روایتی جالب از حضرت امام صادق علیه السلام

روایتی جالب از حضرت امام صادق علیه السلام

خانه / قرآن و عترت / عترت / ستارگان هدایت / امام صادق (علیه السلام) / روایتی جالب از حضرت امام صادق علیه السلام

پیغمبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) به خانه یکى از مسلمانان دعوت شدند؛ وقتى وارد منزل او شدند مرغى را دیدند که در بالاى دیوار تخم کرد و تخم مرغ نیفتاد یا افتاد و نشکست. رسول اکرم در شگفت شدند. صاحب خانه گفت: آیا تعجّب فرمودید؟ قسم به خدایى که تو را به پیامبرى برانگیخته است به من هرگز آسیبى نرسیده است. رسول اکرم برخاستند و از خانه آن مرد رفتند، گفتند کسى که هرگز مصیبتى نبیند، مورد لطف خدا نیست‏

روایتی جالب از حضرت امام صادق علیه السلام

«خدا زمانى که بنده ‏اى را دوست بدارد او را در دریاى شدائد غوطه‏ور مى‏سازد»

یعنى همچون مربّى شنا که شاگرد تازه کار خود را وارد آب مى‏کند تا تلاش کند و دست و پا بزند و در نتیجه ورزیده شود و شناگرى را یاد بگیرد؛ خدا هم بندگانى را که‏ دوست مى ‏دارد و مى‏ خواهد به کمال برساند، در بلاها غوطه‏ ور مى ‏سازد. انسان اگر یک عمر درباره شنا کتاب بخواند، تا در آب نرود شناگر نمى ‏شود؛ زمانى شناگرى را مى‏ آموزد که عملًا در آب قرار گیرد و مبارزه با غرق شدن را تمرین کند و احیاناً خود را با خطر غرق شدن در صورت دیر جنبیدن مواجه ببیند. انسان باید در دنیا شدائد ببیند تا خروج از شدائد را یاد بگیرد، باید سختیها ببیند تا پخته و کامل گردد.

درباره بعضى از پرندگان نوشته‏ اند که وقتى بچه‏ اش پر و بال در مى‏ آورد، براى آنکه پرواز کردن را به او یاد بدهد او را از آشیانه بیرون مى‏ آورد و بر اوج فضا بالا مى ‏برد و در وسط آسمان رها مى ‏سازد؛ بچه حیوان قهراً به تلاش مى‏ افتد و حرکتهاى نامنظّم کرده پر و بال مى‏زند تا وقتى که خسته مى‏شود و نزدیک است سقوط کند، در این وقت مادر مهربان، او را مى‏ گیرد و روى بال خود نگه مى‏ دارد تا خستگیش رفع شود؛ همین که اندکى آسایش یافت، بار دیگر او را در فضا رها مى‏ کند و به تلاش وادار مى‏ نماید، تا وقتى که خسته مى‏ شود و او را مى ‏گیرد. این عمل را آنقدر تکرار مى‏ کند تا بچه‏ اش پرواز کردن را یاد گیرد.

پیغمبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) به خانه یکى از مسلمانان دعوت شدند؛ وقتى وارد منزل او شدند مرغى را دیدند که در بالاى دیوار تخم کرد و تخم مرغ نیفتاد یا افتاد و نشکست. رسول اکرم در شگفت شدند. صاحب خانه گفت: آیا تعجّب فرمودید؟ قسم به خدایى که تو را به پیامبرى برانگیخته است به من هرگز آسیبى نرسیده است. رسول اکرم برخاستند و از خانه آن مرد رفتند، گفتند کسى که هرگز مصیبتى نبیند، مورد لطف خدا نیست‏(۲)

منبع :

۱-بحار الانوار، ج ۱۵، جزء اول ص ۵۵، چاپ کمپانى، نقل از کافى‏

۲- مجموعه‏ آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏۱، ص: ۱۷۸

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=231388

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *