چرا امر به معروف در جامعه ما کمرنگ شده است؟ | آیت الله علیدوست

خانه / پیشنهاد ویژه / چرا امر به معروف در جامعه ما کمرنگ شده است؟ | آیت الله علیدوست

سه عامل کلی برای کم رنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کنونی می توان برشمرد؛ باید از ظرفیت تربیت شدگان علمی در دوران ۴۲ ساله بعد از انقلاب در بدنه نظام اسلامی استفاده شود.

چرا امر به معروف در جامعه ما کمرنگ شده است؟ | آیت الله علیدوست

هیاتآیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به این سؤال که چرا امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما کم رنگ شده و مردم تا حدودی نسبت به این قبیل مسائل دینی بی تفاوت شده اند گفت: کم رنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر علت های متعددی داشته و از این رو پاسخ های متفاوتی نیز در رابطه با آن وجود دارد.

لزوم نهادینه شدن سه نهاد ارشاد جاهل، امر به معروف و نهی از منکر

وی ضمن اشاره به مسئله مذکور اظهار داشت: سه علت عمده در پاسخ این مسئله وجود دارد که مورد تأیید اکثر صاحب نظران نیز می باشد؛ اولین علت عدم نهادینه شدن سه نهاد : ارشاد جاهل، امر به معروف، نهی از منکر در زمان بعد از انقلاب اسلامی می باشد.
استاد درس خارج حوزه گفت: هنگامی که قرآن کریم امر به معروف و نهی از منکر را مطرح می کند علاوه بر این که این مسئله را یک وظیفه همگانی تلقی می کند پیشنهاد تشکیل یک نهاد را می دهد؛ خداوند می فرماید: « وَلتَکُن مِنکُم أُمَّةٌ یَدعونَ إِلَی الخَیرِ وَیَأمُرونَ بِالمَعروفِ وَیَنهَونَ عَنِ المُنکَرِ ۚ وَأُولٰئِکَ هُمُ المُفلِحونَ» باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند.
آیت الله علیدوست تصریح کرد: تعدادی از برنامه های اجرایی نهادهای امر به معروف و نهی ازمنکر به شکل صحیح  اجرا نگردیده اند.

چرا امر به معروف در جامعه ما کمرنگ شده است؟ | آیت الله علیدوست

آمرین به معروف باید عاملین به آن باشند

وی عامل بودنِ آمرین به معروف را دومین عامل مهم در ترویج امر به معروف و نهی از منکر برشمرد و اظهار داشت: مردم امر به معروف و نهی از منکر را باید از کسی ببینند و بشنوند که خود او فردی مؤتمر بوده و این قبیل مسائل را پذیرفته باشد.

عضو جامعه مدرسین گفت: مردم باید نهی از منکر را از کسی ببینند که خود او متناهی و نهی پذیر باشد؛ هنگامی که برخلاف آنچه بایسته است  امر به معروف و نهی از منکر در میان مسئولان نظام، در گفت و گوهای آنان و در ادبیات رسانه ها بویژه تلویزیون مشاهده نشود، عمل به این فرایض الهی توسط مردم نیز تضعیف می گردد.
وی تصریح کرد: اگر تلویزیون، برخی از روحانیت و کارگزاران نظام ما زمانی که ارشاد جاهل می کردند، مردم با چشمشان مؤتمر و عامل بودن خودِ این اشخاص و نهادها را می دیدند و لمس می نمودند قطعاً امر به معروف و نهی از منکر دچار کم رنگی نمی شد.

عدم هماهنگی عوامل اجرایی برای نهادینه شدن امر به معروف

استاد حوزه سومین عامل کم رنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر را عدم هماهنگی های لازم بین عوامل اجرایی مختلف دانست و گفت: برای نهادینه شدن امر به معروف باید عوامل مختلفی دست به دست هم دهند و متأسفانه این اتفاق تاکنون به وقوع نپیوسته است؛ اگر ما جامعه ای داشتیم که در آن بیکاری کم و گرانی مهار شده بود، اگر مسئله پلشت اختلاس هر هفته و هر ماه نداشتیم، اگر این پریدن های به همدیگر و پنجه تعرّض به صورت همدیگر زدن را نداشتیم و اگر ادبیاتمان ادبیات ادب بود آیا امر به معروف و نهی از منکر رنگ می باخت؟

آیت الله علیدوست افزود: عوامل مختلف مرتبط با اجرایی شدن امر به معروف و نهی از منکر در یکدیگر اثر می گذارند و به صورت مجموعه ای حلقوی یا هرمی از هم تأثیر می پذیرند.
وی مسئله امر به معروف و نهی از منکر را بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: در یک جلسه گفت و گو نمی توان به ارائه راهکارهای جامع برای نهادینه شدن این دو فریضه الهی در جامعه پرداخت.

لزوم استفاده از ظرفیت های نخبگان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان به لزوم استفاده از ظرفیت های نخبگان و پژوهشگران با استعداد در رده های مختلف اجرایی نظام اسلامی پرداخت و گفت: مطلب ناراحت کننده برای من این است که چرا از نیروهای تربیت شده در ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی استفاده نمی شود؟؛ کشور ما در این زمینه ضرر می کند و باید واقعاً در بدنه نظام پوست اندازی اتفاق بیفتد تا طیفی به معنای واقعی کلمه بروند و طیف وسیعِ نشیط، درس خوانده، دست پاک و انقلابی روی کار بیایند تا شرایط کشور عوض شود.

منبع: خبرگزاری حوزه

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *