادار و نیروهای پشتیبانی و … مدارک دیگری از بازتاب های جهانی این عملیات را می بینید.

حمله به اچ 3
حمله به اچ 3

پایی که جا ماند

یکی از سخت‌ترین اتفاق‌هایی که بعد از دوران جنگ رخ داد، اسارت بسیاری از شرکت‌کنندگان در جنگ بود. سید ناصر حسینی‌پور در شانزده سالگی و در آخرین روزهای جنگ اسیر شد، او که در این دوران تجربه‌های تلخ و دردناکی را پشت سر گذاشته در همان دوران تصمیم می گیرد خاطراتش را بنویسید. برای همین در ۲۳ صفحه به صورت رمزی خاطراتش را نوشت و بعد از آزادی از روی کدهایی که یادداشت کرده بود، آنها را روایت کرد.

وی بخشی از یادداشت‌هایش در زندان را که به آن «تقلب زندان» می‌گفت، در  فصل پایانی کتاب آورده است. این کتاب نیز به زبان‌های ترکی استانبولی و عربی ترجمه شده و در سال ۱۳۹۱ به عنوان کتاب سال دفاع مقدس انتخاب شده است.

پایی که جا ماند
پایی که جا ماند

سلام بر ابراهیم

شهید ابراهیم هادی در سن بیست و هفت سالگی در عملیات والفجر مقدماتی در فکه شهید شد و پیکرش در همانجا گمنام باقی ماند اما پیش از شهادت زندگی پر فراز و نشیبی داشته است.

در سال ۱۳۹۳ زندگینامه‌ این شهید به همت گروهی از دوستان، اعضای خانواده و همرزمانش منتشر شد. ابراهیم هادی با وجود مهارت‌های بسیار در رشته‌های مختلف ورزشی، همیشه روحیه‌ای پهلوانی داشت و همین روحیه باعث می‌شود که بتواند الگویی برای سادگی و فروتنی باشد. این کتاب ۶۲ روایت کوتاه از زندگی شهید ابراهیم هادی و در دو جلد است.

این کتاب تاکنون 88 نوبت توسط انتشارات شهید ابراهیم هادی به چاپ رسیده و مورد استقبال زیادی از سوی جوانان قرار گرفته است.

سلام بر ابراهیم
سلام بر ابراهیم

مجموعه روزگاران

مجموعه ۲۳ جلدی روزگاران مربوط به وقایع مختلف جنگ تحمیلی و یا گروه‌های مختلفی که در جنگ شرکت کرده‌اند، می شود، گروه‌هایی مانند غواصان، پزشکان، پرستاران، نیروهای هوانیروز و وقایعی مانند فتح خونین‌شهر، اسارت، وقایع دزفول و ماجرای غواصان لشکر ۱۴.

در این مجموعه تصویرهایی از سال‌های جنگ به کمک خاطرات افراد مختلف ترسیم شده و برای آن‌ها که آن روزها را دیده‌اند، خاطره بازی و آن‌ها که ندیده‌اند، آگاهی را به ارمغان می‌آورد. در «کتاب زنان خرمشهر» از مجموعه روزگاران، بتول کازرونیان به نقش زنان در جنگ تحمیلی با محوریت اشغال و آزادسازی خرمشهر می‌پردازد. زنانی که تا پیش از ترک اجباری خرمشهر وظیفه آشپزی و پرستاری از رزمنده‌‌ها را بر عهده داشتند.

ناشر این مجموعه، روایت فتح بوده و به قلم کوروش علیانی در سال 88 منتشر شده است.

کتاب روزگاران
کتاب روزگاران

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *