همایش سه ساله های حسینی در رشت

خانه / پیروان عترت / همایش سه ساله های حسینی در رشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیأت رزمندگان اسلام شهر رشت؛ مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه علیها السلام با حضور کارشناس محترم خانم دکتر مهدوی، روز شنبه مصادف با ۶ صفر در مهدیه رشت با اجرای برنامه های متنوع عزاداری ویژه نونهالان برگزار شد .

همایش سه ساله های حسینی در رشت

همایش سه ساله های حسینی، روز شنبه ۱۳ مهرماه در سراسر کشور  و تعدادی از کشور‌های جهان، با مشارکت پیروان عترت هیات رزمندگان اسلام و سایر ارگان ها برگزار گردید.

بسیاری از شیعیان شب و روز سوم محرم را به روضه رقیه اختصاص داده‌اند. همچنین در برخی تقویم‌های شیعی ۵ صفر سال‌ روز درگذشت وی ثبت شده است. نوحه ها و اشعار زیادی در رثاء وی سروده شده و روضه‌خوانان معمولا عباراتی را که شیخ عباس قمی در نفس المهموم از زبان او خطاب به پدرش نقل کرده در سوگش می‌خوانند:

‌ای پدر چه کسی تو را به خونت خضاب کرده است؟

‌ای پدر چه کسی رگ‌ گردنت را بریده است؟

‌ای پدر چه کسی مرا در این سنِ کم یتیم کرده است؟

‌ای پدر پس از تو به چه کسی امیدوار باشیم؟

‌ای پدر این دختر یتیم را چه کسی بزرگ کند؟

هلال بن نافع، از سربازان دشمن مى‌گوید: من در  روز عاشورا در میان دو صف لشکر ایستاده بودم و نگاه مى‌کردم. دختر کوچکى را دیدم که آمد و دامن امام حسین (علیه‌السلام) را گرفت و گفت: اى پدر! مرا دریاب که بسیار تشنه‌ام. حضرت نگاهى کرده گریست و فرمود:
اى نوردیده! صبر کن. خداوند تو را سیراب خواهد کرد. به درستى که او وکیل من است. پس دست او را گرفت و به خیمه‌ها برگردانید. پرسیدم که این طفل کیست و چه نام دارد؟ شخصى گفت: او رقیّه دختر سه ساله‌ى حسین (علیه‌السلام) است.

در شب دفن دختر کوچک امام حسین (علیه‌السلام)، حضرت زینب (علیها السلام ) آرام و قرار نداشت. با ناله و ندبه به دور خرابه مى‌گردید. هرچه او را تسلّى مى‌دادند آرام نمى‌شد. از علّت این بى‌قرارى پرسیدند. گفت: شب گذشته، این مظلومه، در سینه‌ى من بود. چون بیدار شدم دیدم که به شدّت گریه مى‌کند و آرام نمى‌گیرد. از سببش پرسیدم. گفت: عمّه جان! آیا در شهر مانند من کسى یتیم و اسیر مى‌باشد؟ عمّه جان! مگر اینها ما را مسلمان نمى‌دانند. به چه جهت به ما آب و نان نمى‌دهند و از آن مضایقه مى‌کنند؟ این مصیبت مرا به گریه آورده و طاقت خوابیدن را ندارم.

ای محمد! که ملائک بر تو درود و صلوات می فرستند، این حسین توست که در خون خود آغشته و اعضای پیکرش از هم جدا شده اند و این دختران تو می باشند که آن ها را به اسارت می برند. آه چه غمی و مصیبتی! اینان فرزندان پیامبرند که به حال اسیری آن ها را می برند. یا محمد دخترانت را اسیر و فرزندانت را کشته اند.  پدر و مادرم فدای آن کسی باد که با دلی پر از غم و غصه از این دنیا رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیأت رزمندگان اسلام، شهر رشت؛ مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه علیها السلام با حضور کارشناس محترم خانم دکتر مهدوی، روز شنبه مصادف با ۶ صفر در مهدیه رشت با اجرای برنامه های متنوع عزاداری ویژه نونهالان از جمله اجرای پرده خوانی و نمایش تصویری و …، با حضور بیش از ۵۰۰نفر برگزار گردید. اهداف این همایش معرفی حضرت رقیه (سلام الله علیها) و کودکان اهل بیت (علیهم السلام)، که در جریان کربلا حاضر بودند و الگو برداری از فرهنگ عاشورا و نقش آنان در تحکیم بنیان خانواده، ولایت مداری اصحاب امام حسین (علیه السلام) به ویژه کودکان، صبر و پایداری در برابر مشکلات و سختی ها، مبارزه با دشمنان و عدم سازش با استکبار است.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *