۶ توصیه ی پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلّم) درباره ماه رمضان

خانه / پیروان عترت / زندگی بهتر / ۶ توصیه ی پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلّم) درباره ماه رمضان

۶ توصیه ی پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلّم) درباره ماه رمضان

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلّم) در کلامی گهربار شش توصیه درباره ماه مبارک رمضان بیان فرموده‌اند که از جمله آنها افطاری دادن حتی با یک جرعه آب است.

امام محمد باقر علیه السلام: رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند:

پاداش کسی که برای خدا در این ماه کار خیر مستحبی انجام دهد پاداش کسی است که یکی از واجبات الهی را انجام داده باشد، و پاداش کسی که یکی از واجبات الهی را در این ماه انجام دهد، مانند ثواب کسی است که هفتاد واجب از واجبات خداوندی را در ماههای دیگر انجام بدهد.

و این ماه صبر است، و مسلّماً پاداش صبر، بهشت خواهد بود.

و این ماه مواسات(همدلی و کمک) است.

 و ماهی است که خداوند در آن روزی مؤمنان را افزون می کند و هر کس یک مؤمن روزه دار را در این ماه افطاری دهد، پاداشی برابر با آزاد کردن یک بنده نزد خدا، مایه آمرزش گناهان گذشته وی نیز خواهد بود.
در این هنگام یکی از حاضران در مجلس به حضرت عرض کرد: ای رسول خدا! همه ما توانایی افطار دادن به روزه داران را نداریم، حضرت فرمود: خداوند، کریم است، این ثواب را(که گفتم) خداوند حتی به کسی که یک جرعه شیر یا آبی گوارا یا چند دانه خرما در اختیار روزه داری می گذارد تا روزه خود را افطار می کند و بیش از این توانائی بر انفاق ندارد عنایت می کند.

و هر کس در این ماه به زیردست خود آسان بگیرد، خداوند تخفیف در حساب را برای او مقرر می فرماید.

و این ماهی است که آغاز آن رحمت است، و میانه اش آمرزش، و پایانش برآورده شدن حاجات و آزادی از آتش است.

متن حدیث:

أبو أیوب عن أبی جعفر ع قال خطب رسول الله ص فی آخر جمعه من شعبان فحمد الله و أثنی علیه ثم قال أیها الناس قد أظلکم شهر فیه لیله خیر من ألف شهر و هو شهر رمضان فرض الله صیامه و جعل قیام لیله فیه بتطوع صلاه کمن تطوع بصلاه سبعین لیله فیما سواه من الشهور و جعل لمن تطوع فیه بخصله من خصال الخیر و البر کأجر من أدی فریضه من فرائض الله عز و جل کمن أدی سبعین فریضه من فرائض الله فیما سواه من الشهور و هو شهر الصبر و إن الصبر ثوابه الجنه و هو شهر المواساه و هو شهر یزید الله فیه رزق المؤمن و من فطر فیه مؤمنا صائما کان له عند الله بذلک عتق رقبه و مغفره لذنوبه فیما مضی- فقیل له یا رسول الله لیس کلنا نقدر علی أن نفطر صائما فقال إن الله کریم یعطی هذا الثواب من لم یقدر إلا علی مذقه من لبن یفطر بها صائما أو شربه من ماء عذب أو تمرات لا یقدر علی أکثر من ذلک و من خفف فیه علی مملوک خفف الله عز و جل علیه حسابه و هو شهر أوله رحمه و وسطه مغفره و آخره إجابه و العتق من النار.

«ثواب‌الاعمال، صفحه ۱۴۳»

 

 

پایگاه اطلاع رسانی هیأت رزمندگان اسلام

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=222046

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *