آخرین وضعیت در شهر سامرا/ چرا تروریستهای داعش و افسران بعثی به این شهر مقدس حمله کردند؟

خانه / مطالب و رویدادها / آخرین وضعیت در شهر سامرا/ چرا تروریستهای داعش و افسران بعثی به این شهر مقدس حمله کردند؟

صبح دیروز در یک عملیات غافلگیر کننده نیروهای داعش با ده ها خودرو و بلدوزر و سلاح سنگین و سبک که …

صبح دیروز در یک عملیات غافلگیر کننده نیروهای داعش با ده ها خودرو و بلدوزر و سلاح سنگین و سبک که برخی منابع تعداد افراد این گره تروریستی را بیش از ۵ هزار نفر برآورد می کردند، توانستند اکثر محله ها و مناطق مهم سامرا در ۱۸۰ کیلومتری بغداد را به تصرف خود در بیاورند. شدت این عملیات به نحوی بوده که بیش از ۵۰ نفر از نیروهای پلیس عراق کشته و ۲۵ نفر نیز زخمی شده اند.

از سوی دیگر نیروهای داعش در حالی با پرچم های سیاه وارد سامرا شدند که مسجد رزاق بزرگترین مسجد شهر و ساختمان مرکز جوانان این شهر واقع در هزار متری مرقد امامین عسکریین (علیمها السلام) را تصرف کردند. پس از این اتفاق نیروهای امنیتی مدافع حرم امام حسن عسکری (ع) و امام هادی (ع) با درگیر شدن با نیروهای داعش توانستند آنان را فراری بدهند.

نیروهای امنیتی و نظامی عراق بلافاصله در سامرا حکومت نظامی اعلام و همه راه های منتهی به حرمین عسکریین را بستند و پلیس در استان صلاح الدین به حالت آماده باش در آمد.

پس از بحرانی شدن شهر سامرا بلافاصله فرمانده نیروی زمینی ارتش عراق با ۳۰۰ دستگاه خودرو زرهی با هدف حمایت از نیروهای امنیتی در جنگ با تروریستهای داعش وارد این شهر شدند.

با این وجود در آخرین خبر منتشر شده پایگاه عراقی موسوعه النهرین نوشت: نیروهای امنیتی و نظامی عراق شهر سامرا را طی عملیاتی که در آن بالگردهای ارتش عراق نیز مشارکت داشتند، از عناصر تروریستی داعش پاکسازی کردند. یک خبرگزاری آلمانی نیز ضمن انتشار خبر پاکسازی سامرا از کشته شدن بیش ۴۰ نفر از اعضای گروه داعش خبر داد. در همین حال منابع رسمی دولت عراق هنوز این خبر را به صورت قطعی اعلام نکرده و گفته می شود در بخش های شرقی سامرا هنوز درگیری هایی با عناصر داعش وجود دارد.

با این وجود درباره اهداف حمله داعش به سامرا نکات راهبردی ذیل قابل تامل است:

الف: این عملیات در حالی صورت می پذیرد که ارتش عراق به مخفی گاه های داعش در رمادی و فلوجه در استان الانبار در غرب عراق یورش برده و درگیری های داعش با ارتش آزاد سوریه و گردان های اسلامی جنگی در مناطق شمال سوریه، شکست های سنگینی را برای این گروه به همراه داشته است. همچنین قابل پیش بینی است که نیروهای داعش به زودی مجبور به عقب نشینی از فلوجه بشوند. به تعبیر دیگر سخت شدن کار برای داعش در فلوجه این گروه را برای فرار از شکست به گشودن جبهه دیگری این بار در سامرا کشانده است. ضمن آنکه این گروه تلاش کرد با تصرف شهر سامرا این شهر را مرکز اقدامات خود پس از فلوجه قرار بدهد. تصور داعش این است که با گسترش تفکر وهابی گری در سامرا شرایط برای پذیرش آنها در این شهر فراهم تر است و ضمنا به علت حضور حرمین عسکریین (علیهما السلام) تصرف این شهر برای داعش حرکتی نمادین است.

ب: در این عملیات برخی شرایط از قبل فراهم بوده است. از جمله اینکه برخی گروه های عشایر با داعش در سامرا همکاری کردند. از سوی دیگر گردان هایی از داعش که به سامرا حمله کرده اند بسیار مجهز و حرفه ای هستند. این گروه ها متشکل از افسران زبده بعثی و گارد سابق ریاست جمهوری -صدام- است. این عملیات گرچه با نام داعش انجام شده ولی نقش اساسی بر عهده افسران بعثی بوده است.

ج: برگزاری انتخابات در سوریه و شکست های میدانی پیاپی تروریست ها در این کشور گروه هایی مانند داعش را متمایل به عملیات و حضور بیشتر در عراق کرده است. به معنایی دیگر این گروه های ترویست تلاش می کنند شکست در سوریه را در عراق جبران کنند.

هـ: نوری مالکی که با اقتدار و نتیجه ای قابل تامل، پیروز انتخابات در عراق شده است، اینک با رایزنی های سیاسی که در حال انجام است، توانسته یک بار دیگر در آستانه نخست وزیری و تشکیل کابینه قرار بگیرد. از سوی دیگر در پشت سر چنین عملیات های دقیق و تجهیز شده به انواع سلاح ها و ادوات جنگی، رد پای پر رنگ افسران اطلاعاتی عربستان قرار دارد. به نظر می رسد که این عملیات ضمن آنکه به دنبال تضعیف مالکی در آستانه ایجاد اجماع برای نخست وزیری است، تلاش می کند که به ابزار فشاری برای دادن امتیاز به برخی گروه های سیاسی و اهل سنت مخالف نوری مالکی در تشکیل دولت جدید در عراق تبدیل شود.

Views: 311

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *