چرا مسجد مقدس است؟

خانه / پیشنهاد ویژه / چرا مسجد مقدس است؟

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: شهادت در راه خدا، عمل صالحی است که به تعبیر روایات ما بالاتر از آن کاری وجود ندارد. پیامبر اکرم می‌فرمایند: «برتر از نیکى هر نیکوکارى، نیکى وجود دارد تا آن که انسان در راه خدا کشته شود.»

چرا مسجد مقدس است؟

هیاتحجت‌الاسلام حسین محمدابراهیم رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در دومین یادواره ۱۳۰ شهید شهرک شاهد (منطقه ۱۵) در مسجد شهدای بعثت این شهرک که به میزبانی خانواده‌های شهداء برگزار شد، در سخنانی به جایگاه والای شهدا نزد خدای متعال پرداخت و اظهار داشت: برخی واژه‌ها به خاطر مفهوم خود مقدس می‌شوند. واژه‌هایی مثل شهید، مسجد و جهاد واژه‌های مقدس و نورانی هستند. علت این تقدس، نورانیتی است که در معنا و مفهوم آن‌ها وجود دارد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: واژه مسجد مقدس است، چون محل عبادت، ذکر خدا و اجتماع مومنین است. مومنین در این خانه با محوریت ذکر الهی گردهم می آیند بنابراین نورانیت ذکر خدا به واژه مسجد سرایت کرده است.

محمدابراهیم واژه شهید را نیز دارای چنین نورانیتی دانست و گفت: معنویت شهدا، علو و رفعت مقام آنها در واژه شهید تجلی پیدا کرده و آن را نورانی و مقدس کرده است.

 وی افزود: شهادت در راه خدا، عمل صالحی است که به تعبیر روایات ما بالاتر از آن کاری وجود ندارد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در این باره می‌فرمایند: «برتر از نیکى هر نیکوکارى، نیکى وجود دارد تا آن که انسان در راه خدا کشته شود و چون در راه خدا کشته شد دیگر برتر از آن، نیکى و عملى بهتری نیست.» شما در این عالم هر کار نیکی را در نظر بگیرید می‌شود کاری بالاتر از آن تصور کرد. اگر بگوییم: نماز! بالاتر از آن وجود دارد. اگر از جهاد و حج بگوییم از آن هم بالاتر وجود دارد. حتی اگر ایثار و یا احسان به پدر مادر را در نظر بگیریم، از آن بالاتر هم هست. تنها یک عمل است که از آن بالاتری وجود ندارد و آن هم شهادت در راه خداست.

محمدابراهیم درباره ارزش بالای شهادت در نزد خدای متعال گفت: شهادت نهایت کمال انسان است. انسان اگر بخواهد به بالاترین درجات و فضیلت‌ها دست پیدا کند، هیچ عملی مثل شهادت برای او نیست. شاید دلیل این که با فضیلت‌ترین انسان‌ها آرزوی شهادت می‌کنند، نیز همین است. امیرالمومنین علی(ع) که در میدان فضائل و کمالات کسی به گرد پای ایشان نمی‌رسد همواره تمنای شهادت در راه خدا داشتند. آنچنان که در نامه‌ خود به مالک اشتر از خدا می‌خواهند: ختم کار را شهادت قرار دهد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: شهادت در راه خدا از نظر قرآن، معامله با خدا است. همانطور که در کلام امام حسن عسکری(ع) آمده است: دنیا بازاری است که در آن عده‌ای سود می‌برند و عده‌ای دیگر ضرر می‌کنند. آنهایی که می‌دانند جان خود را برای چه خرج می‌کنند، سود بسیاری می‌برند. در این معامله خریدار خدای متعال است و فروشندگان مومنین به او هستند.

چرا مسجد مقدس است؟

وی افزود: این معامله تنها در میدانِ‌ جهاد صورت می‌پذیرد. درجایی این میدان، معرکه جنگ است و در جایی دیگر، میدان جنگ نرم و جنگ فرهنگی است. فرقی ندارد مومن در کدام میدان در مقابل دشمن سینه سپر می‌کند. او در این میدان هرچه دارد برای خدای خود خرج می‌کند تا شهادت نصیبش شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: خداوند در پیمان خود وفادار است و در این معامله به ازای جان مومن به او بهشت برین عطا می‌کند. همچنان که در قرآن می‌فرماید: ای مومنان! از معامله‌ای که با خدا انجام می‌دهید شاد باشید!

وی در ادامه گفت: شهدا جانشان را با خدا معامله می‌کنند، چون ارزش آن را به خوبی می‌دانند. هر کسی که وارد بهشت می‌شود دیگر حاضر نیست از آن برگردد، تنها شهدا هستند که دوست دارند بارها و بارها به دنیا برگردند و شهید شوند. زیرا که آن‌ها ارزش شهادت در راه خدا را حس کرده‌اند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد یادواره شهدا را یادواره‌ ارزش‌ها معرفی کرد و گفت: شهدا برای ارزش‌ها به شهادت رسیدند. هیچ‌گاه نباید نام و یاد شهدا فراموش شود. باید با برگزاری این یادواره‌ها نام آنها را زنده نگه داشت.

وی با اشاره به مضمون وصیت‌نامه‌های شهدا گفت: بارها در وصیت‌نامه‌های شهدا خوانده‌ایم که بر حفظ ارزش‌ها تاکید کرده‌اند. آنها بارها ما را به نماز اول وقت، قرائت قرآن و حفظ حجاب و پشتیبانی از ولایت فقیه توصیه کرده‌اند. در وصیت نامه‌ شهدا همواره بر حفظ ولایت فقیه و پشتیبانی از او تاکید شده است. در یادواره‌ شهدا باید این خواسته‌ها پیگیری شود. باید در این مجالس با شهدا عهد ببندیم که راه آنها را ادامه می‌دهیم و به وصیت‌نامه‌هایشان عمل می‌کنیم.

در این مراسم همچنین از جانبازان والامقام، خدمتگزاران مساجد و حافظانِ این شهرک قدردانی شد و در پایان نیز سعید حدادیان مداح اهل بیت به ذکر رشادت‌های شهدای کربلا و رهروان آنها در جنگ تحمیلی پرداخت.

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *