وصیت حضرت باقرالعلوم(علیه السلام) به فرزندش درباره چگونگی برپایی مراسم عزاداری

خانه / قرآن و عترت / عترت / ستارگان هدایت / امام باقر (علیه السلام) / وصیت حضرت باقرالعلوم(علیه السلام) به فرزندش درباره چگونگی برپایی مراسم عزاداری

امام باقر (علیه السلام) به هنگام احتضار فرمودند: هنگامى كه ب‏درود حيات گفتم، زمين را برايم بشكافيد و قبرى مهيا كنيد.

شيخ كلينى در كتاب كافى به سند خود از امام رضا (علیه السلام) روايت كرده است كه امام باقر (علیه السلام) به هنگام احتضار فرمودند: هنگامى كه ب‏درود حيات گفتم، زمين را برايم بشكافيد و قبرى مهيا كنيد. پس اگر به شما گفتند براى رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) لحد بوده است، تصديق كنيد.

اين فرمايش بدان دليل بوده است كه امام باقر (علیه السلام) شكافتن زمين را از برخى جهات بهتر مى‏‌دانسته، اگر چه فضيلت لحد بالاتر بوده است.

كلينى به سند خود از امام صادق (علیه السلام) نقل كرده است كه فرمود: پدرم هر آنچه از كتب و سلاح و آثار و امانات انبيا در نزد خود داشت، به من به وديعت ‏سپرد. پس چون لحظه وفاتش فرارسيد، به من گفت: چهار شاهد فرا بخوان. من چهار تن از قريش را دعوت كردم كه يكى از آنان نافع مولاى عبد الله بن عمربود.

پس به من فرمود: «بنويس اين چيزى است كه يعقوب فرزندانش را بدان وصيت كرد كه اى فرزندانم خداوند دين را براى شما برگزيد، پس نميريد مگر آنكه تسليم رضاى خداوند باشيد.» و وصيت كرد محمد بن على به جعفر بن محمد و به وى فرمان داد كه او را به جامه‌ای كه هر جمعه در آن نماز مى‏‌خواند، كفن كند و عمامه‏‌اش را بر سرش بندد و قبر او را چهار گوش و با فاصله چهار انگشت از زمين بلندتر قرار دهد و در موقع دفن بندهاى كفن او را باز كند.

سپس به شهود فرمود: بازگرديد خداوند شما را رحمت كند! امام صادق (علیه السلام) گفت: به پدرم گفتم: اى پدر!در اين وصيت چه بود كه بر آن شاهد طلب كردى؟ فرمود: پسرم! خوش نداشتم پس از من با تو به نزاع برخيزند به اين بهانه كه به تو وصيت نكرده ‏ام و مى ‏خواستم بدين وسيله حجت و دليلى براى تو قرار داده باشم. در حقيقت امام مى‏ خواست به اين وسيله همگان بدانند كه جعفر بن محمد (علیه السلام)، وصى و جانشين و امام بعد از اوست.

شيخ كلينى در كافى به سند خود نقل كرده است كه امام باقر (علیه السلام) وصيت كرد هشتصد درهم براى برگزارى مراسم سوگوارى او اختصاص دهند و اين كار را از سنت مى‏ دانست.

گفتنی است؛ امام باقر (علیه السلام) پس از عمرى تلاش در ميدان بندگى خدا و احياى دين و ترويج ‏علم و خدمات اجتماعى به جامعه اسلامى، در روز هفتم ماه ذی الحجه سال 114 رحلت كردند. ایشان به دست حکومت ظالم آن دوران مسموم شدند.

در اين كه چه فرد يا افرادى در اين ماجراى خائنانه دست داشتند، نقل‌هاى روايى و تاريخى از اشخاص مختلفى ذکر برده‏‌اند. بعضى از منابع، شخص هشام بن عبد الملك را عامل شهادت آن حضرت دانسته ‏اند. برخی ديگر، ابراهيم بن وليد را عامل مسموميت معرفى كرده‏‌اند.

به طور مسلم وفات امام باقر (علیه السلام) در دوران خلافت هشام بن عبد الملك رخ داده است، زيرا خلافت هشام از سال 105 تا سال 125 هجرى استمرار داشته و آخرين سالى كه مورخان در وفات امام باقر (علیه السلام) نقل كرده‏‌اند، 118 است.

با توجه به برخوردهاى خشن و قهر آميز هشام با امام باقر (علیه السلام) و عداوت انكار ناپذير بنى اميه با خاندان على (علیه السلام)، شکی نيست كه او در از ميان بردن امام‏ باقر (علیه السلام) اما به شكلى غير علنى انگيزه‌‏اى قوى داشته است.

سرانجام امام باقر (علیه السلام) به شهادت رسيد و به ملاقات الهى شتافت و در بقيع، كنار مرقد پدر بزرگوارش امام سجاد (علیه السلام) و عموى پدرش حسن بن على (علیه السلام) مدفون گشت.

منبع: کتاب کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *