چرا جلسات و هیئت‌های مذهبی بیشتر از پرچم‌های سیاه و سبز و سرخ استفاده می‌کنند؟!

خانه / پیشنهاد ویژه / چرا جلسات و هیئت‌های مذهبی بیشتر از پرچم‌های سیاه و سبز و سرخ استفاده می‌کنند؟!

در انتخاب رنگ‌های سیاه و سبز و سرخ از سوی جلسات مذهبی نیاز به ارائه دلیل خاصی نیست و هر فردی می‌تواند برای تزیین مجلس و محفل خود از رنگ‌های گوناگون استفاده کند.

چرا جلسات و هیئت‌های مذهبی بیشتر از پرچم‌های سیاه و سبز و سرخ استفاده می‌کنند؟!

هیات:در صدر اسلام پرچمی که در تمام مناطق تحت سیطره حکومت اسلامی، به عنوان نماد یک کشور یک‌پارچه مورد استفاده قرار گیرد، وجود نداشت. در آن ایام پرچم‌‌های گوناگونی وجود داشت که در نبردها به یکی از افراد قوی و شجاع لشکر سپرده شده و فردی که پرچم‌دار سپاه بود، نقشی محوری را در میانه جنگ ایفا می‌کرد. و شاید به همین دلیل است که در منابع دینی درباره رنگ پرچم، سفارش ویژه‌ای نیافتیم.

لذا در انتخاب رنگ‌های سیاه و سبز و سرخ از سوی جلسات مذهبی نیاز به ارائه دلیل خاصی نیست و هر فردی می‌تواند برای تزیین مجلس و محفل خود از رنگ‌های گوناگون – حتی غیر از سه رنگ اعلام شده در پرسش – استفاده کند. با این وجود در عرف مذهبی، از برخی از رنگ‌های خاص برای پرچم‌ها استفاده می‌شود؛

چرا جلسات و هیئت‌های مذهبی بیشتر از پرچم‌های سیاه و سبز و سرخ استفاده می‌کنند؟!

پرچم سیاه؛

در عرف بسیاری از مردم که در جوامع مذهبی نیز پذیرفته شده است، رنگ سیاه نشانه‌ای از عزا می‌باشد، همان‌گونه که امام حسن علیه السلام بعد از شهادت امام علی علیه السلام در حالی‌که جامه‌های سیاه پوشیده بود به سوی مردم بیرون آمد و برای آنان خطبه خواند و یا بعد از شهادت امام حسین علیه السلام ، زنان بنی‌هاشم لباس سیاه و خشن بر تن کردند.

علاوه بر این، در جنگ صفین عمرو بن عاص تکه پارچه سیاه چهارگوشی را بر سر نیزه بسته بود. برخى می‌گفتند؛ این پرچمى است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به او هدیه داده است. این ماجرا به گوش امام علی علیه السلام رسید و حضرتشان فرمود؛ ماجرای این پرچم آن است که پیامبر علیه السلام این پرچم را درآورد و فرمود؛ چه کسی این پرچم را با قبول شرایطش می‌گیرد؟! عمرو عاص گفت: شرطش چیست؟ پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: شرطش آن است که آن‌را در جنگ با مسلمانان مورد استفاده قرار نداده و به کافران نزدیکش نکنی! عمرو نیز با پذیرش این شرط آن‌را گرفت، اما به خدا سوگند که به شرطش عمل نکرد و پرچم را نزدیک مشرکان کرده و با مسلمانان به نبرد پرداخت.

به عبارتی، پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم از پرچم سیاه استفاده می‌کرد، گرچه عمرو عاص آن‌را در مبارزه با جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به کار برد!

نماد و نشان بنی عباس نیز رنگ سیاه بود و شاید برخی توصیه‌ها در باره خودداری از پوشیدن لباس سیاه، ناظر به آن زمان است تا افراد ناخودآگاه از هواداران آنان به شمار نیایند.

پرچم سبز؛

رنگ سبز، نماد آل ‌محمد صلی الله علیه و آله وسلم است، چنانچه بعد از اعلام ولایت‌عهدی امام رضا علیه السلام دستور به پوشیدن لباس سبز داده شد. البته ممکن است انتخاب رنگ سبز برای پوشش افراد منتسب به اهل‌بیت علیهم السلام و هواداران آنان، برگرفته از قرآن باشد که لباس اهل بهشت را به رنگ سبز توصیف کرده است.

چرا جلسات و هیئت‌های مذهبی بیشتر از پرچم‌های سیاه و سبز و سرخ استفاده می‌کنند؟!

رنگ سرخ؛

اگرچه رنگ «قرمز»، رنگى بود که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم آن‌را براى لباس، نمی‌پسندید؛ با این‌حال این دلیلی بر حرمت یا کراهت رنگ قرمز در همه موارد نیست؛ و از آن‌جا که رنگ سرخ هم‌رنگ با خون است، می‌توان آن را نماد و نشانی برای شهادت دانست و از این جهت مورد استفاده قرار داد.

بنابر این، همان‌گونه که گفته شد، دلیلی بر انحصار استفاده‌ از پرچم‌هایی با این سه رنگ وجود ندارد؛ لذا به عنوان نمونه، امروزه برخی گروه‌های جهادی از پرچم زرد رنگ استفاده می‌کنند.

منبع: وارث

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *