چرا در زیارت حضرت علی اکبر، از کلمه ولی الله استفاده شده است؟

خانه / مطالب و رویدادها / چرا در زیارت حضرت علی اکبر، از کلمه ولی الله استفاده شده است؟

کلمه «ولی» دارای معانى گوناگون است.به نظر می‌رسد کلمه «ولی» در این زیارت‌نامه به معنای دوست‌دار یا ناصر به کار رفته است. بکارگیری این معنای از ولی در مورد هر مؤمنی نیز جایز است، چنان‌که در برخی روایات وارد شده است.

خلاصه پرسش:
چرا در زیارت حضرت علی اکبر، از کلمه ولی الله استفاده شده است؟ مگر ولی الله فقط صفت معصومین نیست؟
پرسش:
چرا در زیارت حضرت علی اکبر که در زیارت امام حسین(علیه السلام) است، از کلمه ولی الله استفاده شده است؟ مگر ولی الله فقط خطاب به معصومین بکار برده نمی‌شود؟
پاسخ اجمالی:
کلمه «ولی» دارای معانى گوناگون است.[۱] به نظر می‌رسد کلمه «ولی» در این زیارت‌نامه به معنای دوست‌دار یا ناصر به کار رفته است. بکارگیری این معنای از ولی در مورد هر مؤمنی نیز جایز است، چنان‌که در برخی روایات وارد شده است.[۲] هر چند به معنایی که در مورد ائمه بکار می‌رود (یعنی به معنای کسى که از جهاتى بر تصرف در امور شخصى دیگرى، از خود او شایسته‏‌تر است و یا کسی که صاحب قدرت بر تصرف در امور تکوینی است)، نیز می‌تواند بکار رفته باشد؛ زیرا این حقایق دارای مراتب هستند و ائمه(علیه السلام) بالاترین مراتب ولایت را دارند و حضرت علی اکبر می‌تواند برخی از مراتب پایین‌تر را داشته باشد.

[۱]. برای اطلاع بیشتر رجوع شود به پاسخ ۱۵۳« ولایت، ولی، امامت، امام».
[۲]. «قَالَ بَلَغَنِی أَنَّهُ قَالَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ کَمَا تَزْهَرُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الْأَرْضِ وَ قَالَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ وَلِیُّ اللَّهِ یُعِینُهُ  وَ یَصْنَعُ لَهُ وَ لَا یَقُولُ عَلَیْهِ إِلَّا الْحَقَّ وَ لَا یَخَافُ غَیْرَه». کلینى، محمد بن یعقوب، الکافی، ج ۳، ص ۴۳۸، دار الحدیث، قم، چاپ اول، ‏۱۴۲۹ق.

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=133112

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *