صفحه اول / انقلاب و دفاع مقدس / روز شمار دفاع مقدس – ۱۸ دی ماه

روز شمار دفاع مقدس – ۱۸ دی ماه

۱۸/۱۰/۵۹

وزیر خارجه آمریکا: سیاست ما همیشه استفاده از مذاکره بجای اسلحه است. (در دیدارش با سعدون حمادی وزیر خارجه عراق در نیویورک.)

تداوم اوضاع نابسامان نیروهای خودی در جنوب کرخه و عقب نشینی بیشتر .

  البعث ارگان حزب حاکم سوریه ضمن شادباش پیروزی ایران در جبهه ها ، شکست نیروهای عراقی را نتیجه طبیعی جنگ ناعادلانهای اعلام کرد که صدام برای قدرت بیشتر آمریکا در کشورهای خلیج ، آن را شروع کرد .

گزارش مفصل واحد اطلاعات سپاه خوزستان از فعالیت نیروهای عراقی و برخی عناصر ضدانقلاب داخلی در مناطق اشغالی و برنامه ریزی و اقدامات آنها در جهت جذب مردم مناطق اشغالی به اردوی دشمن .

 مضامین سخنان امروز امام خمینی : اظهارنظر امام پیرامون جایگاه تخصّص و مکتب و نفی تخصّص منهای تربیت و نفی توجه به تخصّص بدون در نظر گرفتن انحرافات و وابستگی های سیاسی . قابل ذکر است که بحث تخصّص و مکتب به صورت یک بحث رایج سیاسی بین جناحهای درگیر درآمده است .

 دعوت امام از گروههای سیاسی داخلی . دعوت امام از گروههائی که مسلّحانه با نظام در تعارضند ، به کنار گذاردن سلاح و ورود به دامن ملت و قرار گرفتن در پناه اسلام و نیز تاکید بر اینکه داشتن سلاح دلیل بر توطئه خیانت است و محرومیت از مشاغل را در پی دارد .

 اعلام موضع ایران توسط وزیر مشاور در امور اجرائی (بهزاد نبوی): اگر صدام در اجلاس آتی کنفرانس اسلامی در ریاض شرکت کند ، ایران در آن شرکت نخواهند کرد .

 نمودهایی از تحرکات ایذایی علیه نظام ، در داخل کشور .

 کسب توافق تهران و بغداد برای خروج ۷۰ کشتی خارجی از اروند رود توسط اولاف پالمه فرستاده سازمان ملل ، به عنوان نخستین گام پایان مخاصمات ایران و عراق .

 تحرکات سیاسی راجع به گروگانهای آمریکائی : مخالفت کویت ، بحرین ، قطر ، امارات متحده عربی و عربستان با ارسال تجهیزات نظامی به ایران توسط آمریکا ( در صورت آزادی گروگانها ) ، و اعلام این امر به سفیر آمریکا در کشورهای مزبور .

مذاکرات وارن کریستوفر معاون وزارت خارجه آمریکا با محمد بن یحیی وزیر خارجه الجزایر درباره پیشنهادهای واشنگتن به تهران راجع به آزادی گروگانها .

تحرکات اردن و کویت در حمایت از صدام .

 وزیر نفت و معاون سوریه : توقف صادرات نفت عراق از خاک سوریه به دلیل آسیب پالایشگاه کرکوک است که بعد از ترمیم آن ، از سرگرفته خواهد شد . ( پالایشگاه کرکوک با بمباران جنگندههای ایران آسیب دیده است . )

 تحلیل فارین افرز چاپ آمریکا از اثرات جنگ ایران و عراق .

 ـ آمریکا آموخت که به آمادگی نظامی خود برای مداخله مؤثر در منطقه بیافزاید . ـ

 تفرقه اعراب بیشتر از وحدت آنها علیه اسرائیل بوده است اما عراق سود برده زیرا حمایت عربستان سعودی را بدست آورده و مخالفت لیبی و سوریه مهم نیست ، اسرائیل فعلاً آسوده است زیرا توجه اعراب به جای دیگر ( جنگ ایران و عراق ) معطوف شده است .

 ـ فشار اوپک بر مصرف کنندگان برداشته شده و دیگر خطری برای غرب ایجاد نمیکند .  اقتصاد ایران فلاکت بار شده است .انزوای ایران بیشتر شده در حالیکه حتّی با خروج داوطلبانه عراق ، ایران در آباد کردن خوزستان و راهاندازی نفت محتاج خارجی ها است .

 

نظر شما

ایمیل شما منتشر نمی شود.پرکردن قسمت های ستاره دار الزامی می باشد. *

*

x

همچنین ببینید

آموختن رسم پرواز با نشان خلبانی شهید اقبالی/ هدف قرار دادن خلبان ایجکت کرده با گلوله توپ

«یک فیلم تبلیغاتی برای جذب خلبان از آقای اقبالی خوش‌چهره و جوان، پیش از پیروزی انقلاب ساخته شد، که وی در آن فیلم لباس دانشجویی می‌پوشد. وقتی نشان خلبانی را روی سینه شهید اقبالی دیدم، برای من که دانشجوی خلبانی بودم، بسیار ارزشمند بود و دیدن این صحنه، من را برای رسیدن به خواسته‌ام با انگیزه کرد.»