چرا هفدهم مرداد روز خبرنگار نام گرفته است؟

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / چرا هفدهم مرداد روز خبرنگار نام گرفته است؟

خبرنگار کسى است که با اتکاء به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذرانیدن دوره آموزش تخصصى و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعى که این حرفه بر عهده او مى‌گذارد، وظیف کسب، تهیه، جمع‌آورى و تنظیم اخبار و انتقال آنها را از طریق وسایل ارتباط جمعى (مطبوعات، رادیو، تلویزیون و خبرگزاری) به مخاطبان بر عهده دارد.

حرفه خبرنگاری، باخبر سر و کار دارد و آن را به شیوه های گوناگون به مخاطبان خود می رساند. این خبر، باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا مورد توجه بینندگان، شنوندگان و خوانندگان قرار گیرد. خبر خوب، خبری است که درست، روشن و جامع باشد. اگر خبر درست نباشد، مردم اندک اندک به خبررسان شک می کنند و منبع خبری خود را تغییر می دهند. در قرآن کریم هم می خوانیم: «اگر فاسقی برایتان خبری آورد، بدون تحقیق حرفش را نپذیرید». نیز خبر باید با صراحت و روشنی، و به دور از ابهام و کنایه به دست مخاطب برسد. هم چنین خبری کامل است که به پرسش هایی که برای مخاطبانِ خبر به وجود می آید، پاسخ بدهد.

در تقویم شمسی ۱۷ مرداد بهخاطر شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر بهعنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است. هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

خبرنگاری در ایران و پس از انقلاب اسلامی دوران پر فراز و نشیبی طی کرده و افتخارات زیادی نیز در کارنامه خود دارد. از دوران دفاع مقدس و خبرنگاری جنگ گرفته تا دوران بعد از آن در داخل و خارج، بحران‌ها وحوادث گوناگون، خبرنگاران به ثبت و مخابره اطلاعات مربوط مسائل مختلف کرده‌اند و در این راه جانفشانی‌های زیادی نیز داشته‌اند.

یکی از افتخارات جامعه خبرنگاری، شهید محسن خزائی است که به عنوان خبرنگار به سوریه اعزام شده بود تا اخبار مربوط به مدافعان حرم را برای دنیا مخابره کند و در این راه به شهادت رسید.

محسن خزایی ۱۵ آذر  سال ۵۱ در خانواده‌ای مذهبی که ذاکر اهل‌بیت(علیه السلام) بودند به دنیا آمد و در سال ۷۴ به عنوان متصدی صدا  فعالیت خود را در صداو سیما  آغاز کرد و  بخاطر شور و نشاط خاصی که در برنامه های جوان ایجاد می کرد و با جوانان ارتباط زیادی داشت مدیر باشگاه خبرنگاران جوان زاهدان شد.

اوج کارش زمانی بود که جریان تکفیری گروهک جندالشیطان در جنوب شرق فعال شده بود. او یکبار از کمین گروهک تکفیری در حادثه تروریستی تاسوکی نجات یافت. شهید محسن خزایی پس از موفقیت در باشگاه خبرنگاران جوان زاهدان به عنوان مدیر خبر گیلان معرفی شد و پس از فعالیت های تخصصی و حرفه ای خبر، عشق دفاع از حرم  او را به سوریه کشاند. او در سوریه بعد از هر گزارش خبری خود، در بین رزمندگان مقاومت مداحی اهل بیت(علیه السلام) می کرد. وی دارای سه فزرند، دو پسر و یک دختر است.

شهید خزائی به همراه گروه خبری خبرگزاری صدا و سیما برای پوشش آخرین وضع میدان نبرد و پیشروی رزمندگان در منطقه منیان در غرب شهر حلب حضور داشت که تروریست‌ها با خمپاره این گروه را مورد حمله قرار دادند. شهید خزایی در اثر اصابت ترکش ناشی از انفجار خمپاره به ناحیه سر به شهادت رسید.

منبع: حلقه وصل

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=168814

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *