آیت الله رئیسی | از دهه کرامت جهت افزایش نشاط اجتماعی استفاده شود

آیت الله رئیسی | از دهه کرامت جهت افزایش نشاط اجتماعی استفاده شود

خانه / پیشنهاد ویژه / آیت الله رئیسی | از دهه کرامت جهت افزایش نشاط اجتماعی استفاده شود

رئیس قوه قضاییه گفت: اعتاب مقدسه امامزادگان و حضرات معصومین (ع) قطب‌های بی‌بدیل فرهنگی از جهت اثرگذاری بر زائران و مجاوران است.

آیت الله رئیسی | از دهه کرامت جهت افزایش نشاط اجتماعی استفاده شود

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، بر صبغه فرهنگی این حرکت معنوی تاکید کرد و گفت: از ظرف زمانی ایام با سعادت ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها تا ولادت مولایمان حضرت علی ابن موسی الرضا علیه سلام می توان در جهت شناساندن هر چه بیشتر معارف اهل بیت علیه سلام بویژه به نوجوانان و جوانان استفاده کرد.

وی معارف اهل بیت علیه سلام را موضوعی محوری و مهم برشمرد و ادامه داد: بسیاری اوقات، زیبایی کلام در نوع عمل است. به عنوان مثال، اصل انگیزه و اندیشه گره گشایی از کار بینوایان و مستمندان زیباست اما در پرتو آموزه‌های حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و ائمه معصومین علیه سلام زیباتر و موثرتر است.

آیت الله رئیسی اعتاب مقدسه امامزادگان و حضرات معصومین علیه سلام را قطبهای بی بدیل فرهنگی از جهت اثرگذاری بر زائران و مجاوران دانست و افزود: قطعا کسانی که پیشنهاد دهه کرامت به ذهنشان رسیده و آن را تبدیل به یک سازمان و ساز و کار کرده اند، مورد عنایت و هدایت اهل بیت علیه سلام بوده اند زیرا دهه کرامت از پدیده های نوظهوری است که بسیار در جامعه ما مورد استقبال قرار گرفته و حس و حال این ایام بسیار خاص است.

رئیس قوه قضاییه هجرت امام رضا علیه سلام از مدینه به مرو را یکی از هجرت های مبتنی بر مهندسی الهی دانست و اظهار کرد: امام رضا علیه سلام با هجرت خود تمدن رضوی را در ایران و منطقه اطراف آن رقم زد و هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها، حضرت احمد ابن موسی علیه سلام مشهور به شاهچراغ و … نیز از پیوست های هجرت امام رضا علیه سلام هستند که در توسعه این تمدن نقش فراوانی داشته اند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه تمدن رضوی، آموزه‌هایی را برای مردم، فرهیختگان و فرهنگسازان به ارمغان آورده است، دلدادگی به اهل بیت علیه سلام، دفاع از ولایت، ایستادگی پای آرمان‌های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی را از جمله این آموزه ها برشمرد و خاطرنشان کرد: دهه کرامت و پرداختن به موضوع شخصیت امام رضا علیه سلام، حضرت معصومه سلام الله علیها و امامزادگان می تواند نوعی مصونیت در مقابل انواع آسیب ها را برای آحاد جامعه فراهم کند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: تنها راه صیانت از نسل جوان، پناه بردن به اهل بیت علیه سلام و اولین گام آن نیز شناخت و معرفت است. امروز نمی توان ابزار ارتباطی و فضای مجازی را از زندگی بشر حذف کرد زیرا هیچ پدیده ای به این میزان بر لایه‌های گوناگون زندگی بشر در ابعاد فردی و اجتماعی اثر نداشته است بلکه تنها راه استفاده و آسیب ندیدن، صیانت بخشی است که آن هم جز با معرفت و پایبندی به دین امکان‌پذیر نیست.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه صیانت بخشی موجب تاثیرگذاری به جای تاثیرپذیری می شود، یادآور شد: یکی از اصلی ترین راهکارها، بهره گیری از منابر است. یکی همین منبر اصطلاحی که ما طلبه‌ها به آن افتخار می‌کنیم و دیگری منبرهایی مانند شب‌های شعر، مجالس فرهنگی، محافل هنری یا هر جای دیگری که بتوان از طریق آن، مفاهیم عالی را منتقل کرد.

رئیس قوه قضاییه دهه کرامت را یک نماد و نمود برای نهادینه سازی این فرهنگ در جامعه توصیف کرد و گفت: رابطه مردم با مردم، مردم با دولت، دولت با مردم و سایر روابط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما در ابعاد مختلف باید براساس کرامت شکل بگیرند.

وی ادامه داد: برخی کرامت را به معنای بخشش می دانند در حالی که بخشش، جلوه ای از کرامت است. بسیاری افراد بخشنده هستند اما لزوما کریم نیستند. کرامت به معنی بزرگواری است و بزرگوار کسی است که روحی بلند و ملکوتی داشته باشد و در هر زمینه خود را در محضر خدا بداند. بر این مبنا، ائمه علیه سلام و انبیا علیه سلام برای کرامت بخشی به انسان آمده اند.

رئیس قوه قضاییه شهدا را بارزترین مصادیق کرامت دانست و گفت: شهدا دارنده مقام کرامت هستند. آنان اول کریم بوده اند و بعد شهید شده‌اند. این نسخه را باید از کریمانی نظیر حضرت معصومه سلام الله علیها، امام رضا علیه سلام، شاهچراغ، حضرت عبدالعظیم حسنی علیه سلام و … دریافت کرد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: امروز سخت نیازمند توجه و معرفت اهل بیت علیه سلام هستیم. ایام جشن و سرور نظیر دهه کرامت، فرصت بسیار مناسبی برای معرفت افزایی است و از ایامی نظیر این دهه باید در جهت افزایش نشاط اجتماعی استفاده کرد. هر چه چنین اقداماتی بیشتر جلوه کند، ماندگارتر است.

رئیس قوه قضاییه در پایان بر ضرورت تداوم برنامه های تدارک دیده شده برای دهه کرامت در سایر ایام سال تاکید کرد و گفت: نباید فراموش کنیم که تنها راه نجاتمان در برابر فشارها، تحریم ها، تهدیدها و وضعیت های دشمن ساخته، پناه بردن به اهل بیت علیه سلام و شناخت آن بزرگواران است.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=285131

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *