روز شمار دفاع مقدس – ۱۸ دی ماه

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / روز شمار دفاع مقدس – ۱۸ دی ماه
۱۸/۱۰/۵۹

وزیر خارجه آمریکا: سیاست ما همیشه استفاده از مذاکره بجای اسلحه است. (در دیدارش با سعدون حمادی وزیر خارجه عراق در نیویورک.)

تداوم اوضاع نابسامان نیروهای خودی در جنوب کرخه و عقب نشینی بیشتر .

  البعث ارگان حزب حاکم سوریه ضمن شادباش پیروزی ایران در جبهه ها ، شکست نیروهای عراقی را نتیجه طبیعی جنگ ناعادلانهای اعلام کرد که صدام برای قدرت بیشتر آمریکا در کشورهای خلیج ، آن را شروع کرد .

گزارش مفصل واحد اطلاعات سپاه خوزستان از فعالیت نیروهای عراقی و برخی عناصر ضدانقلاب داخلی در مناطق اشغالی و برنامه ریزی و اقدامات آنها در جهت جذب مردم مناطق اشغالی به اردوی دشمن .

 مضامین سخنان امروز امام خمینی : اظهارنظر امام پیرامون جایگاه تخصّص و مکتب و نفی تخصّص منهای تربیت و نفی توجه به تخصّص بدون در نظر گرفتن انحرافات و وابستگی های سیاسی . قابل ذکر است که بحث تخصّص و مکتب به صورت یک بحث رایج سیاسی بین جناحهای درگیر درآمده است .

 دعوت امام از گروههای سیاسی داخلی . دعوت امام از گروههائی که مسلّحانه با نظام در تعارضند ، به کنار گذاردن سلاح و ورود به دامن ملت و قرار گرفتن در پناه اسلام و نیز تاکید بر اینکه داشتن سلاح دلیل بر توطئه خیانت است و محرومیت از مشاغل را در پی دارد .

 اعلام موضع ایران توسط وزیر مشاور در امور اجرائی (بهزاد نبوی): اگر صدام در اجلاس آتی کنفرانس اسلامی در ریاض شرکت کند ، ایران در آن شرکت نخواهند کرد .

 نمودهایی از تحرکات ایذایی علیه نظام ، در داخل کشور .

 کسب توافق تهران و بغداد برای خروج ۷۰ کشتی خارجی از اروند رود توسط اولاف پالمه فرستاده سازمان ملل ، به عنوان نخستین گام پایان مخاصمات ایران و عراق .

 تحرکات سیاسی راجع به گروگانهای آمریکائی : مخالفت کویت ، بحرین ، قطر ، امارات متحده عربی و عربستان با ارسال تجهیزات نظامی به ایران توسط آمریکا ( در صورت آزادی گروگانها ) ، و اعلام این امر به سفیر آمریکا در کشورهای مزبور .

مذاکرات وارن کریستوفر معاون وزارت خارجه آمریکا با محمد بن یحیی وزیر خارجه الجزایر درباره پیشنهادهای واشنگتن به تهران راجع به آزادی گروگانها .

تحرکات اردن و کویت در حمایت از صدام .

 وزیر نفت و معاون سوریه : توقف صادرات نفت عراق از خاک سوریه به دلیل آسیب پالایشگاه کرکوک است که بعد از ترمیم آن ، از سرگرفته خواهد شد . ( پالایشگاه کرکوک با بمباران جنگندههای ایران آسیب دیده است . )

 تحلیل فارین افرز چاپ آمریکا از اثرات جنگ ایران و عراق .

 ـ آمریکا آموخت که به آمادگی نظامی خود برای مداخله مؤثر در منطقه بیافزاید . ـ

 تفرقه اعراب بیشتر از وحدت آنها علیه اسرائیل بوده است اما عراق سود برده زیرا حمایت عربستان سعودی را بدست آورده و مخالفت لیبی و سوریه مهم نیست ، اسرائیل فعلاً آسوده است زیرا توجه اعراب به جای دیگر ( جنگ ایران و عراق ) معطوف شده است .

 ـ فشار اوپک بر مصرف کنندگان برداشته شده و دیگر خطری برای غرب ایجاد نمیکند .  اقتصاد ایران فلاکت بار شده است .انزوای ایران بیشتر شده در حالیکه حتّی با خروج داوطلبانه عراق ، ایران در آباد کردن خوزستان و راهاندازی نفت محتاج خارجی ها است .

 

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=134638

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *